Strávíme Velikonoce v izolaci? Blatný rozvolňovat neplánuje

Strávíme i v roce 2021 Velikonoční svátky zavření doma? Canva

Rušit zákaz pohybu mezi okresy není v tuto chvíli na místě, zaznělo na včerejší tiskové konferenci po jednání vlády. Ministr zdravotnictví Jan Blatný rozvolňovat neplánuje, dokonce prý na čtvrtečním jednání naopak požádá o prodloužení nouzového stavu.

Přečtěte si také

Reklamace jsou pro obchodníky noční můra. Zákazníci mnohdy nevědí, na co mají nárok

Nakažených je denně stále dost

Zrušení zákazu pohybu mezi okresy Blatný vzhledem k aktuální epidemiologické situaci nedoporučuje, je ale podle něj možné, že dojde alespoň k uvolnění volnočasových aktivit na celý okres. Doposud byly povolené jen v rámci obce. „Situace se vyvíjí ani ne úplně kriticky, ale ani ne tím úplně nejoptimističtějším scénářem," uvedl.

Přestože se růst počtu nově nakažených zastavil, z čehož je podle něj patrné, že zavedená opatření fungují, největší obavy stále vzbuzují vysoké počty s pozitivním testem na covid-19 v rizikových skupinách. V posledních dnech je to podle Blatného 1 500 až 2 000 lidí denně. Až třetina z nich skončí v nemocnicích. „Dalších zhruba deset dní bude do nemocnic proudit zhruba 550 až 600 lidí denně," řekl ministr. S ohledem na to i na nadcházející velikonoční svátky proto případné rozvolňování nepodpoří.

Pokud se opatření nerozvolní a nouzový stav se prodlouží, strávíme pravděpodobně i letošní Velikonoce doma Canva

Podobně jako na Vánoce

Uvolňovat nařízená opatření po 21. březnu je podle Blatného předčasné. Hrozí, že se bude opakovat situace z loňských Vánoc, kdy se krátce po zrušení vládních opatření prudce zvýšila nákaza koronavirem mezi lidmi. „Určitě nebudu doporučovat uvolnění opatření zakazujícího pohyb mezi okresy. I s ohledem na nadcházející velikonoční svátky," uvedl ministr.

Otevírací doba řetězců je zatím nejasná

Nejasná prozatím zůstává v některých obchodních řetězcích i velikonoční otevírací doba. Velikonoční pondělí, které letos připadá na 5. dubna, je jedním z těch několika málo státních svátků, kdy musí mít obchody s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních za normálních okolností zavřeno. Nicméně na loňské Vánoce dostaly tyto obchody v rámci nouzového stavu výjimku a mohly tak mít i na svátky otevřeno. 

Zatím můžeme potvrdit, že na Velikonoční pondělí bude mít i v případě udělené výjimky zavřeno Kaufland, Lidl a Globus. „Globus nevyužije možnost mít na Velikonoční pondělí otevřeno, rádi bychom, aby si naši kolegové užili klidný den se svými rodinami a načerpali nové síly. Věříme, že zákazníci toto chápou. Budeme se na ně těšit opět v úterý po velikonočním svátku,“ sdělila Kupi.cz tisková mluvčí Lutfia Volfová.