Objevte blahodárný kurkumový čaj! Posiluje imunitu, podporuje zažívání a zlepšuje náladu

Dva nápoje z kurkumy, mletá kurkuma, oddenky kurkumy 5PH / Shutterstock.com

Možná jste o kurkumě slyšeli v souvislosti s jejím využitím při přípravě jídel nebo vám ji někdo doporučil jako zlaté mléko – je totiž zdraví prospěšná a tvoří nezbytnou složku kari koření. Samotná kurkuma, které se ne nadarmo říká indický šafrán, má ale mnohem pestřejší škálu využití. Může za to řada zdravotních účinků, díky nimž si zase vysloužila přezdívku zlatá bohyně.

Přečtěte si také

Bombardino, svařák z piva a další hřejivé tipy ze zahraničí, které si snadno připravíte i doma
Bombardino, svařák z piva a další hřejivé tipy ze zahraničí, které si snadno připravíte i doma

Účinky na zdraví

Oddenky kurkumy svým vzhledem připomínají zázvor, na rozdíl od něj jsou ale tenčí a září žlutou barvou. Tu má na svědomí obsažené barvivo kurkumin, látka, která vedle barvicí schopnosti příznivě působí na lidské zdraví.

Kurkuma funguje jako antioxidant, snižuje hladinu cholesterolu a působí i protizánětlivě. Posiluje imunitu a zlepšuje náladu. Toto zázračné koření také podporuje trávení a užívá se i při pálení žáhy. Velký obsah vitamínů C a E je dalším příjemným bonusem.

Kurkumový čaj v šálku, mletá kurkuma na lžičce, oddenek kurkumy ThamKC / Shutterstock.com

Největšího účinku dosáhnete, pokud si z kurkumy připravíte čaj a budete ho popíjet každý den. Ačkoli má kurkuma výraznou chuť i vůni a je jemně nahořklá, nemusíte se obávat, že by čaj z ní nebyl pitelný. Ba právě naopak. Osladíte-li ho medem, brzy si na jeho příjemnou chuť navyknete.

Kurkuma má protizánětlivé, zahřívací a analgetické účinky. Čaj z tohoto prospěšného koření by si proto měli dopřát i lidé, které trápí bolesti kloubů či svalů.

Domácí kurkumový čaj se zázvorem

Ingredience:

  • 2 lžičky nastrouhané kurkumy
  • 1 lžička nastrouhaného zázvoru
  • ½ lžičky mleté skořice
  • špetka pepře (zvýší účinek kurkumy)
  • med podle chuti
  • 4 dl vody

Omytou kurkumu oloupeme a nastrouháme najemno, stejně tak i zázvor. Nastrouhané ingredience společně se skořicí a pepřem vložíme do hrnce s vodou, přivedeme k varu a vaříme asi pět minut. Čaj přecedíme a osladíme medem.

Kurkumový čaj s citronem, plátky citronu, zázvor, kurkuma Anna K Mueller / Shutterstock.com

Bezedná kurkumová pasta

Pokud nemáte času nazbyt, připravte si dopředu pastu z kurkumy, která vystačí na několik šálků čaje a dá se skladovat v lednici.

Ingredience:

  • půl hrnku pastovaného medu
  • 2,5 lžičky sušené kurkumy
  • černý pepř

Kurkumu smícháme s medem, dokud nevytvoří pastovou konzistenci, necháme přes noc uležet v lednici. Na jeden šálek čaje použijeme jednu lžičku kurkumové pasty a zalijeme horkou vodou, pořádně promícháme a pro zvýraznění účinku kurkumy přidáme špetku pepře.

Med v akci se bude hodit nejen do čaje

Tip: Oddenky kurkumy najdete v obchodech se zdravou výživou, například v Country Life či ve Sklizeno. V nabídce ji ale mívají i větší obchodní řetězce.

Pokud ji přece jen neseženete, můžete vybírat z již připravených čajových směsí. Například Ginger Curcuma od Teekanne obsahuje 40 % kurkumy a září stejně žlutě, jako kdybyste si ho připravili z kořene kurkumy.