Se skvrnami a zapraným oblečením je konec. Triky našich babiček, které fungují dodnes

Se skvrnami a zapraným oblečením je konec. Triky našich babiček, které fungují dodnes

Oblečení je celkem udržitelnou investicí, avšak je potřeba se o něj dobře starat. Někdy se bohužel stane, že bílé prádlo ztratí svou zářivost, objeví se nějaká neodbytná skvrna nebo jej omylem obarvíte. A proto vám přinášíme pár ověřených babských rad a tipů, jak své svršky udržet co nejdéle jako nové a čisté.

Přečtěte si také

Halloween a Dušičky klepou na dveře. Co vše se dá k těmto svátkům levně pořídit v obchodech?
Halloween a Dušičky klepou na dveře. Co vše se dá k těmto svátkům levně pořídit v obchodech?

Konec zapranému prádlu

Občas přijde den, kdy se vám do světlého prádla přimíchá to barevné a najednou máte z čistě bílého trička světle růžové, o které ale úplně nestojíte, zvláště pokud jste muž. Asi nejstarším způsobem, jak zachránit omylem obarvené prádlo, je prádlo vyvařit. Ano, stejně tak jako to dělaly naše maminky s plenkami. Prádlo vložíme do vroucí vody a necháme ho vyvářet asi hodinu, poté klasicky opereme v pračce a je hotovo.

Tip:

Pokud si nejste jistí, jestli prádlo barví, doporučujeme přihodit do nákupního košíku v drogerii speciální ubrousky na praní, které na sebe vážou barvu, uvolněnou při praní v pračce. V balení je víc kusů ubrousků a mohou zachránit spoustu nehod. Zvláště pak, když máte nové kalhoty nebo košili a nevíte, jestli jejich barva nepustí při prvním praní.

zaprané prádlo

Další možností je přidat do praní jednu vrchovatou kávovou lžičku sody přímo do bubnu pračky. Poslouží i kypřící prášek do pečiva smíchaný s pracím práškem. Pokud ovšem nechceme, aby nám směs vypěnila, přidáme také aviváž. Obdobnou službu udělá i pár plátků citronu, opět vhozených do pracího bubnu. Směs soli, pracího prášku a sody smíchaná s vlažnou vodou také navrací prádlu původní zářivost. Postačí ho nechat na chvíli namočené a pak klasicky vyprat. A nezapomeňte na ocet. Ten změkčuje vodu, jejíž tvrdost může způsobovat tolik nechtěné šednutí oblečení. Ještě silnější účinek bude mít kombinace octa a sody. Ale pozor, látka namočená v této směsi může být potom tvrdší.

Skvrny nemají šanci pokud …

Třeba pokud použijete žlučové mýdlo. To odstraňuje snad většinu skvrn, včetně těch zaschlých a zapraných, u kterých jste předpokládali snadné odstranění. Jak název napovídá, žlučové mýdlo v sobě obsahuje volskou žluč a zakoupit ho můžeme v tuhé i tekuté variantě v drogeriích. Jeho použití je jednoduché. Stačí s ním skvrnu pořádně namydlit a daný kus oblečení ručně přeprat. Pak už stačí jen hodit do pračky a vyprat. Jestliže se jedná o zvlášť odolnou skvrnu, můžeme použít jemný kartáček a mýdlu tak pomoct. Při prvním neúspěchu lze směle opakovat.

žlučové mýdlo je skvělé na skvrny na oblečení, poradí si s mastnotou i fleky od jídla

Na odolné mastné či olejové skvrny skvěle působí škrobová moučka, kterou mastnotu posypete a poté vykartáčujete jemným kartáčkem, například tím na zuby. Vedle nešlápnete ani s jarem. Jeho použití je obdobné a někdy ho stačí na postižené místo pouze nanést, hodit oblečení do koše na prádlo a oprat až později. Zajímavou alternativou jsou také tablety do myčky, které obsahují spoustu odmašťovadel. Jejich použití je snadné, protože je stačí vložit do bubnu. Silnou zbraní je i technický benzín či terpentýn.

Tablety do myčky odmastí prádlo v pračce
  • Propocených fleků se zbavíte vymácháním oblečení ve vodě s octem.
  • Skvrny od propisky stačí postříkat lakem na vlasy a dát vyprat.
  • Červené víno už dávno není strašákem. Nejlepší je čerstvou skvrnu polít bílým vínem, ale funguje i citronová šťáva následně spláchnutá teplou vodou či posypání postiženého místa solí.
  • Oblečení od krve perte ve studené vodě, jenom tak zabráníte jejímu proniknutí hlouběji do vláken. Na zaschlou krev pomůže, stejně jako u červeného vína, sůl.
  • Zelené stopy trávy lehce odstraníte pomocí glycerinu. Nechte jej cca 15 minut působit a následně operte. Stejný postup funguje i na skvrny způsobené kari kořením.
Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!