Letos při kontrolách polovina točených a kopečkových zmrzlin nesplnila hygienické limity. Nejhůř dopadla vanilková

Mužská ruka nabírá kopečkovou zmrzlinu z vaničky Canva

Léto bez zmrzliny si snad ani nedovedeme představit. Každý rok provádí v Česku Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) kontroly točených a kopečkových zmrzlin. Letos však hygienické limity nesplnila téměř polovina prodejců.

Přečtěte si také

Hitem tohoto léta je venkovní koberec! Letos se bez něj neobejde žádná terasa ani balkon
Hitem tohoto léta je venkovní koberec! Letos se bez něj neobejde žádná terasa ani balkon

U zmrzlin se potvrdily nadlimitní počty bakterií

Inspekce kontrolovala nejen složení zmrzliny, ale také výrobní zařízení. U mnohých prodejců se potvrdily nadlimitní počty bakterií v produktu, přičemž špatné výsledky způsobilo především nedodržování hygieny výroby. Dále také nedostatečná sanitace přístrojů a kontaminované vstupní suroviny. Letos mezi nevyhovujícími vzorky převažuje vanilková zmrzlina, což inspekce přičítá rozšířenosti této příchutě.

Jednou z charakteristických příčin problému u točených zmrzlin je nežádoucí praxe, kdy provozovatelé zmrzlinu na konci dne nelikvidují, ale následující den ji vrací zpět do stroje, čímž může docházet k přenášení bakteriální kontaminace ze stroje na zmrzlinovou směs a zpět,“ uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Výsledky kontrol jsou nejhorší za posledních pět let

Ročně inspekce provede v sezoně od května do konce září až 300 kontrol zmrzlin. Třetina kontrol je provedena namátkově, do třetiny provozoven inspektoři jdou, protože v minulosti tyto podniky kontrolou neprošly. Poslední třetina jsou podle inspektora Pavla Haase kontroly po podnětu spotřebitele.

Z 97 vzorků po celé zemi, které inspektoři doposud kontrolovali, nevyhovělo 47. Podle Pavla Kopřivy se jedná o jeden z nejhorších výsledků za posledních pět let. Podnikům za pochybení hrozí sankce v desítkách tisíc korun.

Mužská ruka nabírá kopečkovou zmrzlinu z vaničky Canva

Připravte si výtečnou zmrzlinu v pohodlí domova

Patříte mezi milovníky zmrzliny a rádi byste si tuto pochoutku dopřáli, kdykoliv se vám zachce? Pak doporučujeme koupi vlastního zmrzlinovače. S tím si dle jednoduchého návodu připravíte během chvilky zmrzlinu přesně dle vaší chuti a ingredience i hygienu budete mít pod kontrolou.

Mezi nejoblíbenější zmrzlinovače u spotřebitelů patří například:

  • SILVERCREST® Zmrzlinovač SECM 12 C6 – jistě vystačí nenáročnému uživateli, který si zmrzlinu nebude připravovat každý den. Pořídíte ho na lidl-shop.cz pouze za 399 Kč.
  • Elektrický zmrzlinovač GrandCHEF – značky Tescoma za 1 399 Kč je kuchyňský pomocník, který vás opravdu nezklame.
  • Zmrzlinovač Guzzanti GZ 151A stříbrný – pokud si na zmrzlině opravdu potrpíte a připravujete ji častěji, doporučujeme tento zmrzlinovač, v němž připravíte také sorbety a mražený jogurt. Seženete ho v prodejnách Datart za 5 499 Kč.

Kvalitní zmrzlina v akci

Pokud se vám do přípravy zmrzliny nechce, můžete sáhnout po prémiové kvalitě z obchodu. Lahodné zmrzliny od italské společnosti Grom, které svou chutí nezklamou ani ty nejmlsnější jazýčky, pořídíte v nejrůznějších příchutích v kelímku 460 ml na rohlik.cz za 199 Kč.

Dostupnější variantou jsou výborné zmrzliny značky Häagen-Dazs, jež pořídíte ve všech větších supermarketech. Jejich cena se většinou pohybuje okolo 170 kč za 460 ml.