Černé uhlí je skvělé na detoxikaci, vybělení zubů i redukci akné

Aktivní uhlí na akné, proti stárnutí i krásnou pleť. Canva

Víte, na co všechno se dá použít černé uhlí? Tento docela levný produkt, který zakoupíte v každé lékárně, má velkou spoustu využití. Podívejte se s námi, co vše se dá z aktivního uhlí vyrobit.

Přečtěte si také

Jak správně připravit chutnou ranní kaši za pouhých pět minut

Co je černé uhlí?

Aktivní uhlí neboli černé uhlí je vystaveno krátkodobě vysokým teplotám, zjemní se a pak je schopno zvýšit objem. 1 g aktivního uhlí pokryje plochu až 500 m².

Aktivní černé uhlí na sebe dokáže skvěle navázat tělu škodlivé látky, navazuje na sebe však i živiny a veškeré konzumované léky. Neužívejte jej proto 1 hodinu před a 2 hodiny po požití vašich léků, potravinových doplňků a výživné stravy. Jejich účinek by se opravdu výrazně snížil a vyšel by stolicí z těla ven.

Využití je celá řada

1. První pomoc při otravě

Aktivní černé uhlí je přípravek s nejvyšším potenciálem absorpce požitých toxických látek. Skvěle se dá využít při prvních příznacích otravy jídlem, jako jsou třeba houby, a při předávkování léky či drogami. Naváže na sebe až 60 % tělu nepřirozených látek ze žaludku.

2. Proti virózám

Aktivní černé uhlí se využívá při léčbě cholery, úplavice, ale i při nachlazení a viróze. Navazuje na sebe toxiny vylučované viry i bakteriemi, zlehčí průběh onemocnění a urychlí proces uzdravení.

3. Účinná detoxikace

Aktivní černé uhlí lze využít jako detoxikační prostředek pro trávicí systém. Očistu těla v podobě kompletního půstu, prostřednictvím džusů, nebo jiného dietního režimu, začněte detoxikací pomocí dávky aktivního černé uhlí. Urychlíte tak proces odstranění toxických látek z těla.

4. Na zažívací potíže

Aktivní černé uhlí účinně naváže a eliminuje nadbytečné plyny ve střevech a zbaví vás plynatosti. Pokud vám nesedlo jídlo, použijte pár tablet a potíže zmizí. Používejte jej ale jen občas.

5. Na snížení cholesterolu, tuků, triglyceridů i kyseliny močové

Pravidelné preventivní užívání aktivního uhlí sníží hladinu škodlivého cholesterolu, tuků a triglyceridů v krevním řečišti. Úroveň triglyceridů naopak zvyšuje konzumace sacharidů, jednoduchého cukru, alkoholu, kouření a nedostatek pohybu. Potěšíte srdce, játra a mozek. Pomáhá při dně a snižuje hladinu kyseliny močové.

6. Pro bělení zubů

Zuby se barví zejména kvůli konzumaci kávy, čaje a některých dalších potravin. Jednou týdně si zubním kartáčkem a aktivním uhlím vyčistěte zuby (můžete uhlí vmíchat do kokosového oleje) a vaše zuby budou krásně bílé, dásně zdravé a dech svěží.

Některé pasty černé uhlí obsahují. Canva

7. Proti stárnutí, pro omlazení

Aktivní černé uhlí umí zabránit určitým buněčným změnám úzce spojeným s procesem stárnutí. Zejména jde o játra, ledviny a nadledvinky. Můžete si jej naordinovat v pravidelných preventivních dávkách v podobě kúry – po konzultaci se svým lékařem.

8. Proti akné

Udělejte si pleťovou masku z aktivního černého uhlí. Vyčistí pleť do hloubky, vytáhne z ní toxiny, přebytečný kožní maz a zabere proti akné. Pokožka bude jemná a zářivá. Uhlí má antibakteriální a protizánětlivé účinky, uleví zaneseným pórům a zbaví vás červených pupínků i černých teček.

Jak doma vyrobit masku z černého uhlí

K přípravě pleťové masky budete potřebovat pouze aktivní černé uhlí, které je běžně k dostání v lékárně, a vodu. Aktivní uhlí rozdrťte na prášek, vložte do malé nádobky a postupně přidávejte vodu, aby vám vznikla hutná konzistence, která nebude stékat z obličeje.

Před aplikací byste obličej měli nejprve napařit, čímž se otevřou póry a maska bude účinnější. V případě domácí masky ji nechte působit na obličeji po dobu 15 až 20 minut a poté ji opláchněte vlažnou vodou. Na první pohled sice neuvidíte velké výsledky, ale při pravidelném používání působí stejným způsobem jako její konkurence z obchodu.

Na mastné vlasy

Šampon s černým uhlím zabírá na mastné vlasy, odstraňuje nečistoty a zbytky stylingových přípravků. Vyčistí a zklidní pokožku hlavy a dodá vlasům větší objem.

Zmírňuje svědění po bodnutí a kousnutí hmyzem

Aktivní uhlí zmírní svědění a otok po bodnutí hmyzem, včetně vosy a včel. Prášek aktivního uhlí smíchejte s kokosovým olejem, namažte na postiženou oblast a převažte tkaninou.

Proti zápachu a potu

Aktivní uhlí eliminuje tělesný pach. Možná znáte speciální spodní prádlo s vlákny z aktivního uhlí. Seženete i ponožky nebo vložky do bot s aktivním uhlím, které sníží zápach z nohou. Eliminuje i nadměrné pocení – deodoranty a antiperspiranty jej často obsahují.