Nové koření má široké využití. Skvěle se hodí i do dezertů

Nové koření se hodí do nejrůznějších pokrmů Pixabay.com

Nové koření nebo také jamajský či hřebíčkový pepř, případně anglické koření, to je jen několik z mnoha označení zázračných kuliček plných chuti, kterým my Češi říkáme nové koření a Angličané allspice, tedy všehochuť. Zatímco námi užívaný název moc o vlastnostech tohoto druhu koření neřekne, Angličané to vystihli naprosto přesně.

Přečtěte si také

ČOI varuje před nebezpečnými nabíječkami na baterky. Nemáte je také doma?
ČOI varuje před nebezpečnými nabíječkami na baterky. Nemáte je také doma?

Nové koření skrývá hned několik vůní

Nové koření jsou sušené plody pimentovníku pravého (Pimenta dioica), až 20 metrů vysokého stromu z čeledi myrtovitých, rostoucího v oblasti Střední Ameriky a v Karibiku.

Tento druh koření je speciální především tím, že se v něm mísí hned několik vůní a chutí. Ucítíte v něm tak skořici, hřebíček, jalovec či muškátový oříšek. A možná vás překvapí, že po rozdrcení bobulí v něm někteří lidé cítí dokonce i vůni jahod.

Jak používat nové koření

Budete se možná divit, ale jeho použití je velmi široké. Nejde jen o typická slaná jídla jako jsou paštiky, teriny či marinády, ale příjemně provoní také nejrůznější dezerty, koláče či dokonce narozeninové dorty.

Už jste nové koření vyzkoušeli při sladkém pečení? aleksandra85foto / Pixabay.com

K čemu se nové koření hodí nejvíce?

Hlavní složkou chuti nového koření je eugenol, který je dřevitý, léčivý, hřejivý a ucítíte v něm stopy hřebíčku. A tak nikdy neuděláte chybu, když k novému koření přidáte další druhy koření, které eugenol také obsahují, například muškátový oříšek či skořici. Díky nim v pokrmu vyniknou příjemně hřejivé tóny.

Jestliže přidáte nové koření k lékořici, zdůrazníte tím její nasládlou chuť a pokrm se bude zdát sladší. Nemusíte tedy například rajskou omáčku zbytečně přislazovat, a zvyšovat tak její kalorickou hodnotu. Lékořice v kombinaci s novým kořením může být zajímavým zpestřením tohoto velmi oblíbeného jídla u dětí i dospělých.

Mimochodem, nové koření zvýrazňuje přirozenou sladkost zeleniny, proto se přidává nejen do rajské omáčky či polévky, ale také do boršče či bramborového pyré. 

Přidáte-li do pokrmu bobkový list společně s novým kořením, jídlo bude vonět svěže a po květinách.

Masové kuličky s rajskou omáčkou by bez nového koření nebyly ono Freepik.com

Cineol umožní kombinaci s dalším kořením

Další složkou v novém koření je cineol, který je taktéž léčivý a pronikavě voní po eukalyptu. Směle jej tedy můžete kombinovat s kořením, které cineol také obsahuje.

Pokud jej přidáte ke galgánu (kořen podobný zázvoru, je však narůžovělý a chuť říznější a pronikavější), jídlo bude chutnat po citrusech. V kombinaci s pravým kardamomem zvýrazníte hřejivé tóny, kouřově eukalyptové aroma vykouzlíte přimícháním k černému kardamomu.

Felandren zajistí pikantní chuť

Díky felandrenu, obsaženému v novém koření, ucítíte náznaky pepře a svěží, příjemně větrové, jemně citrusové aroma. Sladce pikantní chuti dosáhnete, když nové koření smícháte s badyánem, který kromě felandrenu obsahuje také cineol. A doplníte-li nové koření černým pepřem, ucítíte z pokrmu jemně pronikavé teplo.

Linalool voní po květinách

Linalool je velice aromatický terpen, vonící po květinách, například levanduli. Pokud nové koření spárujete s koriandrem, z jídla ucítíte pikantní citrusové tóny.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!