Zázračný kořen čekanky má léčivé účinky a pomůže s hubnutím

Nápoj z čekanky v bílém hrnku a květ čekanky na dřevěném podnosu Kabachki.photo / Shutterstock.com

Na čekanku můžete v přírodě i ve městě narazit velmi často. Věděli jste ale, že je tato běžně rostoucí květina hotovým zázrakem? Pod blankytně modrými kvítky se totiž ukrývá cenný poklad. Kořen čekanky má plno blahodárných účinků, je ideálním sladidlem s nízkým glykemickým indexem a také skvělou náhražkou kávy. Co všechno ještě umí a v jaké podobě jej můžeme konzumovat?

Přečtěte si také

Sbíráte Funko POP? O figurky přestává být zájem, firma jich plánuje tisíce vyhodit
Sbíráte Funko POP? O figurky přestává být zájem, firma jich plánuje tisíce vyhodit

Všestranné zdraví pro celé tělo

Čekanka je známá a oblíbená zejména pro svůj pozitivní vliv na trávení a vylučování či na regulaci hladiny cukru v krvi. Z rostliny se nejčastěji zpracovává právě kořen, protože obsahuje nejvíce účinných látek. Důvodů, proč byste jej měli zařadit do svého jídelníčku, existuje mnoho:

  • Přispívá k normální činnosti jater a střev a zlepšuje problémy s trávením (je vhodný i pro těhotné ženy).
  • Podporuje pročišťování těla a zdravé vylučování a pomáhá léčit potíže močových cest.
  • Zajišťuje správné fungování kardiovaskulárního systému.
  • Vyrovnává hladinu glukózy v krvi, snižuje cholesterol a je prevencí cukrovky.
  • Díky vysokému obsahu manganu zlepšuje stav kostí a kloubů.
  • Upravuje chuť k jídlu a je účinný při redukci tělesné hmotnosti.
  • Obsahuje inulin – prebiotikum zvyšující imunitu.
Čekankový nápoj v hrnku, čekanka ve váze Pogodina Natalia / Shutterstock.com

Jak kořen čekanky konzumovat? Jako čaj nebo cikorkovou kávu

Kořen čekanky je běžně dostupný v mleté či drcené podobě (nejčastěji jej koupíte za cenu kolem 60–75 Kč za 100 g). Dá se z něj vařit čaj a horké či studené odvary. Rozemletý usušený kořen čekanky je také známý jako cikorka neboli alternativní „káva“. Ačkoliv neobsahuje kofein, má obdobně povzbuzující účinky. Na rozdíl od kávy je ale zdravější, snižuje hladinu stresu a je vhodná i pro těhotné ženy nebo lidi s vysokým krevním tlakem.

Tip: Kořeny čekanky si můžete nasbírat i v přírodě – ideálně na konci léta a během podzimu. Doma je stačí opláchnout, rozříznout a vysušit v troubě. Poté je rozemelte na drobná zrníčka a používejte podobně jako sypaný čaj nebo mletou kávu.

Zdravý jogurt kupte v akci a oslaďte ho třeba čekankovým sirupem

Čekankový sirup jako zdravé a nízkosacharidové sladidlo

Čekankový sirup se vyrábí z kořene a je oblíbeným low carb sladidlem. Má velmi nízký glykemický index (nižší než 5) a obsahuje výrazně méně sacharidů a kalorií než jiná přírodní sladidla, jako například agávový nebo javorový sirup. Naopak ale nese mnohem více rozpustné vlákniny, která působí příznivě na trávicí systém a pozitivně ovlivňuje pocit nasycenosti. Vhodný je i pro osoby s intolerancí na lepek či laktózu.

V kuchyni jej můžete použít místo všech běžných sladidel – hodí se do studené i teplé kuchyně, na pečení a vaření, přípravu koktejlů, smoothie, do čaje nebo kávy či k ochucení mléčných výrobků, lívanců či zmrzliny.

Lívance s mandlemi a banány na talíři, vedle je v nádobě čekankový sirup a v hrnku čekankový nápoj Vladislav Noseek / Shutterstock.com

Jaké čekankové sirupy jsou v obchodech k dostání?

Čekankový sirup koupíte v obchodech se zdravou výživou (případně v těchto sekcích v supermarketech), v některých drogeriích, lékárnách a samozřejmě také na internetu. Můžete vybírat z několika značek a cena se běžně pohybuje od 30 do 45 Kč za 100 g. Sirup se obvykle prodává v baleních od 250 do 450 g.

Na trhu jsou k dostání také upravené čekankové sirupy pro děti nebo ochucené toppingy z čekankového extraktu, které nabízí zdravější a méně sladkou alternativu k oblíbeným ovocným, čokoládovým či karamelovým polevám.