Jak poznat, že je váš šperk skutečně ze zlata? Tyto metody vám pomohou ověřit jeho pravost

Zlaté šperky Canva

Dostali jste od protějšku krásný šperk, ale něco vám říká, že nebude zlatý? Odjakživa mají lidé tendenci zlato šidit a narazit na padělek není nic těžkého. Ať už vybíráte šperk v obchodě nebo máte doma nějaké zlato, je vhodné znát způsoby, jak ověřit jeho pravost. Představíme si možnosti, jak si ověřit, jestli jde o skutečné zlato, nebo o jeho napodobeninu.

Přečtěte si také

Oblíbený dezert všech Čechů: Recept na luxusní kremrole podle Josefa Maršálka

Co byste měli o zlatu vědět?

Zlato se snadno falšuje, jde o nejčastěji padělaný kov a amatér mnohdy nedokáže poznat rozdíl mezi pravým šperkem a falzifikátem. Jednotkou pro měření pravosti je karát a ryzí zlato je 24karátové. Takový zlatý předmět je čistý, protože obsahuje ve svém složení 99,9 % zlatého prvku. Když má zlato méně karátů, obsahuje něco navíc. Například 14k předmět obsahuje pouze 58,3 % zlata a zbytek je kovová slitina obsahující dva nebo více kovových prvků.

Zlaté šperky a mince jsou obvykle slitiny, protože 24karátové zlato je příliš pružné na to, aby drželo tvar. Možná jste si všimli, že se na trhu prodávají šperky různých barev zlata. Například bílé zlato je 75 % čistého zlata a 25 % slitiny niklu a zinku. Padělané šperky zlato obvykle neobsahují vůbec nebo mohou mít jen tenký zlatý povlak.

Najděte si svoje zlato v akci

Jak vás může prodejce šidit?

Pozlacené šperky – Vypadají jako ze zlata, ale zlato je jen na povrchu, v srdci mají pozlacené šperky obvykle levnější kov, například stříbro nebo měď. Mohou mít stejně krásný vzhled, ale nikdy nebudou mít takovou hodnotu jako masivní kus zlata.

Slitiny podobné zlatu – Nejběžnějšími padělky jsou slitiny mědi. Když měď zkombinujete se zinkem nebo třeba cínem, vznikne vám kov se zlatým odstínem, který je pro amatéry těžké rozeznat od zlata.

Nízký obsah zlata – Šperky jsou často šizeny tak, že mají příliš nízký obsah zlata. Nesmí se označovat jako zlaté, když mají pod 8 karátů.

Šperky s pyritem – Jedná se o hojný minerál, který má zlatavou barvu a lze si ho splést se zlatem. Ne nadarmo má přezdívky jako bláznovo zlato nebo kočičí zlato. Od pravého ho rozeznáte tím, že ho poškrábete. Pyrit je velmi křehký a zůstane vám v ruce trochu prachu.

Šperkař vyrábí zlatý prsten Canva

Jak poznáte pravé zlato?

Pro přesné zjištění byste potřebovali například elektronický tester nebo XRF spektrometr. Pokud chcete mít jistotu pravosti, můžete také zajít za klenotníky, ti mají širokou škálu metod, jak pravost ověřit. Jelikož s ním stále pracují, snadno poznají padělek už od oka. Existuje také celá řada možností, jak svépomocí pravost ověřit, bohužel ani jedna z nich není stoprocentní. Mnoho z nich vám však snadno odhalí padělek.

Magnet

Čisté zlato by na magnet nemělo nijak reagovat. Když přejedete magnetem nad daným předmětem a ten k sobě přitáhne, o zlato nepůjde. Nejde však o přesný test, protože stále existuje možnost, že jde o slitinu různých nemagnetických kovů.

Puncovní značka

Věděli jste o to, že zlaté šperky těžší než půl gramu na sobě mají vyražený punc? Jedná se o malé razítko vyražené na vnitřní straně šperku. U prstenů a náušnic ho najdete na vnitřní straně a v případě náhrdelníků a náramků ho hledejte v blízkosti zapínání. Punc obsahuje označení ryzosti zlata a také značku výrobce garantujícího pravost. Pokud značka chybí, šperk zlatý nebude. Výjimkou jsou šperky, které jsou dlouho nošené, u nich mohlo dojít k opotřebení této značky. Také ji nenajdete u starých šperků, které byly vyrobeny dříve, než se stalo puncování běžnou praxí. Chytrý padělatel si však může na šperk dát i značku, která vás oklame.

Pozor na tyto značky

Když najdete na špercích následující značky, znamená to, že je předmět pouze pozlacený a jde tedy o předmět z jiného kovu, který obsahuje jen malé množství zlata.

  • GP – Pozlacené
  • GF – Plněné zlatem
  • GE – Galvanicky pozlacené
  • GEP – Pozlacené galvanicky pokovené
  • HGP – Silně pozlacené
  • HEG – Těžké galvanické zlato
Žena zkoumá výrobek ze zlata Canva

Test kyselinou dusičnou

Říká se jí také lučavka královská a snadno s ní ověříte pravost. Udělejte na vnitřní straně šperku škrábanec, kterým proškrábnete horní vrstvu. Následně opatrně naneste kapku kyseliny dusičné. Jestliže jde o zlatý nebo převážně zlatý předmět, nedojde k žádné reakci. Pokud o zlato nejde, obvykle změní barvu, třeba na zelenou nebo mléčnou. Tímto testem však můžete šperk nenávratně poškodit.

Test hustoty

Budete potřebovat nádobu v označením mililitrech a vodu. Abyste zjistili objem zlatého předmětu, nejprve si poznamenáte objem vody v nádobě. Když spustíte předmět do nádoby, zjistíte na stupnici, kolik vody vytlačil. Zlato má hustotu zhruba 19,3 gramu na mililitr. Pokud chcete zjistit hustotu vašeho předmětu, vydělte jeho objem jeho hmotností. Pak od sebe tyto dvě hodnoty odečtěte, měli by se blížit hustotě zlata. Nejde o příliš spolehlivý test, protože některé kovy a slitiny mohou mít podobnou hustotu. Pozor, jinou hustotu mají i jiné barvy zlata.

Test s keramickou dlaždicí

Vezměte si neglazovanou keramickou dlaždici a jemně třete předmět o dlaždici. Když zaznamenáte zlatý pruh, je velká šance, že jde o zlato. Když je pruh černý, předmět je falešný.

Nezmeškejte ocet v akci

Test vodou

Vhoďte předmět do vody. Rozhodně by neměl plavat, a pokud ano, není zlatý. Jelikož by neměl rezivět, jsou také jakékoliv náznaky rzi další indicií, že jde o padělek.

Kožní test

Jelikož je zlato velmi nereaktivní, nemělo by na pokožce zanechat žádné stopy. Zkuste daný šperk držet chvíli v ruce a pak s ním třete o pokožku. Pokud na ní zanechá nějaké stopy, třeba tmavé šmouhy, jde o padělek.

Test octem

Nakapejte na předmět několik kapek octa nebo ho do octa ponořte. Zkontrolujte ho za 15 minut, a pokud změnil barvu, je to padělek.