Maca, goji, vilcacora, třapatka a ženšen: Pět exotických rostlin pro vaši imunitu

Smoothie s goji, jahodami a chia semínky 5PH / Shutterstock.com

Nejen citrusové plody jsou plné vitaminů a prospěšných látek, díky kterým podpoříte imunitu. Některé exotické bylinky vynikají skvělými účinky na zdraví člověka. Které z nich můžete využít? Vybrali jsme hned několik druhů, po nichž můžete sáhnout preventivně, ale i tehdy, když vás skolí bacil.

Přečtěte si také

Hitem tohoto léta je venkovní koberec! Neobejde se bez něj žádná terasa ani balkon
Hitem tohoto léta je venkovní koberec! Neobejde se bez něj žádná terasa ani balkon

1. Maca peruánská

Už jste o ní jistě slyšeli. Maca peruánská roste ve výškách peruánských And. Jde o velmi odolnou rostlinu, která v sobě skrývá přírodní poklad. Kromě vitaminů a minerálů obsahuje také velké množství aminokyselin a mastných kyselin.

Jaké má účinky?

Maca je vhodná zejména při oslabené imunitě. Tato superbylinka je báječná také pro sportovce, protože podporuje růst svalové hmoty a posiluje vytrvalost. Celkově vrací organismu rovnováhu a vitalitu.

Kde ji koupit?

Dnes můžete prášek z macy pořídit v lékárnách jako doplněk stravy – a snadno tak kdykoli započít ozdravnou kúru.

Zdraví se sice koupit nedá, ale superzdravé goji v akci se hodí

2. Goji neboli plody kustovnice čínské

Goji jako superpotravinu nejspíš už znáte. Jde o plody kustovnice čínské, dřevité byliny, která vyrůstá až do výšky tří metrů. Právě její plody jsou bohaté na zdraví prospěšné látky – a je možné je konzumovat přímo.

Jaké jsou její účinky?

Goji vyniká protizánětlivými, protiplísňovými a antibakteriálními vlastnostmi, díky kterým je ideálním pomocníkem nejen k pročištění orgánů, ale i k nakopnutí imunity.

Kde ji koupit?

Kromě krámků se zdravou výživou také v některých lékárnách a obchodech.

Maca ve formě prášku Marcus Z-pics / Shutterstock.com

3. Vilcacora

Jaké má účinky a k čemu je dobrá?

Bylinka, která dobře působí na tělo při zánětlivých chorobách – a nejen to. Uleví také při bolestivé menstruaci, infekcích močových cest, ale i žaludečních vředech. Dokonce bývá zmiňována jako pomocnice při chronických únavových syndromech. Z této rostlinky se hojně používají při léčbě či prevenci zejména kůra a listy, k dostání dnes bývá také v tabletkách pro snazší užití.

4. Třapatka nachová neboli echinacea

Třapatka nachová není nic jiného než stará dobrá echinacea.

Jaké má účinky a k čemu se používá?

Tato bylinka výrazně podporuje imunitní systém. Echinacea obsahuje kyselinu kávovou, polysacharidy a alkylamidy. Echinaceu můžete užívat také v období chřipek jako prevenci a imunitní podporu.

Kde ji koupit a v jaké podobě?

Používá se především její kořen. Z kořene se pak získává tinktura, k dostání v lékárnách je však i v tabletách.

Žena drží jednu vitaminovou kapsli Prostock-studio / Shutterstock.com

5. Ženšen všehoj

Jaké má účinky?

Jak příznačný název pro ženšen, bylinu, která má vysoké stimulační schopnosti. Pozitivní účinky na zdraví člověka jsou navíc potvrzeny v nejedné studii. Kořen ženšenu obsahuje ginsenoidy, látky s výraznou stimulační aktivitou. Tato bylinka nepůsobí pouze na tělo jako takové, ale ovlivňuje i psychiku člověka. Ženšenová kúra tak vrátí rovnováhu a harmonii tělu i duši – ideální čas začít, nemyslíte?