Jak vydlabat dýni na Halloween. Dužinu zužitkujte také

Vydlabejte si vlastní halloweenskou dýni. Je to zábava.

Poslední říjnový den oslavujeme děsivý svátek Halloween. Je to sice původem irská obdoba svátku všech svatých, ale veselé i děsivé dýně, které tento den symbolizují, si našly místo i na českých parapetech. Pokud byste si rádi i vy jednu dýni postavili ke svým dveřím, pusťte se do vyřezávání. Z dužiny si navíc můžete udělat skvělý koláč.

Přečtěte si také

Velký test aviváží: Každá slibuje hebkost, ale která je ta nejlepší v poměru cena/výkon?
Velký test aviváží: Každá slibuje hebkost, ale která je ta nejlepší v poměru cena/výkon?

1. Vyberte správnou dýni

Až se budete prohrabovat dýněmi v regálu nebo na záhonku, zkontrolujte, zda má vaše favoritka pravidelný tvar a hlavně stabilní dno. Také ji prohlédněte, jestli na ní někde není začínající plíseň. Taková dýně by vám příliš dlouho nevydržela.

2. Vybavte se správným nožem

Slupka dýně je velmi tvrdá, nejlépe se vám do ní bude řezat tenkým a precizně nabroušeným nožem. Pro vyřezávání drobných tvarů budete potřebovat drobné nožíky.

3. Připravte si motiv

Rozmyslete si, jak by vaše dýně měla vypadat. Jaký bude mít výraz? Bude se usmívat, nebo mračit? Jaký tvar budou mít oči? A vykrojíte vrchní otvor dokola, nebo se zubatým okrajem? Možná budete chtít místo obličeje vyřezávat jiné tvary, například čarodějnou kočku nebo třeba čarodějnici. Návrh můžete nakreslit sami, u složitějších motivů pak raději použijte šablonu. Tu si nakreslete na papír, nebo vytiskněte předlohu z internetu. Až budete připravení, nakreslete svůj návrh na dýni obyčejnou tužkou nebo popisovačem.

4. Vyřízněte vrchní otvor

Teď přijde řada na první řez. Okolo stopky vyřízněte kulatý otvor, kterým budete dýni dlabat, a poté do ní vkládat svíčku. Měl by být dostatečně velký, aby se vám tam hořící svíčka vsunovala pohodlně.

Rozmyslete si dopředu, jaký otvor by vaše dýně na Halloween měla mít.

5. Vydlabejte dužinu

Nyní je třeba zbavit se dužiny uvnitř dýně. Použijte klasickou kuchyňskou lžíci nebo menší kovovou naběračku. Zvolte tu nejpevnější, kterou doma máte, dýně jí totiž může dát trochu zabrat. Pusťte se do dlabání a vyberte veškerou dužinu. Důležité je, abyste uvnitř pečlivě zarovnali dno. Bude tam stát svíčka, a ta by měla být stabilní.

6. Tvořte obličej

Nakonec si vezměte drobnější nůž a vyřezejte vámi předkreslený motiv.

7. Zapalte svíčku a najděte dýni správné místo

Pokud chcete, aby vám dýně vydržela déle, vezměte si vazelínu a pomažte s ní dýni na místech, kde jste do ní řezali.

A co s hrncem plným dužiny?

Z toho, co vám z dýně zbylo, můžete připravit náplň koláče. Stačí dužinu zbavit semínek, povařit, a poté rozmačkat nebo rozmixovat. Dochutit ji můžete skořicí nebo medem. Pokud chcete mít náplň jemnější, přidejte do ní zakysanou smetanu. Takto připravenou směs dejte na piškotový korpus, nebo zaviňte do štrúdlu.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz