Už jste zkusili blahodárný kurkumový čaj? Posiluje imunitu, podporuje zažívání a zlepšuje náladu

Kurkuma je základem kari koření i nápoje zvaného zlaté mléko Canva

Možná jste o kurkumě slyšeli v souvislosti s jejím využitím při přípravě jídel nebo vám ji někdo doporučil jako zlaté mléko, je totiž velmi zdraví prospěšná a tvoří nezbytnou složku kari koření. Samotná kurkuma, které se ne nadarmo říká indický šafrán, má ale mnohem pestřejší škálu využití. Může za to řada zdravotních účinků, díky kterým si zase vysloužila přezdívku zlatá bohyně.

Přečtěte si také

Tvarohové těsto bez kynutí: Recept na domácí knedlíky plněné švestkami
Tvarohové těsto bez kynutí: Recept na domácí knedlíky plněné švestkami

Kořen kurkumy svým vzhledem připomíná zázvor, na rozdíl od něj jsou ale oddenky kurkumy tenčí a září žlutou barvou. Tu má na svědomí obsažené barvivo kurkumin, látka, která vedle barvicí schopnosti příznivě působí na lidské zdraví. Kurkuma funguje jako antioxidant, snižuje hladinu cholesterolu a působí i protizánětlivě. Posiluje imunitu a zlepšuje náladu. Toto zázračné koření také podporuje trávení a užívá se i při pálení žáhy. Velký obsah vitamínů C a E je dalším příjemným bonusem.

Největšího účinku dosáhnete, pokud si z kurkumy připravíte čaj a budete ho popíjet každý den. Ačkoli má kurkuma výraznou chuť i vůni a je jemně nahořklá, nemusíte se obávat, že by čaj z ní nebyl pitelný. Ba právě naopak. Osladíte-li ho medem, brzy si na jeho příjemnou chuť navyknete. 

Kurkuma má protizánětlivé, zahřívací a analgetické účinky. Čaj z tohoto prospěšného koření by si proto měli dopřát i lidé, které trápí bolesti kloubů či svalů.

Neseženete-li kurkumu, dopřejte si ji v sáčku, nezklame vás Marika Habertová

Domácí kurkumový čaj se zázvorem

Ingredience:

  • 2 lžičky nastrouhané kurkumy 
  • 1 lžička strouhaného zázvoru
  • ½ lžičky mleté skořice
  • špetka pepře (zvýší účinek kurkumy)
  • med podle chuti
  • 4 dl vody

Omytou kurkumu oloupeme a nastrouháme najemno, stejně tak i zázvor. Nastrouhané ingredience společně se skořicí vložíme do hrnce s vodou, přivedeme k varu a vaříme asi 5 minut. Čaj přecedíme a osladíme medem.

Bezedná kurkumová pasta

Pokud nemáte času nazbyt, připravte si dopředu pastu z kurkumy, která vystačí na několik šálků čaje a stačí ji skladovat v lednici.

Ingredience:

  • půl hrnku pastovaného medu
  • 2,5 lžičky sušené kurkumy
  • černý pepř
  • citron

Kurkumu smícháme s medem, dokud nevytvoří pastovou konzistenci, necháme přes noc uležet v lednici. Na jeden šálek čaje použijeme jednu lžičku kurkumové pasty a zalijeme horkou vodou, pořádně promícháme a pro zvýraznění účinku kurkumy přidáme špetku pepře.

Tip: Oddenky kurkumy seženete v obchodech se zdravou výživou, například v Country Life či ve Sklizeno. V nabídce jí ale mívají i větší obchodní řetězce.

Čerstvá kurkuma v akci se bude hodit, přidejte si ji na Kupi.cz do oblíbených, až bude v akci, přijde vám e-mail

Pokud ji přeci jen neseženete, můžete vybírat z již připravených čajových směsí. Například Ginger Curcuma od Teekane obsahuje 40 % kurkumy a září stejně žlutě, jako kdybyste si ho připravili z kořene kurkumy. 

Recept na zlaté mléko z kurkumy

Pokud vás zaujala kurkuma, určitě stojí za to si připravit i zlaté mléko známé ve světě jako Golden Milk, o kterém jsme psali v našem článku: Zlaté mléko neboli golden milk z kurkumy. Pomáhá s nemocemi, stresem i spánkem.