Mšice: Důvod, proč se množí tak rychle, je fascinující, ale nenechte je zahubit vaše rostliny

Našli jste na rostlinách mšice? Bojujte proti nim přírodní cestou. Canva

Když se mšice dostanou k vám na zahrádku, na balkon nebo do domácích květináčů, je zle. Množí se neuvěřitelně rychle a z několika malých záškodníků je za pár dní hotová pohroma. Dali jsme proto dohromady léty prověřené babské rady i nové postupy v hubení mšic bez chemie. Vypořádejte se s nimi včas a přírodní cestou!

Přečtěte si také

Jak v obchodě rozeznáte kůži od koženky?
Jak v obchodě rozeznáte kůži od koženky?

Jak v obchodě rozeznáte kůži od koženky?

Mšice, jejich vývoj a život

Mšice jsou zhruba jeden až tři milimetry velký hmyz. Žijí ve skupinkách a podle toho, k jakému patří druhu, jsou různě zbarvené. Z napadených rostlin vysávají šťávu a spolu s ní i živiny.

Listy pak žloutnou, deformují se a společně s pupeny vadnou a opadávají. Kromě toho, že mšice takto hostitelský organismus úplně vysají, na něj ještě mohou přenést nejrůznější virová onemocnění.

Životní cyklus nových mšic začíná vždy na podzim. V tomto jediném období se začnou rodit kromě samic i samci. Spáří se a samičky ještě před zimou nakladou vajíčka – nejčastěji přímo na budoucí hostitelskou rostlinu. Vajíčka přezimují a na jaře se z nich vylíhnou samé okřídlené samičí larvy (nymfy), žádní samci.

Pomocí křídel obsadí další rostliny a zhruba za týden, kdy dospějí v živorodé samičky, křídla ztratí a začnou se množit i bez oplození – v podstatě tedy produkují klony sebe sama. Množí se neuvěřitelně rychle, dospělé samičky dále žijí jeden až tři týdny a za tu dobu dokážou vyprodukovat až 250 dalších samiček.

Pokud se na jedné rostlině přemnoží, narostou samicím křídla, aby se mohly přesunout na jiné místo. Takto pak plodí a škodí až do podzimu.

Různé druhy mšic mají různá zbarvení. Žlutavé a zelenkavé zbarvení je typické pro mšici broskvoňovou, černé jsou mšice makové. Canva

Mravenci si je hýčkají

Ve chvíli, kdy se mšice přesytí cukrem z napadené rostliny, začnou vylučovat medovici. Tato sladká šťáva vábí zejména mravence, kterým slouží jako potrava. Z toho důvodu mravenci chrání mšice před napadením ostatními hmyzími kolegy, a dokonce ve svých mraveništích nechávají přezimovat vajíčka některých druhů mšic. Zpočátku jara je pak dopraví na budoucí hostitelskou rostlinu.

Pozor: Medovicí pokrývají mšice napadené části rostliny. Taková místa začnou po pár dnech černat – jedná se o plíseň, která se živí medovicí podobně jako mravenci. Pro rostlinu je sama o sobě neškodná, vám to ale signalizuje, že se mšice na vaší rostlině nekontrolovatelně pasou a množí.

Které rostliny napadají?

Obecně mšice nejvíce napadají mladé části rostlin. Najít je můžete jak na stoncích, tak na spodní straně listů. V Česku je možné najít až šest set druhů mšic. Některé z nich pro své přežití potřebují jen jeden určitý druh rostliny, jiné ale zas tolik vybíravé nejsou, a kromě rostlin na zahrádce napadají i pokojovky.

Nejčastěji se setkáváme s následujícími druhy:

  • Černé mšice makové napadají hlavně kaliny, beze, špenát, červenou řepu, mák i další okrasné i plevelné rostliny.
  • K nejškodlivějším druhům patří mšice broskvoňové. Barvou se mění od světle žluté, přes zelenkavou až po světle hnědočervenou a mohou se objevit i v zimě – na rostlinách v místech, kde nemrzne, tedy na pokojovkách, ve sklenících a pařeništích. Během sezóny pak napadají stovky druhů rostlin, úplně nejraději broskvoně. Naneštěstí jsou výrazně odolné vůči chemickým postřikům.

Boj o rostliny také mnohdy svádíme s kyjatkou hrachovou, popelavě šedou mšicí zelnou, mšicí švestkovou, rybízovou, jabloňovou nebo třešňovou.

