Řepa, kurkuma i cibulové slupky: Nabarvěte velikonoční vejce přírodním způsobem

Barvení velikonočních vajec Anna Jančevová

Chemickým barvám už v mnohých domácnostech odzvonilo. Pokud si chcete letos na Velikonoce nabarvit vejce čistě přírodním způsobem, máme pro vás pár tipů. Na barvy vám budou stačit suroviny, které má doma každý ve spíži.

Přečtěte si také

Češi mají doma miliony starých mobilů. Většinou nevědí, co s nimi
Češi mají doma miliony starých mobilů. Většinou nevědí, co s nimi

Barvení vajec zastudena

Vejce budeme barvit zastudena. To znamená, že se budou vařit tak akorát a nebudou mít ošklivý zelený žloutek. Tento způsob ale zabere více času, proto vejce barvěte ideálně přes noc.

Jaká vejce použít

Můžete použít i hnědá vejce, ale počítejte s tím, že barvy budou tmavší, než když použijete čistě bílá vejce.

Jak připravit vejce

Ještě než začnete s barvením, vejce je třeba odmastit. To zvládnete s kapkou saponátu v teplé vodě. Poté je uvařte natvrdo a zchlaďte v ledové vodě. Nechte osušit a takto jsou vejce připravená na barvení zastudena.

Jak připravit barvy

Barvíme v připravených barvách, které nalijeme do vyšších nádob. Hodí se například sklenice od okurek nebo kelímky od 500g jogurtů. Vejce necháme v barvách namočená přes noc (v lednici), aby krásně chytily barvu. Poté je necháme oschnout a můžeme dále dekorovat.

Vejce v akci se budou hodit!

Kupte se slevou Vejce M.

Porovnat slevy

Barvy ze slupek cibule, kurkumy a červeného zelí Anna Jančevová

Jak připravit barvy

Žlutá barva: V hrnci 25 minut povaříme 2 lžíce kurkumy se 2 lžícemi octa a 500 ml vody. Poté scedíme, vychladíme a barva je připravená.

Oranžová/Červená barva: V hrnci 30 minut povaříme slupky z 8 větších žlutých cibulí s 500 ml vody a 2 lžícemi octa. Nakonec scedíme a necháme vychladnout. Výslednou intenzitu barev regulujeme jednoduše. Čím déle vejce v nálevu budou, tím bude jejich barva intenzivnější.

Fialová barva: V hrnci 25 minut povaříme 2 lžíce octa s 600 g nakrájeného červeného zelí a s 500 ml vody. Scedíme a necháme vychladit.

Modrá barva: V hrnci 20 minut povaříme 2 lžíce jedlé sody s 600 g nakrájeného červeného zelí, s 500 ml vody a 1 lžící octa. Scedíme a necháme vychladit.

Zelená barva: V hrnci 25 minut povaříme hrst nati z kopřiv a petržele s 500 ml vody a 2 lžícemi octa. Scedíme a necháme vychladit.

Barvy mezi sebou můžeme kombinovat. Zelené například docílíme, když vejce nejprve obarvíme ve žluté a poté v modré barvě.