Nový trend ve zdravé výživě: Podpořte svou imunitu a výkonnost pomocí adaptogenů

Reishi patří k jedněm z nejoblíbenějších adaptogenů Bluebird Provisions / Unsplash

Také zrovna hledáte způsob, jak zlepšit své zdraví? Rok v izolaci a strachu z onemocnění nepřidává na pohodě nikomu, a nedostatek pohybu navíc zamával s naší kondicí i imunitním systémem. Jedním z poměrně nových způsobů, jak prospět svému tělu, jsou adaptogeny, rostlinné látky, které stimulují a posilují náš organismus.

Přečtěte si také

Obchodní řetězce zavádí nové účtenky: vydrží až 30 let a jsou ekologické
Obchodní řetězce zavádí nové účtenky: vydrží až 30 let a jsou ekologické

Co by měly adaptogeny splňovat

Mnoho rostlinných adaptogenů je známých už velmi dlouhou dobu – pracuje s nimi tradiční čínská medicína nebo indická ajurvéda. Pojem adaptogen použil jako první ruský vědec Nikolai Lazarev a definoval jej třemi kritérii:

  • Adaptogeny mají minimální nebo žádné negativní účinky na organismus.
  • Zvyšují odolnost organismu díky širokému spektru fyzikálních, chemických a biochemických reakcí. Pokud má látka pouze specifické účinky, nejde o adaptogen.
  • Adaptogenní látky normalizují organismus a pomáhají udržovat homeostázu a rovnováhu hormonálního systému.

Adaptogen, který jistě znáte i vy

S čím nám dokážou pomoct

Adaptogeny mají široké pole působnosti a vstupují do spousty reakcí. Můžeme vypíchnout jejich zmiňované antioxidační účinky, podporu biosyntézy a urychlení metabolismu a látkové výměny. Pomáhají také při hojivých procesech a zpomalují stárnutí buněk. 

Dále by měly uklidňovat nervovou soustavu, pomohou vybalancovat hormonální systém a vstupují do boje proti patologickým stavům včetně rakoviny. Při onkologické léčbě snižují výskyt nežádoucích reakcí na ozáření nebo podání cytostatik. 

Pomáhají i sportovcům se zlepšením jejich výkonům, a přitom nejde o žádné zakázané nebo nebezpečné látky. Při zranění pomohou se zánětlivými procesy a zmírňují negativní podmínky z okolí. A v neposlední řadě mohou pomoci i při poruchách potence či ztrátě libida. 

Extrakty z hub ve formě prášku podporují zdravou kondici Gina Sell / Unsplash

Medicinální houby pro vaše zdraví

Adaptogenní houby jsou už poměrně známé – nadrcený prášek nebo čaj můžete koupit už v každé větší prodejně zdravé výživy.

  • Asi nejoblíbenější je reishi, která pomáhá v boji proti nádorům a zpomaluje stárnutí organismu. Obsahuje osm esenciálních aminokyselin, spoustu železa a dalších zdraví prospěšných látek. Její pravidelné užívání by vám mělo zajistit vitalitu až do vysokého věku.
  • Mezi další medicinální houby řadíme chagu, která také zpomaluje stárnutí a je silným antioxidantem.
  • Sportovci zase ocení houbu cordyceps, která podpoří jejich vitalitu a pomůže jim zlepšit sportovní výkony a vytrvalost.

Bylinné adaptogeny 

  • Asi nejznámějším adaptogenem vůbec je ženšen pravý, o jehož účincích bylo napsáno mnoho. Podle uživatelů jde vůbec o nejsilnější ze všech adaptogenů. Ženšen vám pomůže zlepšit paměť a pocítíte klid, protože pomáhá v boji se stresem. 
  • Velmi dobře sehnatelný je také maca prášek z Peru, který byl běžnou součástí jídelníčku tamních obyvatel. Upravuje libido a pomáhá stabilizovat pohlavní systém. V současné době trápí spoustu párů neplodnost. Užívání prášku maca jim může pomoci na cestě za vysněným potomkem. 
  • Coby další rostlinné adaptogeny můžeme jmenovat například klanoprašku, bazalku posvátnou, kustovnici čínskou nebo gynostemu.
  • Na seznamu potenciálních adaptogenů je však spousta dalších rostlin, které jsou podrobovány důkladnému zkoumání, takže se jejich počet bude určitě rozšiřovat. 
Je libo ženšen, bazalku nebo kustovnici čínskou? Mezi adaptogeny naleznete široký výběr Canva

Univerzální lék?

Všechny zmíněné účinky jsou samozřejmě skvělé. Adaptogenům nejde v žádném případě upřít prospěšnost pro naše zdraví, ale je třeba si uvědomit zásadní věc – jejich užívání vás nespasí.

V první řadě musíte myslet na zdravý životní styl – jíst adekvátní množství kalorií, udržovat si zdravou hmotnost a dbát na svoji fyzičku. Teprve až budete mít splněno, přidejte pověstnou třešničku na dort. Vaše špatné návyky totiž žádný adaptogen nevyváží.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz