Jak si doma vypěstovat avokádo? Jednoduše, zvládne to úplně každý

Avokádo se stává čím dál tím víc součástí našich jídelníčků. Víme jak si ho vypěstovat doma z pecky Pixabay

Avokádo se stává přirozenou součástí našich jídelníčků. A jedná se o velmi trendy ovoce – snad každý food bloger na světě má nějakou tu fotku s ním. V obchodech na avokádo narazíme již běžně, jelikož se ale jedná o jedno z dražších druhů ovoce, vyplatí se počkat si na slevové akce. Napadlo vás ale někdy, že si avokádovník můžete vypěstovat i doma z pecky? Poradíme vám jak na to.

Přečtěte si také

8 tipů, kam doma schovat peníze a drobné cennosti bez trezoru
8 tipů, kam doma schovat peníze a drobné cennosti bez trezoru

Návod jak na to: 

  • Pecku z avokáda propíchejte čtyřmi párátky tak, aby vám vznikla podpěra, jako je tomu na obrázku. Poté naplňte skleničku vodou. 
  • Nyní umístěte pecku tak, aby byla ve vodě z poloviny ponořena. Špičatější konec je vrchol, ten plošší naopak představuje spodek pecky.
  • Umístěte skleničku na teplé a světlé místo a vodu vyměňujte pravidelně minimálně jednou do týdne, abyste zabránili tvorbě plísní. Za 2–6 týdnů se objeví prasklinky.
  • Skrz prasklinu ve spodní části začne prorůstat kořínek. A na vrcholu naopak vyraší maličký výhonek.
Avokádo vypěstujte i doma. Stačí jen sklenička s vodou a pecka z avokáda Pixabay
  • Když bude mít stonek rostlinky přibližně 20 cm, uřízněte z něj nejvyšší lístky (zhruba jednu třetinu), čímž podpoříte růst.  Zasaďte rostlinku do půdy s potřebnými živinami, ideálně přidejte i tyčinku s hnojivem
  • Vyberte vhodný květináč, aby měla rostlina dostatek místa. Myslete na to, že se její kořenový systém rychle rozroste. Dohlédněte, aby polovina pecky zůstala i po zasazení nad půdou, takříkajíc odhalená. 
  • Půda musí být stále vlhká. Pokud zapomenete avokádo zalít, listy během chvíle zhnědnou. 
Rostlinka avokáda je krásným doplňkem interiéru Pixabay

Kdy budu sklízet první avokádo?

Těžká otázka. Někdy začnou avokádové stromky plodit ovoce po 3–4 letech, jindy to může trvat i 15 let. Rostlinka je to ovšem do interiéru i tak krásná a netradiční

Avokádo a hubnutí

Avokádo je skvělý bojovník s tukem a doporučuje se při dietách. I přes vyšší kalorickou hodnotu mají lidé jej konzumující zdravější tělesnou hmotnost a užší pas. Tuk v něm obsažený se řadí do skupiny zdravých tuků, které snižují cholesterol, neukládají se, a naopak pomáhají tělesný tuk spalovat. Zralé avokádo můžete díky máslové konzistenci namazat jen tak na pečivo, nebo ho rozmačkat na pomazánku. Výborná je i avokádová nutela. 

Vitamíny v avokádu

Avokádo je plné železa – nastávajícím maminkám se doporučuje zařadit jej do jídelníčku právě proto, že obsahuje magnezium, při jehož absenci v těhotenství přicházejí křeče. Další vitamíny, které tenhle zelený zázrak s peckou uvnitř obsahuje, jsou B, C, E, K a vitamín H (který je důležitý pro pokožku a nervový systém organismu). 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz