Domácí test na covid-19 už prodává Kaufland i Makro. Kdy to plánují ostatní řetězce?

Kaufland začal nabízet antigenní testy. Prodávat je brzy začnou i další obchody Canva

Antigenní testy od pondělí seženete v Kauflandu a Makru, brzy je nabídnou i Lidl, Penny, Globus, Billa, Coop a Rohlík. Kdy to bude, jaké typy testů budou k dostání a kolik budou stát?

Přečtěte si také

Jak v obchodě rozeznáte kůži od koženky?
Jak v obchodě rozeznáte kůži od koženky?

Jak v obchodě rozeznáte kůži od koženky?

Testovací sady v Kauflandu a Makru

Kaufland začal v Česku od pondělí 8. 3. prodávat antigenní testy umožňující odběr z přední části nosu. Jedná se o testy Flowflex SARS-CoV-2 Antigen Rapid Test, kdy jeden kus stojí 149,90 Kč. Každý zákazník si může v jeden den zakoupit pouze jedno balení.

Již od příštího týdne ale budou dostupná velká rodinná balení po 25 kusech a od poloviny března by měly být v Kauflandu v prodeji také testy Newgene Novel Coronavirus Detection Test Kit, které zjišťují přítomnost koronaviru ze slin. Podle mluvčí Kauflandu Renaty Maierl je o antigenní testy ze strany zákazníků obrovský zájem.

Tento týden začal stejný typ prodávat i velkoobchod Makro – testy Floflex SARS-CoV-2 Antigen Rapid Test nabízí v balení po 25 kusech za cenu 2 899 Kč. Produkt je osvobozený od daně a jeden kus vyjde na 116 Kč. Makro chce tímto krokem pomoci mimo jiné malým podnikatelům, aby mohli testovat své zaměstnance.

Domácí testování umožní zákazníkům řetězce Kaufland, brzy i Lidl, Penny, Albert, Coop nebo Globus Canva

Domácí testy už brzy nabídnou i ostatní řetězce

O zařazení testů schválených ministerstvem zdravotnictví do nabídky uvažují i další velké řetězce. Brzy tak budou k dostání i v Lidlu, Penny, Bille, Globusu, Albertu nebo Coopu.

Penny se budou antigenní testy ze slin prodávat od 15. března a kus bude stát 249 Kč. Dle mluvčího Tomáše Kubíka bude testů dostatek. „Z řady možností na trhu jsme se rozhodli pro uživatelsky nejpříjemnější a nejjednodušší variantu tzv. lízátkových testů. Ačkoli je tento typ testu dražší než například testy z nosu či ze slin, není ke zjištění výsledku potřeba nepříjemná a komplikovaná manipulace s výtěrovou tyčinkou, slinami ani s reakční tekutinou", vysvětluje Kubík. 

Obdobně plánuje antigenní testy začít prodávat i Coop, Lidl, Albert nebo Globus. Jak pro Kupi.cz potvrdili jejich zástupci, aktuálně jednají s dodavateli a testy by se měly na prodejnách objevit co nejdříve. „V současnosti můžeme potvrdit, že v blízké době plánujeme do našeho sortimentu zařadit samotestovací sady na koronavirus. O bližších informacích budeme veřejnost s předstihem informovat“, uvedl Tomáš Myler, zastupující společnost Lidl.

Vážnost situace si uvědomuje i řetězec Billa, který taktéž plánuje zařazení antigenních testů do běžného sortimentu. Podle Dany Bratánkové, tiskové mluvčí Billy, by se tak mělo stát v nadcházejícím týdnu až dvou. „Nyní vybíráme z nabídek našich dodavatelů, abychom zákazníkům umožnili nakoupit testy kvalitní a s potřebnou certifikací,“ komentovala Bratánková a doplnila, že se od zařazení testů očekává jak nárůst možnosti testování občanu i menších firem, tak i snížení tlaku na odběrová centra.

Chystá se je dovážet i Rohlík.cz

Domácí testy se brzy objeví také v sortimentu online supermarketu Rohlík.cz. „V současné době máme objednané jak výtěrové, tak slinné testovací covid sady, po jednom i více baleních," potvrdil za společnost František Brož a dodal, že v tuto chvíli už jen čekají na jejich dodání. 

O domácí antigenní testy je zájem, prodávají je lékárny a začínají i supermarkety a hypermarkety Freepik

Antigenní testy rychle mizí z lékáren

Enormní zájem o samotestovací sady zaznamenávají i kamenné a online lékárny, kde se antigenní testy rychle vyprodávají.

  • Online lékárna Pilulka.cz nabízí testy výtěrem z nosu nebo úst i lízátkový test V-Check.
  • Síť lékáren BENU má v nabídce krevní Rychlotest COVID-19 od švýcarské společnosti Lomina A.G. (balení obsahuje 5 ks a 1 kus vyjde na 250 korun).
  • Lékárny Dr. Max prodávají rychlotesty značky JoyBio, SafeCare a NewGene, nově zařadily také výtěrové testy Lepu Medical a lízátkové V-Check.

Lékárny také potvrdily, že situaci aktuálně monitorují a testy průběžně doskladňují. Jak pro Kupi.cz komentovala Eva Pánová z EUC lékárny: „V některých lékárnách jsou antigenní testy dostupné, ale jelikož je velká poptávka, tak se dostupnost rychle mění a zásoby se snažíme doplňovat.“ Současně upřesnila, že v online lékárně EUC jsou testy nyní dostupné.

Najdete je v lékárnách i vybraných obchodech

Domácí testy jsou bezpečné a zvládnete je i sami

Ať už si koupíte domácí antigenní test založený na výtěru nosu, lízátkový test ze slin nebo krevní test, všechny potřebné instrukce a podrobný návod jsou vždy součástí balení. Samovýtěru se doma nemusíte bát, vše je bezpečné a zvládnete to i sami. Jak takový test založený na odběru z přední části nosu probíhá?

  1. Odšroubujete víko lahvičky s tekutinou – pufrem – a všechen pufer nalijete do extrakční zkumavky.
  2. Tyčinkou odeberete vzorek z obou nosních dírek – je nutné ji zasunout asi 2,5 cm hluboko. Vzorek ovšem můžete odebrat i ze zadní stěny krku a mandlí nebo z nosohltanu.
  3. Poté tyčinku „vymáchejte“ v puferu, protřepte a tekutinu kápněte na testovací kazetu.
  4. Při manipulaci je potřeba trocha opatrnosti, aby se tyčinka nedotkla ničeho jiného. Výsledek se objeví do několika minut.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz