Napadlo vás někdy, proč komáří kousnutí svědí? Můžeme si za to sami

Největší sezóna komárů skončila, zbavit se jich ale ještě chvíli potrvá Emphyrio / Pixabay

Léto už sice prakticky skončilo, slunečné dny ale stále místy vytrvávají. A kromě nich i občasné nálety komárů. Nepříjemné bzučení i začátkem podzimu může budit nejednoho z nás – a v horším případě nám pak nedá spát ani svědění po čerstvém štípanci! Víte, proč komáří kousnutí tak bolí? A co všechno o těchto malých predátorech vlastně víme? 

Přečtěte si také

Stravenky slaví už 76 let a stále patří k nejoblíbenějším zaměstnaneckým benefitům
Stravenky slaví už 76 let a stále patří k nejoblíbenějším zaměstnaneckým benefitům

Štípnul mě komár! Tebe ne?

Některé z nás by komáři nejraději sežrali zaživa, na jiné ale zkrátka nejdou. Čím je to způsobené? Vliv mají jednak rozdílné krevní skupiny, ale také složení naší stravy.

Ve větším klidu mohou být především lidé s krevní skupinou A. Jejich krev totiž v porovnání s ostatními neobsahuje takové množství živočišných bílkovin, a pro dotěrný hmyz tudíž není tak lákavá. Ze stejných důvodů jsou ve výhodě i vegetariáni a vegani.

Nouzi o pořádné štípance naopak nemá krevní skupina 0 či právě lidé, kteří konzumaci masa až nezdravě propadli.

Komár či komářice?

Všeobecně se vždy bavíme o komárech – ti jsou ovšem ve skutečnosti nevinní, jelikož před lidským utrpením upřednostňují sladký nektar z květů rostlin. Krev nám pijí pouze komáří samičky.

Komár má dokonalé předpoklady pro úspěšný lov Egor Kamelev / Pexels

Lákadlo pro komáry? Alkohol!

Pokud máte pod kůží pár deci alkoholu, nedivte se, že se na vás komáři doslova lepí. Pro tento hmyz je totiž někdy paradoxně problémem najít to správné místo s dobrou krví. Pitím alkoholu se ale krev ředí, což komárům hledání nejlepšího bodu k její konzumaci značně usnadňuje. 

Někdy se jim nevyhneme

Pokud si vyrazíme na výlet do přírody, pravděpodobnost střetu s tímto krvesajem značně zvyšujeme. Pole, louky a lesy mohou komáry lákat, jejich největší koncentraci však najdeme u vodních ploch a bažin. Tam se jim zkrátka nevyhneme – jedná se o komáří teritorium. A i proto nebudou mít s narušiteli žádné slitování.

Tip: Zaručenou prevencí nejen do terénu mohou být účinné repelenty, které můžou kromě komárů chránit i proti klíšťatům či dalšímu hmyzu. Jejich široký výběr naleznete v drogeriích a obchodech, vyrobit si je ale můžete také doma.

Dvě mouchy jednou ranou! Teda, komáři a klíšťata...

Perfektní paraziti

Komáři jsou vychytralá zvířátka. Pro své přežití jsou dokonale vybaveni sosákem a látkami ve svém těle – kdyby byli o něco větší, jsme proti nim zcela bezmocní. Pojďme se podívat na to, jak vypadá jejich krmení.

O komářím kousnutí většinou nemáme tušení mikadago / Pixabay

Hlasitý přílet

Komára vždy odhalí jeho hlučné bzučení, které vydává při letu. V ten okamžik máme šanci zasáhnout dřív, než se nás pokusí vysát. Dvousečnou zbraní se ale jeho bzukot stává v noci – komáří přítomnost sice účinně odhalí, nám ovšem nedá spát.

Tip: Aby byl váš spánek nerušený a ráno zcela bez štípanců, vyzkoušejte elektrický odpařovač proti komárům, který jejich odhánění zařídí za vás. Například značka Raid ho nabízí s účinností na 30 nocí za cenu od zhruba 120 Kč

Pro klidný spánek bez hmyzu

Sosák, co dokáže divy

Také jste si mysleli, že komáří sosák je jen ostrá, tenká jehlička, která nám propíchne kůži a vysaje krev? Omyl – komáří sosák je ohebný a komár s ním navíc hýbe i přímo pod naší kůží, a to až dokud nenajde cévku, ze které by se napil. 

Jak probíhá komáří lov a hostina?

Přiletí, ideálně neslyšen a neviděn, sedne si na svou oběť a zabodne do ní svůj sosák. Tento scénář zná nejspíše každý – ve chvíli vpichu je už pro nás ale pozdě! Víte, co po něm následuje?

V okamžiku zabodnutí vypustí komár do těla oběti své sliny, které zajišťují umrtvení dané oblasti a sníženou srážlivost krve. Se sosákem poté začne rejdit pod naší pokožkou, ve snaze najít co nejlepší krevní zdroj. Jeho sosák se ve spodní části ohýbá i do pravého úhlu. A čím více námahy si s hledáním dá, tím větší bude následný štípanec.

Jakmile se komár napíchne pod kůži, štípanci se již nevyhnete 41330 / Pixabay

Proč mám tolik štípanců?

Pokud komár usedl a nemohl ani skrze své rejdění najít vhodnou krev, opouští místo a zkouší to jinde. A to až do okamžiku nalezení vhodného zdroje. Proto se často budíme s vícero štípanci. Komár však pil pouze z jednoho.

A proč to tak svědí?

Za všechno ostatní může komár, za bolest ale ne – za tu si můžeme sami! Svědění, otok a bolest jsou totiž obranným mechanismem našeho organismu. Jakmile nás komár opustí, z těla se vyplaví histamin, který zajišťuje, aby se škodliviny z komára nedostávaly dále do těla.

Tip: Otok ani svědění nezmizí, dokud se tak tělo nerozhodne – a nepomůže tomu ani rozškrabání dotěrného místa. Ulevit nám nicméně mohou některé přípravky z obchodů a lékáren, typicky třeba ty značky Alpa či Fenistil. Podívejte se na jejich přehled a chyťte si je se slevou.