Seznam věcí, co vzít s sebou na hory, aby vám nic nechybělo

Žena zavírá plný cestovní kufr v obýváku Canva

Za okny se zdá, že už se pomalu blíží jaro. Když ale vyjdeme na ulici, pocítíme ještě silné závany zimy. Někdy sněží, ráno zdobí cesty jinovatka. Mnozí se shodují na tom, že zima ještě zdaleka nekončí a ke konci února přituhne. Ať tak, či tak, zimním sportům neodzvonilo, a chystáte-li se na hory, měli byste prostudovat následující článek.

Přečtěte si také

Horské slunce neboli obličejové solárium: Co to je a jak funguje?
Horské slunce neboli obličejové solárium: Co to je a jak funguje?

Oblečení základ pohodové dovolené

Ať už balíte sebe nebo děti, nezapomeňte na dostatečné množství spodního prádla. Na horách oceníte i nátělníky. V zásobě by vám neměly chybět ponožky, volte teplé, ale i běžné. Nohy by měly být neustále v suchu, což vzhledem k všudypřítomnému sněhu může být problém. Když si vezmete pár párů ponožek víc, nebudete litovat.

Vyberte si zavazadlo v akci

Do zásoby se hodí i nepromokavé kalhoty, tepláky, případně termo legíny. Termo legín existuje mnoho značek – Oyanda, Esmara a další. Skvělé termo komplety pořídíte i v Lidlu nebo Tesco za výhodné ceny. Volte takové, které vám nejlépe sednou. Měly by dokonale přilnout, jen tak budou stoprocentně funkční. Na vršek těla neprohloupíte s kvalitní mikinou či svetrem. A samozřejmě oceníte i rukavice, čepice a šálu.

V blízkosti hor se často nachází termální prameny, aquaparky či koupaliště. Zvažte, zdali s sebou nesbalit i plavky, ručník a další koupací potřeby, jako jsou plavecké brýle či sada na šnorchlování.

Rodina si balí kufr na hory Canva

Bez jídla a pití ani ránu

Záleží samozřejmě na tom, jaké ubytování jste pro vaši dovolenou zvolili. V hotelu u vás bude dokonale postaráno, ale i tak oceníte menší svačinky na svah. Pokud hledáte něco, co vám dodá energii, zkuste sušené ovoce nebo oříšky. Zastánci zdravé stravy ocení i energetické tyčinky či sušené maso Jerky. Méně zdravou alternativou, za kterou vám poděkují hlavně děti, pak můžou být sušenky, bonbony, čokoláda atd.

  • TIP: Jelikož jsou zimní sporty fyzicky náročné, přibalte si i minerální vody, sirupy a vitamíny.

Pokud jste zvolili ubytování v apartmánu či jinde, kde si musíte vařit sami, doporučujeme přibalit hotovky, těstoviny, rýži. Nikdo nechce na dovolené trávit hodiny v kuchyni, ulehčete si maximálně čas a slevte trochu z běžných nároků. I vy si chcete odpočinout.

Do batůžku…

Nejdůležitější a také nejvíc zapomínané věci, které patří na každou dovolenou, zdůrazníme obzvlášť. Zkontrolujte si, zda máte platný občanský průkaz, případně pas. K této sadě přidejte ještě průkazy pojištěnce a slevové kartičky (např. ISIC). Při cestě do zahraničí se doporučuje vybrat si i přiměřeně velký obnos v hotovosti. Při cestách po EU může být tento obnos klidně menší, téměř všude zaplatíte kreditní nebo debetní kartou bez dalších poplatků.

Pro uchování zážitků si s sebou přibalte fotoaparát nebo alespoň mobil s dobrým foťákem a nabíječku. Nezapomeňte na cestovní doklady a hlavně na osobní léky. Pokud je vaše dovolená trochu více zálesácká, nezapomeňte i na nádobí, hrneček, příbory, utěrky, baterku, náhradní baterie, kapesní nůž, turistickou mapu. Téměř všude oceníte zapalovač, kapesní lékárničku, šitíčko, šnůru a kolíčky na prádlo či igelitové sáčky. Ve výbavě každého výletníka by neměla chybět ani kvalitní, hlavně nabitá power banka.

Rodina sedí v zimním oblečení v autě Canva

Zabavení dětí, když už není energie

Na dovolené chcete relaxovat. Ne jezdit hodiny na svahu a pak ještě zabavovat potomky. Sbalte jim deskové hry, jako třeba Únikovou hru Exit nebo skvělé karty Černé historky, které zabaví velké i malé hráče. Jistě ocení i knihu, časopis a psací potřeby.