Jakmile na rostlinách objevíme mšice, je potřeba jednat. Canva

Jak se jich šetrně zbavit

Pokud se rozhodnete bojovat s mšicemi přírodní cestou, buďte trpěliví. Postupy založené na přírodních složkách nebývají obvykle účinné tak rychle jako chemické přípravky. Aby fungovaly, je potřeba aplikovat je pravidelně a častěji. Je to sice práce navíc, máte však jistotu, že se na váš záhon či do truhlíku nedostane žádná nežádoucí, nebo dokonce škodlivá látka.

1) Babičky spoléhaly na bylinné výluhy

Do kyblíku natrhejte byliny, zalijte vodou a nechte alespoň týden stát a kvasit, ideálně někde na sluníčku. Tyto výluhy neboli jíchy se nejčastěji připravují z kopřiv a kostivalu, použít ale můžete také ty z pelyňku, vratiče, kapradí nebo z drceného sušeného česneku.

2) Zkuste tabák

100 gramů tabáku vařte zhruba hodinu ve 2 litrech vody. Vzniklou, odpudivě zapáchající tekutinu nechte vychladnout a poté ji přeceďte a přelijte do postřikovače. Aplikujte pouze na místa napadená mšicemi, nikoli plošně.

Tip: Podobně odpudivě by měl na mšice působit také zchladlý popel z cigaret rozsypaný okolo květin.

3) Roztoky k přímé likvidaci mšic

Používáte v domácnosti ekologické čisticí a mycí prostředky? Vyzkoušejte malé množství přípravku na nádobí nebo mýdla rozmíchat s vodou a aplikovat na mšicemi napadená místa. Nechte působit do druhého dne a poté nezapomeňte rostlinu pro jistotu opláchnout vodou a od roztoku ji očistit.

Roztok proti mšicím jde připravit i doma. Canva

4) Plátek česneku do každého květináče

Pokud vám mšice likvidují květiny v květináčích, oloupejte pár stroužků česneku, pokrájejte na plátky, poklaďte do každého květináče jeden a přelijte vodou.

Tip: Stroužky také můžete rozmačkat, rozmíchat s vodou, přecedit a aplikovat česnekovou vodu rozprašovačem. Buďte ale opatrní při odhadování množství česneku, a pokud si nejste jistí, začněte testovat česnek nejprve výše zmíněným plátkem do květináče.

5) Otestujte postřik z mléka

Nařeďte v poměru 1 : 1 polotučné mléko s vodou, přelijte do postřikovače a aplikujte na mšicemi napadená místa. Nechte do druhého dne působit a poté nezapomeňte rostlinu opláchnout čistou vodou.

6) Sypejte k rostlinám lógr

Kávovou sedlinu neboli lógr se doporučuje přidávat na kompost a fungovat by prý měla i na mšice. Stačí kávovou sedlinu sypat okolo květin.

7) Použijte olej jako profesionálové

Vyzkoušeli jste už všechno možné, avšak mšice stále žijí a chemii se pořád bráníte? V zahradnických potřebách a centrech lze najít šetrné a ekologické prostředky k likvidaci mšic. Nejčastěji bývají na bázi olejů, například skořicového nebo pomerančového. Podobné účinky by měl mít i olej neemový, rozmíchaný s vodou v poměru 1 : 10. Před aplikací nezapomeňte směs důkladně protřepat a druhý den rostlinu pro jistotu opláchnout čistou vodou.

Existuje prevence?

Částečně ano. Následující kroky vám pomohou snížit množství mšic, které se hned na jaře vrhnou na vaše rostliny.

  • Zajistěte rostlinám vydatnou výživu. Obecně je u rostlin v dobré kondici nižší pravděpodobnost napadení chorobami a škůdci. Co přesně která rostlina potřebuje už dnes hravě a na pár kliknutí najdete na internetu.
  • Likvidujte v průběhu sezóny spadané listí mšicemi napadených stromů, keřů a rostlin. Mohou na nich zůstat, a dokonce i přezimovat vajíčka či larvy mšic. V žádném případě ale listí neodnášejte na kompost. Nejlepší způsob likvidace je ho spálit, to mšice nepřežijí.
  • Na podzim nebo časně zjara přeryjte záhony. Zlikvidujete tak alespoň částečně vajíčka a larvy mšic, které v půdě přezimovaly.
  • Sázejte kolem okrasných i užitkových záhonů aromatické rostliny, které mšice přirozeně odpuzují – afrikány, tymián, bazalku, saturejku, mátu, kopr nebo třeba lichořeřišnici.

Máte proti mšicím svůj osvědčený postup? Sdílejte ho s námi v komentářích.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz