Rychlokurz šikovného manžela. 6 základních oprav v domácnosti, které musí zvládat každý muž

Víte, jak na domácí opravy? Canva

Potíže s koupelnou, kuchyní nebo vstupními dveřmi se většinou objeví ve chvíli, kdy to nejméně čekáte. Volat na každý menší problém řemeslníka je však ztráta času i peněz, když si s opravářskými a kutilskými úkony dokážete poradit sami. S naším malým kurzem se naučíte 6 způsobů, jak doma rychle a snadno zajistit bezproblémovou pohodu i krásnější prostředí.

Přečtěte si také

Káva už nevydělává? Starbucks by mohl opustit Velkou Británii
Káva už nevydělává? Starbucks by mohl opustit Velkou Británii

1) Kapající kohoutek

Otravně kapající kohoutek naznačuje, že v pákové baterii praskla tzv. kartuš – problém tedy vyřešíte její výměnou. Nákup náhradní kartuše vás přijde na cca 200 korun a k opravě vám kromě ní bude stačit plochý šroubovák, nástrčný klíč a 3mm, inbusový klíč.

Nejdříve vypněte hlavní přívod vody a vypusťte přebytečnou vodu z kohoutku. Odstraňte kryt plochým šroubovákem a inbusovým klíčem uvolněte šroub. Odstraňte páku a uvolněte matici kartuše, vysuňte ji a vložte dovnitř kartuš novou. Vše zpátky zašroubujte a je hotovo!

2) Výměna sprchové hlavice a hadice

Ani opravy v koupelně nejsou taková věda. Místo narušené hlavice či stříkající hadice si kupte příslušenství nové. Hadici opatrně odšroubujte u kohoutku i hlavice klíčem nebo kleštěmi (dávejte při tom pozor na škrábance) a zpátky našroubujte tu novou. A stejně tak i hlavici jednoduše odšroubujete od hadice a vyměníte. Pro jistotu si do obchodu staré součástky vezměte pro porovnání, velikosti by ale měly být standardizované.

Problémy v koupelně? Sikovky do ruky a jde se na věc Canva

3) Protékající záchod

Protékajícím záchodem letí z domu voda i peníze. Hlavní příčinou je většinou těsnění zanesené nečistotami a vodním kamenem – k vyřešení problému tedy velmi často stačí součásti těsnění vyjmout a důkladně očistit.

Nejprve vypněte přívod vody a spláchněte, aby se dostala pryč i všechna voda z nádržky. Odstraňte její kryt a opatrně vyjměte plovák. Vše pak důkladně omyjte a zbavte nánosu vodního kamene – existují na to čisticí prostředky. Pokud je však nějaká součástka poškozená, pak přece jenom zavolejte odborníka.

4) Uvolnění odpadu

Ucpaný záchod a dřez není nic radostného. Když nepomůže pumpování gumovým zvonem, je na čase si zahrát na chemiky – stačit k tomu ale budou zásoby, které má doma skoro každý.

Vezměte kypřicí prášek nebo jedlou sodu a zalijte je horkou vodou, případně octem. Dávejte si velký pozor na oči a ruce, prská to a hrozí vám poranění. A když nepomůže ani bublavá směs, sežeňte si instalatérské péro (pružinu) na odpad.

Žádný správný kutil se neobejde bez pořádného nářadí Canva

5) Připevněte obraz na zeď

Klasikou je hřebík a kladivo, ale pokud nechcete vytloukat díry do stěny, jde to i jinak. Místo hřebíku použijte samolepící háčky nebo oboustranné samolepící proužky určené na zdi. Hotovo. Pro vyrovnání se bude hodit vodováha, případně aplikace v chytrém mobilu.

6) Výměna zámku

Výměnou zámku se většinou myslí výměna cylindrické vložky. Po otevření dveří stačí odšroubovat z boku hlavu šroubu vložky, potom pootočit klíčem a vložku vyjmout. Vezměte si ji s sebou do obchodu, abyste našli ten správný, nový typ. Ten pak jednoduše zasunete do dveří, zkontrolujete, že nijak nepřečuhuje, zašroubujete a opět je vše vyřešeno.

Jak vidíte, mnoho oprav v domácnosti zvládnete pouze díky pár radám a se základním nářadím. Důležité je hlavně vše dělat hezky v klidu. Tak už nic neodkládejte a vzhůru do oprav!