Jak založit a udržovat kompost na zahradě?

Nádoba s kompostem Canva

Pokud máte vlastní zahradu, rozhodně se vyplatí mít na ní kompost. Díky němu totiž zužitkujete rostlinný odpad, a naopak získáte hnojivo plné živin. Založení ani udržování kompostu přitom není nic složitého. Stačí dodržet pár jednoduchých rad a pak už jen čekat, až příroda vykoná svoji práci.

Přečtěte si také

Jaký je rozdíl mezi bílým a hnědým octem? Jeden je lepší do salátů, druhý na úklid kuchyně
Jaký je rozdíl mezi bílým a hnědým octem? Jeden je lepší do salátů, druhý na úklid kuchyně

Dokonalá přírodní recyklace

V domácnosti běžně vzniká spousta rostlinného odpadu, který často zbytečně končí nevytříděný v popelnicích. Přitom se dá skvěle využít. V kompostu se zbytky z kuchyně promění v cenné hnojivo, které je navíc zcela přírodní, a nezatěžuje tak životní prostředí. Dá se využít k okrasným květinám, zelenině, stromům i do trávníku. Ušetříte tedy za nákup umělých hnojiv a dosáhnete bohatší úrody.

Kam s ním

Před založením kompostu si nejprve rozmyslete, kam jej umístíte. Ideální místo je někde v ústraní – kompost přece jenom úplně nevoní a nejspíš ani nechcete, aby byl všem na očích. Zároveň je dobré najít místo chráněné před silným slunečním zářením, větrem nebo hustými dešti.

Najděte si pomocníka na zahradu v akci

Kupte se slevou Kompostér.

Porovnat slevy

Vyberte správný typ

Dále je potřeba zvolit typ kompostéru. Úplně nejjednodušší je obyčejná kompostová hromada, kterou navršíte na vámi vybraném místě. K založení takového kompostu prakticky nic nepotřebujete. Může se vám ovšem rozrůstat do nechtěných rozměrů, a navíc nevypadá úplně hezky.

Lepší variantou je tedy kompost, který je nějakým způsobem ohrazený. Pořídit si můžete například kompostér z dřevěných latí. Není těžké vyrobit jej doma, ale pokud nemáte chuť nebo čas, zakoupíte jej bez problému i v hobby marketu. Vybírat byste měli především podle velikosti. Myslete také na to, že kompost by neměl mít pevné dno. Musí být totiž přístupný žížalám a jiným drobným organismům.

Další možností je kompostér plastový. Jeho výhodou je víko, které lze snadno uzavřít, takže se kolem nešíří zápach. Kompostér však potřebuje dobré provzdušnění, proto hledejte takový s dostatkem otvorů. Dno by mělo buď úplně chybět, případně jej může tvořit propustná podložka. Plastové kompostéry jsou k dostání i v menších velikostech, a dají se tak využít i na balkoně.

Chlapec sype odpadky do kompostéru na zahradě Canva

Jak se o kompost starat

Úplně naspod kompostu dejte nejprve větvičky, kousky dřeva nebo slámu. Pomůžou provzdušnění a částečně omezí zápach. Potom už do něj můžete dávat veškeré vhodné zbytky. Jednou za čas je kompost potřeba překopat, aby se mu dostalo více kyslíku.

A co přesně do kompostu patří? Samozřejmě zbytky ovoce a zeleniny, dále třeba skořápky z vajec, kávová sedlina nebo čajové sáčky. Bez problému sem můžete hodit také běžný odpad ze zahrádky – větvičky, odkvetlé rostliny, posekanou trávu, listí nebo kůru.

Na kompost ovšem nepatří vytrhaný plevel ani rostliny, které jsou napadené škůdci. Nedávejte sem ani zbytky masa, kosti nebo pečivo. Vyhněte se také všem umělým nebo nerozložitelným materiálům – plastům, kovům, kamenům, suti, chemikáliím a podobně.

Trus drobných hospodářských zvířat, jako jsou slepice nebo králíci, na kompost vyhodit můžete. Naopak trus predátorů – koček nebo psů – sem nepatří.

Kdy bude hotovo

Kompost lze využít už po třech měsících. Ale pozor – v této fázi je ještě čerstvý a některým rostlinám by mohl uškodit. Bez obav jím však můžete hnojit třeba brambory, rajčata nebo okurky.

Zhruba po půl roce až roce je kompost zralý – má tmavou barvu, příjemnou lesní vůni a je v něm jen minimum viditelných zbytků. Teď s ním můžete hnojit prakticky jakékoli rostliny.

Pokud potřebujete hotový kompost dříve, využijte speciálních urychlovačů, které běžně zakoupíte v obchodech. Fungují na přírodní bázi a odpad v kompostu se díky nim rychleji rozkládá.

Nádoba elektrického kompostéru Sage SWR550 Sage

Elektrický kompostér: kompost můžete mít i doma v kuchyni

Značka SAGE prodává elektrický kompostér SWR550, který ze 2 l odpadu vytvoří sušením a mletím 0,34 l ekologického substrátu EcoChips. Doba zpracování vždy záleží na celkovém objemu odpadu, ale většinou se pohybuje mezi 4 až 6 hodinami. Díky uhlíkovým filtrům probíhá proces kompostování téměř bez zápachu. Filtry mají navíc i indikátor, který vás upozorní na jejich výměnu. Jeho provoz je velmi tichý a energeticky nenáročný (Sage, 11 490 Kč).