Se skvrnami a zapraným oblečením je konec. Triky našich babiček, které fungují dodnes

Se skvrnami a zapraným oblečením je konec. Triky našich babiček, které fungují dodnes Canva

Oblečení je celkem udržitelnou investicí, avšak je potřeba se o něj dobře starat. Někdy se bohužel stane, že bílé prádlo ztratí svou zářivost, objeví se nějaká neodbytná skvrna nebo jej omylem obarvíte. A proto vám přinášíme pár ověřených babských rad a tipů, jak své svršky udržet co nejdéle jako nové a čisté.

Přečtěte si také

Recept na zapečené avokádo s vejcem a uzeným lososem
Recept na zapečené avokádo s vejcem a uzeným lososem

Konec zapraného prádla

Občas přijde den, kdy se vám do světlého prádla přimíchá i to barevné – a najednou máte z čistě bílého trička světle růžové, o které zpravidla úplně nestojíte.

Asi nejstarším způsobem, jak zachránit omylem obarvené prádlo, je jej vyvařit. Ano, stejně tak, jako to dělaly naše maminky s plenkami. Prádlo vložíme do vroucí vody a necháme ho vyvářet asi hodinu, poté klasicky opereme v pračce a je hotovo.

Tip: Pokud si nejste jistí, jestli prádlo barví, doporučujeme přihodit do nákupního košíku v drogerii speciální ubrousky na praní, které na sebe vážou barvu uvolněnou při praní v pračce. V balení je víc kusů ubrousků a mohou zachránit spoustu nehod – zvláště pak, když máte nové kalhoty nebo košili a nevíte, jestli jejich barva nepustí při prvním praní.

Se skvrnami a zapraným oblečením je konec. Triky našich babiček, které fungují dodnes Canva

Další možností je přidat při praní jednu vrchovatou kávovou lžičku sody přímo do bubnu pračky, poslouží i kypřicí prášek do pečiva smíchaný s pracím práškem. Pokud ovšem nechcete, aby směs vypěnila, přidejte také aviváž.

Obdobnou službu udělá i pár plátků citronu, opět vhozených do pracího bubnu. Směs soli, pracího prášku a sody smíchaná s vlažnou vodou také navrací prádlu původní zářivost – postačí ho nechat na chvíli namočené a pak klasicky vyprat.

A nezapomeňte na ocet, který změkčuje vodu, jejíž tvrdost může způsobovat tolik nechtěné šednutí oblečení. Ještě silnější účinek bude mít kombinace octa a sody. Ale pozor, látka namočená v této směsi může být potom tvrdší.

Skvrny nemají šanci pokud…

Třeba pokud použijete žlučové mýdlo – to odstraňuje snad většinu skvrn, včetně těch zaschlých a zapraných, u kterých jste předpokládali snadné odstranění.

  • Jak název napovídá, žlučové mýdlo v sobě obsahuje volskou žluč a zakoupit ho můžete v tuhé i tekuté variantě v drogeriích.
  • Jeho použití je jednoduché. Stačí s ním skvrnu pořádně namydlit, daný kus oblečení ručně přeprat a následně už jen normálně hodit do pračky.
  • Jestliže se jedná o zvlášť odolnou skvrnu, můžete použít jemný kartáček a mýdlu tak pomoct. Při prvním neúspěchu lze směle opakovat.
Žlučové mýdlo je skvělé na skvrny na oblečení – poradí si s mastnotou i fleky od jídla Canva

Na odolné mastné či olejové skvrny skvěle působí škrobová moučka, kterou mastnotu posypete a poté vykartáčujete jemným kartáčkem, například tím na zuby. Vedle nešlápnete ani jarem – jeho použití je obdobné a někdy ho stačí na postižené místo pouze nanést, hodit oblečení do koše na prádlo a oprat až později.

A zajímavou alternativou jsou také tablety do myčky, které obsahují spoustu odmašťovadel. Jejich použití je snadné, protože je stačí vložit do bubnu. Silnou zbraní je i technický benzín či terpentýn, avšak s těmito látkami už velmi opatrně.

Tablety do myčky odmastí prádlo v pračce Canva

Pár tipů proti vybraným skvrnám na závěr

  • Propocených fleků se zbavíte vymácháním oblečení ve vodě s octem.
  • Skvrny od propisky stačí postříkat lakem na vlasy a dát vyprat.
  • Červené víno už dávno není strašákem. Nejlepší je čerstvou skvrnu polít bílým vínem, ale funguje i citronová šťáva následně spláchnutá teplou vodou či posypání postiženého místa solí.
  • Oblečení od krve perte ve studené vodě, jenom tak zabráníte jejímu proniknutí hlouběji do vláken. Na zaschlou krev pomůže, stejně jako u červeného vína, sůl.
  • Zelené stopy trávy lehce odstraníte pomocí glycerinu – nechte jej cca 15 minut působit a následně operte. Stejný postup funguje i na skvrny způsobené kari kořením.