Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Se skvrnami a zapraným oblečením je konec. Triky našich babiček, které fungují dodnes

Se skvrnami a zapraným oblečením je konec. Triky našich babiček, které fungují dodnes

Oblečení je celkem udržitelnou investicí, avšak je potřeba se o něj dobře starat. Někdy se bohužel stane, že bílé prádlo ztratí svou zářivost, objeví se nějaká neodbytná skvrna nebo jej omylem obarvíte. A proto vám přinášíme pár ověřených babských rad a tipů, jak své svršky udržet co nejdéle jako nové a čisté.

Přečtěte si také

Exotické kaki je plné vitamínů, ale jen málokdo jej umí správně jíst
Exotické kaki je plné vitamínů, ale jen málokdo jej umí správně jíst

Konec zapranému prádlu

Občas přijde den, kdy se vám do světlého prádla přimíchá to barevné a najednou máte z čistě bílého trička světle růžové, o které ale úplně nestojíte, zvláště pokud jste muž. Asi nejstarším způsobem, jak zachránit omylem obarvené prádlo, je prádlo vyvařit. Ano, stejně tak jako to dělaly naše maminky s plenkami. Prádlo vložíme do vroucí vody a necháme ho vyvářet asi hodinu, poté klasicky opereme v pračce a je hotovo.

Tip:

Pokud si nejste jistí, jestli prádlo barví, doporučujeme přihodit do nákupního košíku v drogerii speciální ubrousky na praní, které na sebe vážou barvu, uvolněnou při praní v pračce. V balení je víc kusů ubrousků a mohou zachránit spoustu nehod. Zvláště pak, když máte nové kalhoty nebo košili a nevíte, jestli jejich barva nepustí při prvním praní.

zaprané prádlo

Další možností je přidat do praní jednu vrchovatou kávovou lžičku sody přímo do bubnu pračky. Poslouží i kypřící prášek do pečiva smíchaný s pracím práškem. Pokud ovšem nechceme, aby nám směs vypěnila, přidáme také aviváž. Obdobnou službu udělá i pár plátků citronu, opět vhozených do pracího bubnu. Směs soli, pracího prášku a sody smíchaná s vlažnou vodou také navrací prádlu původní zářivost. Postačí ho nechat na chvíli namočené a pak klasicky vyprat. A nezapomeňte na ocet. Ten změkčuje vodu, jejíž tvrdost může způsobovat tolik nechtěné šednutí oblečení. Ještě silnější účinek bude mít kombinace octa a sody. Ale pozor, látka namočená v této směsi může být potom tvrdší.

Skvrny nemají šanci pokud …

Třeba pokud použijete žlučové mýdlo. To odstraňuje snad většinu skvrn, včetně těch zaschlých a zapraných, u kterých jste předpokládali snadné odstranění. Jak název napovídá, žlučové mýdlo v sobě obsahuje volskou žluč a zakoupit ho můžeme v tuhé i tekuté variantě v drogeriích. Jeho použití je jednoduché. Stačí s ním skvrnu pořádně namydlit a daný kus oblečení ručně přeprat. Pak už stačí jen hodit do pračky a vyprat. Jestliže se jedná o zvlášť odolnou skvrnu, můžeme použít jemný kartáček a mýdlu tak pomoct. Při prvním neúspěchu lze směle opakovat.

žlučové mýdlo je skvělé na skvrny na oblečení, poradí si s mastnotou i fleky od jídla

Na odolné mastné či olejové skvrny skvěle působí škrobová moučka, kterou mastnotu posypete a poté vykartáčujete jemným kartáčkem, například tím na zuby. Vedle nešlápnete ani s jarem. Jeho použití je obdobné a někdy ho stačí na postižené místo pouze nanést, hodit oblečení do koše na prádlo a oprat až později. Zajímavou alternativou jsou také tablety do myčky, které obsahují spoustu odmašťovadel. Jejich použití je snadné, protože je stačí vložit do bubnu. Silnou zbraní je i technický benzín či terpentýn.

Tablety do myčky odmastí prádlo v pračce
  • Propocených fleků se zbavíte vymácháním oblečení ve vodě s octem.
  • Skvrny od propisky stačí postříkat lakem na vlasy a dát vyprat.
  • Červené víno už dávno není strašákem. Nejlepší je čerstvou skvrnu polít bílým vínem, ale funguje i citronová šťáva následně spláchnutá teplou vodou či posypání postiženého místa solí.
  • Oblečení od krve perte ve studené vodě, jenom tak zabráníte jejímu proniknutí hlouběji do vláken. Na zaschlou krev pomůže, stejně jako u červeného vína, sůl.
  • Zelené stopy trávy lehce odstraníte pomocí glycerinu. Nechte jej cca 15 minut působit a následně operte. Stejný postup funguje i na skvrny způsobené kari kořením.