Hrabete listí na zahradě? Chyba – skvěle poslouží jako hnojivo i ochrana

Jak využít popadané listí na zahradě?

Podzim už je v plném proudu a pod stromy se stále kupí hromádky listí. Zahrádkářům může pomalu přerůstat přes hlavu, a tak je potřeba se s ním vypořádat. Dá se vůbec shrabané listí nějak využít? Poradíme vám několik možností, co s ním můžete udělat.

Přečtěte si také

Víte, proč vám dává číšník v restauraci očichat korek a ochutnat víno předtím, než jej nalije?
Víte, proč vám dává číšník v restauraci očichat korek a ochutnat víno předtím, než jej nalije?

Unavuje vás už ten neustálý boj se spadaným listím? Rozhodně nemusíte zoufat, protože tento materiál může být pro zahrádkáře úplný poklad. Poslouží totiž jako hřejivá ochrana rostlin před mrazem i jako výborný základ kompostu nebo jako hnojivo pro trávník, pokud se vám nechce hrabat.

Kompostování vám dá kvalitní zahradní materiál

Skvělý způsob, jak využít spadané listí, je ho zkompostovat. Kompostérů je několik druhů a s každým se musí pracovat trochu jinak. Pokud zvolíte drátěný či dřevěný kompostér, musíte prosypat jednotlivé vrstvy listí zeminou a kompost pak nechat přirozeně dozrát. Nejčastěji se využívají plastové kompostéry. V nich dochází rychlejšímu tlení, ale musí se řádně prolít vodou. 

Tip: Tlení lze urychlit nadrcením listí i s větvičkami v drtiči zahradního odpadu, případně si můžete v hobby marketu koupit urychlovač kompostu.

Jak kompostovat spadané listí ze stromů?

Hodnotný listový humus pak můžete využít v zahradě jako organické hnojivo a na jaře se bude lehký substrát hodit při přesazování pokojových květin.

Kam listí správně vyhodit?

Pokud se vám nechce pouštět do kompostování nebo máte listí příliš mnoho, můžete využít sběrné kontejnery na bioodpad, případně listí po částech odnášet do popelnice na bioodpad.

  • Popelnice na bioodpad se nacházejí vedle klasických popelnic na tříděný odpad. Jejich počet sice stále roste, ale na mnoha místech je zatím nenajdete.
  • Svoz bioodpadu zařizují individuálně jednotlivá města a obce. Pokud poblíž vašeho domu takový kontejner není, můžete listí odvést do kompostárny sami.

Využijte listí jako ochranu rostlin před mrazem

Shrabat všechno listí a dát ho jen do kompostéru či do sběrného kontejneru na bioodpad by byla velká škoda. Listí totiž výborně chrání půdu a pěstované rostliny před vlhkem, mrazem a silným zimním sluncem.

Využít ho můžete k zakrytí choulostivých dřevin, keřů a květin. Listí nahrňte k rostlinám a trochu zasypte kompostem, aby jej vítr neodfoukl, nebo na něj položte netkanou textilii a převažte provázkem.

A tak budete mít na jaře opět krásnou zahradu!

Využijte shrabané listí jako hnojivo

Usnadněte si práci zahradním vysavačem

Koho by bavilo neustále hrabat listí hráběmi. Pro sběr listí na zahradě můžete využít speciální zahradní vysavače, které silným proudem vzduchu listí nasají a zpětným chodem jej poté snadno vysypete do pytle či přímo do kompostéru.

Tip: Některé typy vysavačů mají i funkci drtiče. Takto nadrcené listí můžete rovnou rozprostřít po trávníku, což bude fungovat jako skvělé hnojivo. Například vysavač na listí Fieldmann FZF 4030-E s funkcemi vysávání, foukání i drcení koupíte v Electroworldu za akční cenu 979 Kč (do 4. 12.), případně fukar/vysavač Hecht 3311 v Hornbachu za 899 Kč.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!