BILLA stahuje z prodeje své BIO mandlové mléko, které obsahuje nebezpečný pesticid

Mandlové BIO mléko BILLA v prodejně supermarketu Billa / Canva

V rámci kontrol byla hned v několika výrobcích zjištěna látka ethylenoxid, což je v Evropské unii nepovolený biocidní přípravek. Výrobci a obchodní řetězce tak mají v posledních dnech plné ruce práce s informováním zákazníků a stahováním sortimentu z prodejen. Své o tom ví jak společnost Hamé, které inspektoři našli zakázanou látku v rybí konzervě, výrobce zmrzlin Milka nebo řetězec Lidl, kterému pěkně zavařily jeho masové kuličky. Seznam nebezpečných potravin obsahující ethylenoxid rozšířila nyní i BILLA se svým mandlovým mlékem, ve kterém se tato karcinogenní látka také vyskytla při kontrole.

Přečtěte si také

Čeká ikonické znojemské okurky konec?
Čeká ikonické znojemské okurky konec?

„Vážení zákazníci, chtěli bychom Vás upozornit, že z preventivních důvodů – kvůli možnému zdravotnímu riziku – stahujeme z prodeje výrobek

  • BILLA BIO ORGANIC CAPPUCCINO ALMOND DRINK CALCIUM 1L (ŠARŽE: 210306) – dodavatele ABAFOODS SRL.

Ve výrobku společnosti ABAFOODS SRL je podezření na výskyt stopového množství etylenoxidu. Při stahování z prodeje a následných krocích spolupracujeme se SZPI,“ zveřejnil tiskové prohlášení řetězec BILLA na svých webových stránkách.

Zmíněný výrobek prodává BILLA s označením BIO, pod kterým garantuje svým zákazníkům prověřené produkty ekologického zemědělství napříč celým sortimentem. Mělo by se tak jednat o potraviny, při jejichž pěstování, chovu a zpracování se dodržují přísná pravidla pro bio certifikaci.

Co je to etylenoxid?

Jde o reaktivní plynnou látku s mutagenními a karcinogenními účinky, která není bezpečná pro lidský organismus, a navíc není v EU povolená. V některých zemích se používá jako pesticid k regulaci zrání některých rostlinných komodit.

Zákazníkům, kteří uvedené balení zakoupili, doporučuje BILLA zakoupený výrobek nekonzumovat a vrátit v kterékoli její prodejně, a to i bez pokladního dokladu.