Do Česka se dostalo 14 600 polských konzerv filet ze sleďů značky HAMÉ. Obsahují nebezpečný pesticid

Konzerva a obal filety ze sleďů firmy HAMÉ, které se musí stáhnou z prodeje a skladů Hamé / Canva

Státní veterinární správa (SVS) nařídila stažení konzervy s filety ze sleďů od polského výrobce, který ji pro český trh dodával pro společnost HAMÉ. Filety ze sleďů v tomatové omáčce nařídili veterináři stáhnout z prodeje i ze skladů dodavatele kvůli obsahu pesticidu etylenoxidu. Do České republiky se dostalo přes 14 600 kusů konzerv.

Přečtěte si také

Jak ošetřit travní porost po zimě? Pět kroků pro dokonalý trávník
Jak ošetřit travní porost po zimě? Pět kroků pro dokonalý trávník

Z tiskové zprávy SVS vyplývá, že se naštěstí více než 12 000 balení podařilo zachytit ve skladech ještě před jejich distribucí do prodejní sítě. Na pultech obchodů se tak objevilo necelých 2 500 kusů, které jsou aktuálně v mnoha různých prodejnách napříč trhem. Spotřebitelé, kteří mají produkt doma, by jej neměli konzumovat a mohou jej vrátit v místě nákupu.

Polský výrobce použil při výrobě směs aditiv obsahujících nevyhovující přídatnou látku karubin (E 410) s obsahem etylenoxidu. Informace o zdravotně závadném výrobku byla přijala SVS jak systémem rychlého varování RASFF, tak přímo od příjemce zásilky – společnosti Orkla Foods Česko a Slovensko, která vlastní značky Vitana a HAMÉ.

Příjemci zásilky bylo veterinárními inspektory uloženo okamžité stažení výrobků a následná likvidace veškerého z trhu staženého zboží.

Identifikace výrobku:

  • Název: Filety ze sleďů v tomatové omáčce, rybí konzerva 170 g
  • Výrobce: Thai Union Poland Sp. z.o.o.
  • Příjemce zásilky: Orkla Foods Česko a Slovensko a.s.
  • Datum minimální trvanlivosti (DMT): stahují se výrobky s těmito DMT – 19. 6. 2023, 21. 6. 2023, 21. 9. 2023, 9. 3. 2024, 25. 5. 2024

Co je to etylenoxid?

Etylenoxid je reaktivní plynná látka s mutagenními a karcinogenními účinky, žádná její hladina není pro člověka bezpečná. V některých státech se používá jako pesticid k regulaci zrání některých rostlinných komodit, v EU ovšem není povolený.