Připečený pekáč, pánev nebo hrnec? Víme, jak se zbavit špíny domácími metodami!

Připečený pekáč, pánev nebo hrnec? Víme, jak se zbavit špíny domácími metodami!

Někdy neuhlídáte vaření a najednou máte o starost víc – k nádobí připečené zbytky jídla. To pak zapáchá a běžným mytím z něj nečistoty nejdou dolů. Co s tím? Nebojte, nemusíte se kusů hned zbavovat!

Přečtěte si také

Čechům chybí jód. Jíme málo ryb, mořských plodů a řas
Čechům chybí jód. Jíme málo ryb, mořských plodů a řas

Pozor na materiál

Než se pustíte do intenzivního čištění, zjistěte si materiál, ze kterého je nádobí vyrobeno. Na litinu nepoužívejte drátěnku, ale kartáček nebo speciální škrabku. Na nerezu se vyřádíte kteroukoli drátěnkou a na teflon používejte jen jemné prostředky. Dokonce na něj existuje speciální drátěnka.

Nedřete se zbytečně

Po zhlédnutí napáchaných škod je možná chcete odstranit co nejdříve. Důležité je ale nespěchat. Mnohem efektivnější je připravit roztok, ve kterém necháte nádobí odmočit. Až poté se pusťte do drhnutí. Důvod je prostý. Kdybyste se snažili mastnotu odstranit hned, strávili byste nad tím mnoho času a možná bezvýsledně. Raději si připravte prostředí, a poté během pár chvil nečistoty a připáleniny lehce odstraníte.

Vsaďte na drátěnku.

Odmašťování je základ

Pro efektivní odstranění nečistot si připravte horkou vodu a mycí prostředek na nádobí. Nalijte vodu do špinavé nádoby a přidejte mycí přípravek. Můžete zkusmo kartáčkem odstranit mastnotu. Pokud vám to půjde hned a samo, pusťte se do toho. Pokud ne, nechte chvíli odmáčet. Jakmile voda začne stydnout, vylijte ji. Nastal čas odstranit připáleniny.

Tip: Vyzkoušejte přírodní prostředky na nádobí – jsou stejně účinné jako standardní přípravky, navíc šetrné k přírodě a k vaší pokožce. Například prostředek na nádobí Frosch aktuálně koupíte v prodejnách Albert za akční cenu 49,90 Kč, a to až do úterý 22. 10. Alternativou je prostředek na nádobí Jelen, který pořídíte ve slevě za 34,90 Kč do 22. 10. opět v Albertu.

Houbička na nádobí je nezbytným pomocníkem v kuchyni.

Jak na připáleniny?

Nechte je vyšumět

První variantou odstranění připálenin je použití jedlé sody. Nasypte ji na místo připálení a lehce navlhčete. Soda začne působit a postupně ničit připečené místo. Nakonec použijte houbičku a odstraňte společně s jedlou sodou i nečistoty.

Osolte to!

Postup se solí je odlišný. Do špinavé nádoby nalijte trochu studené vody, nasypte větší množství soli a nechte působit zhruba hodinu. Podle materiálu použijte drátěnku, škrabku nebo kartáček a zkuste připáleninu odstranit. Pokud se vám to nedaří, dolijte více vody, přisypte ještě trochu soli a přiveďte směs k varu, poté sundejte z plotny. Nechte působit půl dne, následně se znovu pokuste odstranit nečistoty. Nyní už by měla být nádoba čistá.

Vsaďte na Coca-Colu

Touto sladkou limonádou lze poměrně snadno vyčistit například toaletní mísu. Dnes ji použijeme na mastnotu. Vychladlou připálenou nádobu naplňte Coca-Colou tak, aby pokryla veškeré připáleniny. Nechte působit několik hodin.

Kašička to jistí

Další alternativou očisty přírodními metodami je výroba kašičky z jedlé sody a přípravku na nádobí. Nasypte do nádoby libovolné množství jedlé sody a nakapejte na ni mycí prostředek. Houbičkou vytvořte hustší kašičku. Začněte čistit špinavé místo. Pokud nečistoty nejdou sundat, přilijte trochu octu. Ten začne reagovat s jedlou sodou a likvidovat mastnotu. Nechte působit i po doznění chemické reakce všech látek a po chvíli zkuste nečistoty znovu odstranit.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz