V plechovce makrel Kaiser Franz Josef objevila inspekce nebezpečnou látku histamin

V plechovce makrel značky Kaiser Franz Josef objevila potravinářská inspekce nebezpečný histamin Gaston.cz / Canva

Po rybičkách v plechovce sáhne většina z nás, když už doma není nic pořádného k jídlu. Ale než si takový výrobek dáme do spíže, musí k nám od moře urazit plechovka se sardinkami, tuňákem nebo makrelami pořádný kus cesty. Není proto divu, že se zástupci Státní zemědělské a potravinářské inspekce často vydávají do terénu a odebírají vzorky právě těchto trvanlivých potravin v plechu. Kontrolou odhalili obsah nebezpečné látky histamin v jedné ze známých značek.

Přečtěte si také

8. srpna slavíme Mezinárodní den koček. Víte, jaký typ kočičího steliva je nejlepší?
8. srpna slavíme Mezinárodní den koček. Víte, jaký typ kočičího steliva je nejlepší?

Pozor na makrelu v tomatové omáčce

Státní zemědělská a potravinářská inspekce varuje před konzumací konzervy Kaiser Franz Josef Exclusive.

  • Úřední kontrolou bylo zjištěno nadlimitní množství látky histamin, a to ve výrobku: Makrela filety v rostlinném oleji a rajčatové omáčce.
  • Kontrolovaný vzorek inspektoři odebrali v prodejně Kaufland v Uherském Hradišti.
  • Jednalo se o konkrétní výrobek původem z Polska, který měl na obale uvedené datum minimální trvanlivosti do července 2023 (šarže: 07.2023). 

Tip: Pokud máte právě tuto šarži doma, rozhodně konzervu nekonzumujte. V případě, že najdete účtenku, výrobek vraťte prodejci. V opačném případě se obraťte přímo na dovozce Gaston, s. r. o. 

Co je to histamin? 

Co přesně laboratorní analýza ve výrobku prokázala? Překročen byl maximální limit pro obsah látky histamin.

  • Histamin je biogenní amin (organická sloučenina odvozená od amoniaku), která může u spotřebitelů vyvolat zdravotní obtíže. Pokud sníte výrobek, jenž jej obsahuje nadlimitní množství, ani střevo zdravého člověka si nedokáže s takovým množstvím účinně poradit. Histamin se pak dostane mimo střevo a nastanou projevy otravy. K tomu, aby se v konzervě namnožil, přitom stačí opravdu málo.

Ne ve všech potravinách nám histamin škodí

Histamin ale také přirozeně vzniká při fermentačním procesu, a právě proto jsou na něj bohaté:

  • zrající sýry, víno, pivo, kysané zelí, sójová omáčka, tempeh či fermentované masné výrobky.

Na tyto potraviny, ve kterých se přirozeně histamin vyskytuje, si dávejte pozor: bývají mimo jiné častými spouštěči migrén.

Ne každému však histamin po požití způsobuje problémy. Střevo zdravého člověka jej dokáže deaktivovat, žádné komplikace se tedy v důsledku jeho požití neobjeví. To se týká fermentovaných výrobků, kde bývá množství histaminu pro zdravého člověka v akceptovatelném množství.

  • Například u bílého vína v závislosti na druhu se ve skleničce nachází 3–120 mikrogramů (µg) histaminu, zatímco v červeném víně to bývá 60–3 800 µg.
  • Parmazán má cca 107 µg histaminu v jednom gramu a oblíbená sójová omáčka tamari 2 392 µg v jednom gramu.

Dostali jste chuť na rybičky?

Jestliže se chcete dozvědět o histaminu ještě více, doporučujeme přečíst si náš článek: Víte jistě, že tuňáka v konzervě skladujete správně? Otrava hrozí úplně každému