Jak založit akvárium krok za krokem. Chyby začátečníka vás mohou stát hodně peněz

Pohled na akvárium plné rybiček má příjemný uklidňující účinek.

Pokud rodiče uvažují o pořízení nějakého zvířete svému dítěti, v mnoha případech nakonec dají přednost akváriu s rybami před chlupatými mazlíčky , protože se domnívají, že jeho údržba není až tak náročná. K tomu se dá dodat jediné, může i nemusí být. Záleží především na typu akvária, jeho příslušenství a samozřejmě i jeho osazenstvu. V dnešním článku vám poradíme, jak při zakládání nového akvária postupovat.

Přečtěte si také

Podle čeho vybírat kapra, aby vám na Vánoce nezkazil požitek ze štědrovečerní večeře
Podle čeho vybírat kapra, aby vám na Vánoce nezkazil požitek ze štědrovečerní večeře

Kdo z nás by si po příchodu z práce nebo školy domů nechtěl dopřát trochu relaxace? K tomuto účelu skvěle poslouží dobře zařízené akvárium s pestrými rybkami, které dokáží upoutat pozornost každého člena domácnosti. Lidé si často myslí, že by neměli dostatek volného času na to, aby se o akvárium dokázali náležitě postarat. V dnešní době je však možné z velké části jeho provoz zautomatizovat a pomocí vhodných prostředků zabránit tvorbě řas, které by jinak musely být mechanicky odstraňovány. Pojďme si společně ukázat, že si svépomocí zařídit svoje první akvárium, není žádná věda.

Zamysleme se nad velikostí a účelem

Pokud nemáte žádné zkušenosti s akvaristikou, doporučujeme zvolit nádrž menšího objemu, řekněme mezi 30 a 70 l. Akvárium o objemu 50 l seženete v průměru za 500 Kč. Existují i malá tzv. betta akvária, většinou o objemech 2 l, která jsou určena pro jedinou rybku – nejčastěji bettu bojovnici, která se kvůli agresivitě samců chová v mnoha případech odděleně. V každém větším chovatelském obchodě mají na ukázku několik velikostí akvárií, je proto lepší vypravit se pro něj tam, než ho objednávat na eshopu. Budete moct na vlastní oči porovnat jednotlivé velikosti a vybrat takovou, na kterou si pro začátek troufnete.

Akvárium může být zařízeno jako sladkovodní nebo mořské se slanou vodou. My se zaměříme na ty, do kterých můžeme nalít běžnou vodu z kohoutku.

Mít v akváriu přiměřené množství ryb je důležité, obecně se doporučuje 1,2 litru na 1 cm rybí délky.

Umístění a příslušenství

Akvárium o určitém objemu již máme vybrané a můžeme pokračovat dále. Nesmíme zapomenout, že nádrž naplněná vodou je těžká a působí určitý tlak, proto je nezbytné opatřit si měkkou molitanovou podložku nebo kovový stojan s podložkou, na který naše akvárium umístíme.

Neobejdeme se ani bez několika kusů základního elektrického příslušenství, mezi které patří:

  1. osvětlení (vyplatí se pořídit LED kvůli nižší spotřebě elektřiny; zvolte takové, které má výkon zhruba 0,15W/l)
  2. filtrace (může být vnitřní i vnější; pro akvárium malého objemu stačí vnitřní)
  3. topné tělísko (bude třeba nastavit ho na udržování teploty vody mezi 22-24 °C)

Přejeme-li si, aby akvárium hezky vypadalo a zároveň jsme se o něj nemuseli tak intenzivně starat, je vhodné zakoupit si i UV lampu, která nádrž zbaví nevzhledných řas. Někteří lidé ocení i automatické krmítko, které ryby samo nakrmí v předem nastavený čas. Ceny jednotlivých přístrojů se odvíjí od výrobce i určení každého příslušenství.

Podmínka užití tohoto obrázku pro komerční účely je uvedení následujícího textu: Photo credit: cJw314 on VisualHunt / CC BY-NC-ND

Vybavení akvária krok za krokem

Nyní se již konečně pustíme do samotné přípravy akvária na vypuštění prvních rybek.

1. Připravíme si substrát nebo akvarijní štěrk, podle toho, co nám více vyhovuje. Ideálně zvolíme kombinaci obojího, aby v akváriu bylo dno o různé hrubosti. V Hornbachu můžeme zakoupit třeba štěrk střední velikosti Narurkies beige v 5 kg balení za 189 Kč a k tomu 3, 67 kg půdního substrátu Scaper´s soil za 490 Kč. Je opravdu nutné před samotným umístěním do akvária substrát i štěrk několikrát proprat v horké vodě kvůli hygieně. Poté, pokud jsme zvolili obě složky, naspod akvária dáme vrstvu substrátu o výšce zhruba 4 cm v přední části a 6 cm v zadní části. Na substrát následně umístíme rovnoměrně štěrk. Pomocí propíchnutého sáčku nebo pomalu po skle, napustíme akvárium do 1/3 vodou. Je třeba lít vodu opravdu pomalu, aby nedošlo k nežádoucímu rozvíření substrátu. Nyní máme vše připraveno pro osázení rostlinami.

2. Pro začátečníky doporučujeme zvolit nenáročné rostliny jako například doušku hustolistou, růžkatec ponořený nebo anubis zakrslý. Po vyjmutí rostliny z obalu a čedičové vaty, ve kterou jsou akvarijní rostliny většinou zabalené, zastřihneme kořínky o zhruba 1/3 jejich délky a zasadíme ji do substrátu tak, aby z něj nekoukaly žádné kořeny. 

3. V dalším kroku už jen umístíme na své místo příslušenství, které zatím nezapínáme do elektřiny, a doplníme zbytek vody tak, aby dosahoval 3 cm pod okraj akvária.

Je důležité osázet akvárium vhodnými rostlinami, aby se v něm vytvořilo příznivé klima pro rybičky.

S rybičkami se musí počkat

Ihned po napuštění není možné do akvária umístit první rybky, protože je třeba, aby rostliny zakořenily a voda odstála a vyprchal z ní chlór. Doporučuje se počkat zhruba 2 týdny.

Výběr rybiček vždy konzultujte s prodejcem v chovatelských potřebách. V každé prodejně je jiná nabídka, ale základní nenáročné ryby jako paví očko nebo neonky budou nejspíš k dostání prakticky všude. Ceny malých rybek startují na cca 10 Kč za kus.

Pozor! Rybičky je nutné před vypuštěním do akvária nechat aklimatizovat, to znamená ponořit pytlík s nimi na zhruba 15 minut do vody v akváriu a až poté je pomalu vypustit.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz