Velikonoce na zahradě: Je nejvyšší čas vysadit zeleninu i jahody

Nestihli jste na podzim zasadit jahody? S kvalitními sazenicemi to stihnete ještě během Velikonoc Lukas / Pexels.com

Velikonoce jsou už skoro za dveřmi, a i když tentokrát budou dost možná bez koledníků, příprava na letošní zahradnickou sezónu nepočká. Podle lidových pranostik byste v době Velikonoc měli vysít záhony zeleniny, protože semínka setá v tomto období dobře naklíčí a vzejdou. Jaké další práce vás na zahradě na Velikonoce čekají?

Přečtěte si také

ASKO – NÁBYTEK rozšiřuje služby, nabídne impregnaci čalouněného zboží
ASKO – NÁBYTEK rozšiřuje služby, nabídne impregnaci čalouněného zboží

Jako první sejte mrkev a hrášek

Dubnové počasí bývá často nestálé a teplé jarní dny může střídat i chumelenice. V období poloviny dubna se většinou dostaví tzv. rudolfinské jaro, které přináší krátkodobé oteplení. V době Velikonoc se tak vydejte do zahrady nejenom poschovávat vajíčka pro děti, ale hlavně vysít zeleninu. To se týká hlavně karotky a pozdní mrkve, červené řepy, ředkve, pastináku nebo třeba u dětí tolik oblíbeného cukrového hrášku. Opakovaně je čas též vysít špenát, ředkvičky nebo listový salát. 

Aby si i letos děti pochutnaly na cukrovém hrášku, sejte jej jako první ramszei / Pixabay.com

Pozornost věnujte i ovoci

Nestihli jste na podzim vysadit jahody? Využijte příležitosti a udělejte to nyní! Pokud koupíte zdravé a vyvinuté sazenice, letošní úroda ještě nebude úplně ztracená. A jak se postarat o ovocné stromy a keře? V dubnu máte ještě poslední šanci seříznout keříky angreštu. Všechny ovocné dřeviny před rozkvětem ošetřete proti houbovým chorobám a škůdcům. Seřízněte také bujné výhony jabloní a hrušní. Až rozkvetou broskve, meruňky, třešně a višně, dopřejte ozdravný řez i jim. Vždy byste se měli zbavit suchých větví a těch, které směřují dovnitř koruny stromů. Nemáte na zahradě žádný ovocný strom, ale chtěli byste sklízet vlastní úrodu? Právě nyní je čas na sázení nových stromků meruněk nebo broskvoní.

Hned, jak vykvetou třešně, je třeba je ozdravně zastřihnout Pexels.com

Nezapomeňte na trávník

Chcete v létě chodit bosky po dokonale střiženém zeleném pažitu? Pak je třeba trávníku věnovat náležitou péči už nyní na jaře. Říká se, že jakmile v přírodě kvete zlatý déšť, je čas nastartovat sekačku. Na jaře bude stačit sekat přibližně jednou za 14 dní, od konce dubna poté jedenkrát za týden. Až budete mít první dvě jarní sečení za sebou, je čas trávníku dodat trochu vzduchu vertikutací. Díky provzdušnění se trávník nadechne a nové výhony budou moci lépe růst. Pro menší zahrady vám postačí ruční vertikutátor, na větší plochy využijte ten elektrický. Hodit se vám bude i kvalitní trávníkové hnojivo nebo přípravek omezující růst mechu.

Když začne kvést zlatý déšť, je třeba nastartovat sekačku Daniel Watson / Unsplash.com