Šťáva z hroznů dokáže divy! A získáte ji snadno i bez odšťavňovače

Hroznová šťáva je velmi zdravá! Canva

Už jste někdy ochutnali čerstvou šťávu z hroznů? Že ne? Je sladká, a především zdravá. Obsahuje mnoho vitamínů a také resveratrol – antioxidant, který je podle mnohých studií účinný proti některým typům rakoviny. Že nemáte odšťavňovač? To vůbec nevadí, hrozny snadno odšťavníte i bez něj.

Přečtěte si také

Proslulá salcburská čokoládovna končí. Které značky také smetl koronavirus?
Proslulá salcburská čokoládovna končí. Které značky také smetl koronavirus?

Šťáva z domácích hroznů je nejlepší

Kdo není na pití hroznové šťávy zvyklý, záhy zjistí, že tím nejvýraznějším benefitem je důkladné pročištění střev. To však není benefit jediný! Když pijete hroznovou šťávu často a s mírou, dokáže s vaším zdravím hotové divy.

Hroznový džus se dá koupit v obchodě, ale vždy bude nejlepší ten čerstvě vylisovaný, připravený doma. Hrozny lze v obchodě koupit celoročně, hroznovou šťávu si proto můžete dopřát kdykoli, kdy máte chuť.

Jak odšťavnit hrozny bez odšťavňovače?

Jak z hroznů dostat šťávu, když nemáte doma odšťavňovač? Postačí obyčejný mixér. Ať už stolní, nebo ponorný, dobrou službu udělají oba typy.

Mixér je dokonce lepší variantou než levné odstředivé odšťavňovače, které mají nízkou výtěžnost. Tu poznáte podle toho, že je odpad hodně mokrý a že si přístroj s konkrétním druhem ovoce nebo zeleniny nedokáže dobře poradit. A v neposlední řadě také podle ceny.

Jak tedy na to? Oberte hrozny, propláchněte je a rozmixujte, poté přeceďte přes plátýnko nebo cedník. A šťáva je hotová!

S odšťavňovačem ale nemusíte hrozny obírat, můžete je do něj vkládat v celku. Odšťavňovač si se vším poradí. Na druhou stranu ve šťávě ucítíte chuť stonků, což nemusí každému vyhovovat.

Na šťávě z hroznů si pochutnáte. Canva

Jaký odšťavňovač vybrat?

Pokud uvažujete o koupi odšťavňovače, směle do toho! Vaše tělo vám poděkuje. Jak jsme už zmínili výše, nevyhazujte zbytečně peníze za levné odstředivé odšťavňovače. Jejich provoz se vám prodraží, protože budete muset investovat víc peněz do ovoce a zeleniny, kterou nedokážou odšťavnit tak dobře jako pomalejší šnekové odšťavňovače.

Navíc je takový odšťavňovač ke zlosti. Kromě spousty šťávy v odpadu je šťáva z něj napěněná a nedokáže si poradit s měkčím ovocem. Šťáva z takového stroje je navíc určena k okamžité spotřebě. Odstředivý odšťavňovač je totiž rychlý, hodně se zahřívá, a tím ničí vitamíny a ostatní prospěšné látky v ovoci a zelenině.

Volte šnekový nebo dvouhřídelový odšťavňovač

Raději si tedy našetřete více peněz na šnekový odšťavňovač. Ty pořídíte už okolo částky 10 000 Kč. Určitě nebudete zklamáni značkami, jako jsou Omega, Kuvings či Hurom.

Hvězdou mezi odšťavňovači je ovšem značka Angel. Jedná se o dvouhřídelový odšťavňovač, jehož cena se pohybuje mezi 32 000 Kč a 44 000 Kč v závislosti na typu.

Chybu ale neuděláte ani s jinými levnějšími šnekovými odšťavňovači. Pozorně si však pročtěte recenze a dívejte se po možnosti dokoupení náhradních dílů a také po délce záruky.

Dopřejte si zdravou šťávu

Kupte se slevou Hrozny tmavé.

Porovnat slevy

Benefity pití hroznové šťávy

Teď už se pojďme podívat na to, čím nám pití hroznové šťávy tak prospívá. Hrozny jsou sladkým ovocem, takže jsou bohatým zdrojem sacharidů a mají nízký podíl bílkovin a tuků. Obsahují vitamín K, C, B1, B2, B6 a z minerálů měď, draslík a mangan. Jejich výživové hodnoty se liší odrůdu od odrůdy.

Zázračný antioxidant resveratrol

Slupky a jadérka červených hroznů jsou bohatými zdroji antioxidantu, kterému se říká resveratrol. Ten patří mezi polyfenoly a jsou mu připisovány nejen antioxidační, ale také antibakteriální účinky. Díky tomuto antioxidantu je považováno červené víno za zdravé (pije-li se s mírou). Nejvíce resveratrolu najdete v červených hroznech se silnou slupkou, jako je například odrůda Rulandské modré.

Mnohé studie (například The Role of Resveratrol in Cancer Therapy publikovaná v časopise International Journal of Molecular Sciences v roce 2017) uvádějí, že resveratrol napomáhá ničit lidské nádorové buňky. Jedná se například o rakovinné buňky prsu, kůže, děložního čípku, vaječníků, žaludku, prostaty, tlustého střeva, jater, slinivky či štítné žlázy.

Jaké další účinky jsou hroznové šťávě připisovány?

  • Napomáhá snižovat krevní tlak.
  • Podporuje správnou činnost srdce.
  • Má pozitivní vliv na zdraví tlustého střeva.
  • Zlepšuje činnost mozku.

Pozor! Příliš mnoho hroznové šťávy může i uškodit

Hroznová šťáva je bezesporu našemu zdraví velmi prospěšná, nicméně ani s jejím pitím by se to nemělo přehánět. Jedná se totiž o ovoce, které když odšťavníte, bude bez vlákniny (takže vás nezasytí) a kromě zdraví prospěšných látek bude také plné cukru. Proto jedna sklenice denně naprosto stačí.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz