Rizikové skóre PES dnes spadlo na trojku. Příští pondělí by tak mohly otevřít restaurace i obchody

Rizikové skóre PES dnes spadlo na trojku. Příští pondělí by tak mohly otevřít restaurace i obchody Canva

V Česku přibylo za neděli 1 509 nových případů nákazy koronavirem. Jedná se o nejnižší přírůstek od 28. září, který přispěl k poklesu skóre v protiepidemickém systému PES ze 62 na 57 bodů, což znamená třetí stupeň. Pokud tato čísla budou i nadále příznivá a vláda změnu schválí v pátek na svém zasedání, mohly by se restaurace a obchody otevřít už příští týden. Rovněž by již neplatilo omezení volného pohybu.

Přečtěte si také

Pečujte o svoje boty tak, aby vám co nejdéle sloužily a vypadaly jako nové
Pečujte o svoje boty tak, aby vám co nejdéle sloužily a vypadaly jako nové

Dobrou zprávou dnešního dne je informace, která se objevila na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR, kde index rizika pro ČR spadl pod 60, což znamená, že jsme se z červeného pásma PES dostali na oranžovou barvu. V pátek bude vláda rozhodovat o zmírnění opatření, která jsou závislá právě na indexovém čísle rizika pro Česko. Česká republika by tak v pondělí 30. listopadu mohla přejít do třetího stupně protiepidemického systému za předpokladu, že se situace nezhorší.

Index rizika v České republice klesl Ministerstvo zdravotnictví ČR

Co vše začne platit od 30. listopadu, pokud bude indexové skóre tři

  • Poskytování ubytovacích služeb je ve stupni 3 bez omezení. Otevřít by se tak mohly hotely, ubytovny i penziony. 
  • Školství: Prezenční výuka je v MŠ, speciálních školách a na 1. stupni ZŠ. S rotační prezenční výukou (po týdnech) se počítá na 2. stupni ZŠ, SŠ a VOŠ s výjimkami. Studenti VŠ by pokračovali v distanční výuce s výjimkami; 1. ročníky by měly prezenční výuku.
  • Sportovní soutěže: Profesionální a amatérské soutěže jsou povoleny bez přítomnosti diváků.
  • Provozovny stravovacích služeb: Restaurace mohou začít fungovat s tím, že provozovny musejí být uzavřeny mezi 22. a 6. hodinou. V restauraci mohou být jen hosté, kteří mají místo u stolu a maximálně u 1 stolu smějí sedět 4 osoby. Restaurace může pustit dovnitř maximálně 50 % běžné kapacity hostů. 
  • Konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech je ve třetím stupni PES bez omezení. 
  • Obchody by mohly otevřít, počítá se však s omezením počtu osob v prodejnách (1 osoba na 15 m² provozní plochy) a rozestupy 2 m mezi zákazníky.
  • Ochrana nosu a úst (roušky, respirátory apod.): Povinnost mít zakryté dýchací cesty platí ve všech vnitřních prostorech a ve vybraných veřejně přístupných místech.
  • Hromadné akce ve vnitřních a venkovních prostorech jsou povoleny pro 50 osob venku a 10 osob uvnitř. Stejná pravidla platí pro bazény a wellness centra.
  • Svatby, pohřby, bohoslužby: Mohou být konány, ale maximálně pro 30 osob.
  • Omezení volného pohybu osob bez omezení. 
Protiepidemický systém PES Ministerstvo zdravotnictví ČR
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz