Podle čeho poznáte v obchodě dobrý chleba?

Nejen upéct, ale také správně v obchodě vybrat chleba, je umění

Určitě si všichni rádi pochutnáme na čerstvě upečeném chlebu, který voní tak, že bychom jej nejraději snědli celý a bez ničeho! Jenomže tu a tam se může vloudit při výrobě chleba chybička a my si domů doneseme chléb, který prostě není dobrý. Možná byl tento chléb v obchodě poslední, byl trošku připálenější a placatější. Úkol však zněl jasně - přinést domů chleba. Víte co? Raději nekupujte žádný, hned vám povíme proč.

Přečtěte si také

ZOOT končí se svými Výdejnami radosti. Kde si budou zákazníci zboží vyzvedávat a zkoušet?
ZOOT končí se svými Výdejnami radosti. Kde si budou zákazníci zboží vyzvedávat a zkoušet?

Chléb je součástí historie lidstva už tisíce let

Kdy byl upečen první pecen chleba nikdo přesně neví, nicméně z historických pramenů se dá vyčíst, že tomu tak bylo minimálně před 6.000 lety už ve starém Egyptě. A to je jen chléb kynutý, nekynuté chlebové placky mají historii mnohem delší.

Velmi zajímavé je, že způsob zpracování chleba byl už tehdy napříč světem hodně podobný a lišil se jen v drobnostech, například v použité mouce či poměrech surovin. Základní suroviny při pečení chleba jsou jen mouka, voda a sůl. Jak jednoduché! Zde však veškerá jednoduchost končí. Upéct takový chleba z kvasu v domácích podmínkách je trochu oříšek, alchymie ale především koníček, kterému propadly tisíce lidí. Kdo jednou začne, nemůže už přestat.

Jen mouka a voda

Jaké chleby se pečou u nás?

Italská ciabatta, indický čapátí, francouzská brioška, arabská pita či německý pumprnikl. Jinak se jmenují, jinak vypadají, jinak voní a jinak chutnají. Jedno však mají společné - všechno jsou to chleby. Jaké chleby jsou ale typické pro Českou republiku?

Kváskový chléb

Kváskový chléb se peče klasickou technologií za pomoci přírodního žitného kvasu, a to buď třístupňovým anebo zkráceným vedením. Do tohoto typu chleba se obvykle přidává stejný poměr žitné a pšeničné mouky. Chléb získá díky kvasu a biochemickým procesům uvnitř chuť a aroma, která je pro kváskový chléb tak typická. V chlebu se díky zrání kvasu vytváří oxid uhličitý, čímž chléb kyne. 

Chléb s přídavkem droždí s použitím umělého kvasu

Dnešní rychlá doba si žádá rychlá řešení, a právě způsob výroby tohoto druhu chleba tomu odpovídá. Tento typ chleba kyne za pomoci droždí, nakyslou chuť pak získává díky umělému kvasu, který se do chleba přidává, tedy nevzniká v něm přirozeně. I když vzhledem tento typ chleba kváskový připomínat může, podle chuti je vždy od sebe rozeznáte.

Formové chleby

Typickým příkladem tohoto druhu chleba je chléb žitný, který mívá tvar kostky. Peče se ve formě, protože by díky použité mouce neudržel jednak svůj tvar, ani objem a výsledkem by byl nevzhledný placatý chléb.

Žitný chléb mívá často tvar kostky

Na mouce hodně záleží

Chleby se taktéž v souladu s vyhláškou Ministerstva zemědělství rozdělují podle toho, z jaké mouky byly upečeny anebo která v nich převažuje.

 • Jako CHLÉB PŠENIČNÝ se označuje ten chléb, který obsahuje minimálně 90 % pšeničné mouky a zbytek například mouky žitné.
 • ŽITNÝ CHLÉB musí být zase tvořen minimálně 90 % mouky žitné.
 • V CHLEBU ŽITNOPŠENIČNÉM převažuje nad pšenicí žito, zatímco v CHLEBU PŠENIČNOŽITNÉM zase pšenice nad žitem. V obou případech musí být procento hlavních mouk, které udávají druh chleba, nad 50 %. Minoritní mouky musí být v tomto případě více jak 10 %.
 • Jako CHLÉB CELOZRNNÝ se smí nazývat pouze ten chleba, který obsahuje minimálně 80 % celozrnných mouk. Chléb celozrnný lze snadno zaměnit s CHLEBEM VÍCEZRNNÝM, který u mnohých budí dojem, že se jedná o chléb "celozrnnější" než celozrnný. Ve skutečnosti tomu tak není. Do chlebu vícezrnného se zkrátka přidávají i jiné obiloviny než pšenice či žito, případně luštěniny či olejniny, které musí v chlebu tvořit minimálně 5 %.
 • Nakonec ještě existují SPECIÁLNÍ CHLEBY, které kromě obilovin obsahují i jiné složky, jako jsou olejniny, luštěniny nebo třeba brambory v množství minimálně 10 %.

Jak má kvalitní chléb vypadat?

I na tuto otázku nám poskytne Ministerstvo zemědělství odpověď vyhláškou č. 333/1997 sb.

Koukejte na vzhled a na tvar, chleba má mít totiž pravidelný tvar a být hezky vypouklý. Kvalitně upečený chleba by neměl být placka (pokud to není záměr) a ani mít deformovaný tvar.

Koukejte na kůrku. Ta musí mít zlatohnědou barvu a střídka by neměla být vidět.

Koukejte na střídku, která musí být pružná, pravidelně pórovitá, bez kráterů a propečená (ne však spálená).

Čichejte, chleba musí vonět chlebem. Pokud byste necítili typickou vůni chleba, je něco špatně (pokud to tedy nebyl záměr).

Jak kvalitu chleba hodnotí technologové odborníci?

U chlebu je velice důležitá střídka, která se na hodnocení jakosti chleba podílí z 30 %, důležitá je i chuť a kůrka, které se na jakosti podílí každá z 20 %. Vůně, tvar a objem pak každý po 10 %.

Popraskaná kůrka není jakostní vadou, jedná-li se o charakteristickou vlastnost

Jak kvalitu chleba poznat od pohledu?

 1. Čerstvost – hmatem přes sáček poznáte, zda je chléb čerstvý, anebo zda má své nejlepší období už za sebou.
 2. Chléb by se neměl po zmáčknutí kůrky propadat, což většinou svědčí o jakostní vadě - tzv. odfouknutí kůrky od střídky.
 3. Po rozkrojení musí být střídka chleba pružná a po zamáčknutí se rychle vrátí do původního stavu.
 4. Je-li chléb deformovaný, svědčí to o špatném technologickém postupu při výrobě. Placatý chléb bývá obvykle způsoben špatným způsobem kynutí či "překynutím".
 5. Špinavý chléb vypovídá o tom, že plechy patrně v místě výroby nejsou dostatečně čištěné.
 6. Kůrka chlebu by neměla být připálená, připálení se může negativně podepsat na celkovém chuťovém prožitku.
 7. Chléb by neměl být nedopečený, což poznáte podle vlhké a mazlavé střídky.
 8. Je-li chléb nahoře popraskaný, nemusí se nutně jednat o jakostní vadu. Pro některé chleby je prasklina nahoře charakteristickou vlastností.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz