Rizikové skóre PES dnes spadlo na trojku. Příští pondělí by tak mohly otevřít restaurace i obchody

Rizikové skóre PES dnes spadlo na trojku. Příští pondělí by tak mohly otevřít restaurace i obchody Canva

V Česku přibylo za neděli 1 509 nových případů nákazy koronavirem. Jedná se o nejnižší přírůstek od 28. září, který přispěl k poklesu skóre v protiepidemickém systému PES ze 62 na 57 bodů, což znamená třetí stupeň. Pokud tato čísla budou i nadále příznivá a vláda změnu schválí v pátek na svém zasedání, mohly by se restaurace a obchody otevřít už příští týden. Rovněž by již neplatilo omezení volného pohybu.

Přečtěte si také

Máslo rychle zdražuje: Vyplatí se akce nebo privátní značky řetězců?
Máslo rychle zdražuje: Vyplatí se akce nebo privátní značky řetězců?

Dobrou zprávou dnešního dne je informace, která se objevila na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR, kde index rizika pro ČR spadl pod 60, což znamená, že jsme se z červeného pásma PES dostali na oranžovou barvu. V pátek bude vláda rozhodovat o zmírnění opatření, která jsou závislá právě na indexovém čísle rizika pro Česko. Česká republika by tak v pondělí 30. listopadu mohla přejít do třetího stupně protiepidemického systému za předpokladu, že se situace nezhorší.

Index rizika v České republice klesl Ministerstvo zdravotnictví ČR

Co vše začne platit od 30. listopadu, pokud bude indexové skóre tři

  • Poskytování ubytovacích služeb je ve stupni 3 bez omezení. Otevřít by se tak mohly hotely, ubytovny i penziony. 
  • Školství: Prezenční výuka je v MŠ, speciálních školách a na 1. stupni ZŠ. S rotační prezenční výukou (po týdnech) se počítá na 2. stupni ZŠ, SŠ a VOŠ s výjimkami. Studenti VŠ by pokračovali v distanční výuce s výjimkami; 1. ročníky by měly prezenční výuku.
  • Sportovní soutěže: Profesionální a amatérské soutěže jsou povoleny bez přítomnosti diváků.
  • Provozovny stravovacích služeb: Restaurace mohou začít fungovat s tím, že provozovny musejí být uzavřeny mezi 22. a 6. hodinou. V restauraci mohou být jen hosté, kteří mají místo u stolu a maximálně u 1 stolu smějí sedět 4 osoby. Restaurace může pustit dovnitř maximálně 50 % běžné kapacity hostů. 
  • Konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech je ve třetím stupni PES bez omezení. 
  • Obchody by mohly otevřít, počítá se však s omezením počtu osob v prodejnách (1 osoba na 15 m² provozní plochy) a rozestupy 2 m mezi zákazníky.
  • Ochrana nosu a úst (roušky, respirátory apod.): Povinnost mít zakryté dýchací cesty platí ve všech vnitřních prostorech a ve vybraných veřejně přístupných místech.
  • Hromadné akce ve vnitřních a venkovních prostorech jsou povoleny pro 50 osob venku a 10 osob uvnitř. Stejná pravidla platí pro bazény a wellness centra.
  • Svatby, pohřby, bohoslužby: Mohou být konány, ale maximálně pro 30 osob.
  • Omezení volného pohybu osob bez omezení. 
Protiepidemický systém PES Ministerstvo zdravotnictví ČR
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz