Pánové, jarní úklid se týká i vás! Udělejte si pořádek v garáži a dílně

I v dílně musí být pořádek. Canva

Jaro je čas úklidu. Hospodyňky myjí okna, zbavují se nepotřebného harampádí a někteří muži to zpovzdálí sledují a myslí si, že jsou z obliga. Viděli jste však svoji dílnu nebo garáž? Nepotřeboval by i váš pracovní prostor generální úklid?

Přečtěte si také

Živý, anebo umělý? Jaký stromek vybrat a na kolik vás letos vyjde?
Živý, anebo umělý? Jaký stromek vybrat a na kolik vás letos vyjde?

Uklizený pracovní stůl je základ

Úklid začněte u pracovního místa, to je ústřední bod každé dílny. Dbejte na dostatek světla a místa, neumisťujte stůl za dveře a připojte k němu úložný prostor na nejpoužívanější pomůcky a zahradní nářadí.

Využijte každé volné místo, poličky a držáky připevněte přímo na zeď – ušetříte tak spoustu prostoru.

Regály vám usnadní organizaci

Regály jsou skvělým prostorem na ukládání všeho potřebného. Můžete koupit ty dřevěné, anebo kovové s vyšší nosností. Vyrobit si je však zvládnete bez problému z pár prken nebo staré skříně sami. Už při sestavování polic si rozvrhněte, co budete kam dávat.

Dole udělejte širší mezery, aby se sem vešly větší a těžší věci. Lehké předměty a krabice snadno nastrkáte i nahoru. Dodržujte doporučenou zátěž danou výrobcem, u doma vyrobených polic se orientujte podle sebe. Pokud se police nebezpečně prohýbá, raději něco odstraňte.

Platí, že pořádek je základ úspěchu. Canva

Kam dát nářadí?

Nářadí uložte do praktických boxů – na výběr máte z různých velikostí kufříků či brašen. Nejpoužívanější nářadí a nezbytné pomocníky skladujte pohromadě, při nutnosti opravy jen vezmete tašku a máte vše uloženo po ruce.

Méně frekventované nářadí lze uskladnit v pojízdných skříňkách nebo vozících. Můžete je samozřejmě dát i do polic, ale pojízdný úložný prostor lze kamkoliv převézt a nemusíte nic předělávat. Ostré nástroje jako pilky a sekery pak pověste na zeď. Nejlépe je opatřete krytem ostří a uklízejte je pečlivě – nebudete je potom muset tak často brousit. Na zdi vám navíc nehrozí, že se o ostří nechtěně pořežete.

Šikovné organizéry na nezbytné drobnosti

Různé krabičky a malé dózy využijete i ve své dílně – v obchodech lze koupit dělené krabice přímo na šroubky a malé dílky, ve větších krabicích zase mohou být uloženy smotané kabely a dráty.

  • Organizéry nemusíte kupovat ve specializovaném obchodě – zkuste se místo toho zeptat ženy, jestli nemá starý box na šperky nebo kosmetiku.
  • Šikovné jsou i krabičky od pracích kapslí nebo tablet do myčky. Prakticky zadarmo do nich uložíte vše, co potřebujete.

Při třídění buďte objektivní

Máte v rohu dílny zastrčen ještě zabalený prut na ryby, protože si ho jednou určitě vyzkoušíte? Možná je čas zbavit se nepotřebných věcí u každé zvažte, zda ji někdy v budoucnu reálně využijete. Některé méně používané nářadí si samozřejmě nechte, ale zmíněný prut, sbírku plechovek nebo nefungující elektroniku, kterou někdy opravíte, asi potřebovat nebudete.

Nejlepší tipy, jak si zorganizovat dílnu

  • Investujte do magnetické lišty a navěste na ni všechno kovové nářadí. Pilníky, šroubováky a klíče budou vždy po ruce.
  • Technický vysavač vám ušetří čas při úklidu. Hoblování a broušení nadělá spoustu nepořádku, na který smeták nestačí a domácí vysavač by se jím mohl poničit. Výkonný vysavač využijete i na terase, zahradě nebo při vysávání auta.
  • Nepodceňujte osvětlení – investujte do pořádné žárovky nebo LED osvětlení, které osvítí celý pracovní prostor. Bude se vám lépe pracovat, nebudou vás bolet oči, a navíc je to i bezpečnější.
  • Nenechejte nepořádek zajít do extrému – někdo by se mohl rozhodnout uklidit dílnu či garáž bez vás, a to rozhodně nechcete!