Proč prádlo z pračky nevoní a je špatně vyprané? 8 chyb, které dělá většina z nás při praní

Žena nese plný koš špinavého prádla StoryTime Studio / Shutterstock.com

Myslíte si, že na praní není nic těžkého? Prostě dáte kupu oblečení do pračky, přisypete prací prášek, nalijete dostatek aviváže, aby prádlo vonělo, a zapnete? Ne vždy je to ten nejlepší postup. Plno lidí se dopouští při praní stejných chyb, které mohou vést nejen k poškození prádla, ale i pračky. Máme pro vás přehled 8 častých prohřešků i tipy, jak praní prádla zefektivnit, aby bylo vždy krásně čisté, voňavé a jako nové.

Přečtěte si také

Pomůže nám umělá inteligence s výběrem vína?

1. Nedostatečné čištění pračky

Základním krokem pro voňavé a čisté prádlo je péče o spotřebič samotný, a to po každém praní, na což mnoho lidí zapomíná.

Vždy nechte otevřenou pračku vyvětrat a vyschnout, včetně nádržky na prací prostředky. Jednou za měsíc byste měli vyčistit gumové těsnění, každé tři měsíce ji nechat „vyprat“ naprázdno při nejvyšší teplotě a minimálně jednou ročně důkladně vyčistit filtr. Nezapomeňte jej pak pořádné utáhnout!

2. Nedezinfikování prádla

Prádlo je dobré čas od času vyprat v dezinfekčním pracím prostředku, aby se zbavilo škodlivých mikrobů i nečistot a pachů. Mikroby v prádle totiž zničí pouze praní při 90 °C a více, což není pro většinu kousků oblečení vůbec vhodná teplota.

Dezinfikování se doporučuje zejména po prodělané nemoci, nyní v období chřipek, nebo pokud máte doma malé děti, které jsou na nemoci choulostivější a s docházkou do škol a školek častěji hrozí jejich nákaza a nachlazení.

  • Tip: Koupit se dají přímo dezinfekční prací gely a prášky (např. od značek Sanytol, Lysol, Ariel Formula Pro+ nebo Denkmit), nebo pračky s dezinfekčními a hygienickými programy, které se postarají o likvidaci mikroorganismů, alergenů i usazených pachů hluboko ve vláknech textilu.
Žena vybírá prací přípravek v obchodě BearFotos / Shutterstock.com

3. Příliš naplněná pračka

Kdo by si nechtěl ušetřit práci a místo dvou praček vyprat jen jednu? V tomto případě se ovšem úspora nevyplácí, protože dlouhodobé překračování maximální kapacity může vést k mechanickému poškození pračky. Nemluvě o tom, že v přeplněném bubnu nemůže prací prášek dobře působit na veškerý jeho obsah a vytažené prádlo velmi často nevoní, ani není dobře vyprané.

Většina praček mívá doporučenou maximální kapacitu pro jednotlivé programy uvedenou v návodu nebo přímo na spotřebiči. Všeobecně se doporučuje dát do bubnu tolik prádla, aby nahoře zbylo místo pro sevřenou pěst.

4. Zbytečně mnoho pracích prostředků

Více pracího prostředku, než je doporučované množství uváděné na obale, rozhodně nevede k voňavějšímu a čistšímu prádlu, jak si mnoho lidí myslí. Právě naopak. Nadbytek prášku, gelu i aviváže se usazuje uvnitř pračky a snižuje její účinnost, případně může ulpívat na prádle a způsobovat nepříjemné ekzémy a alergie.

  • Tip: Pokud máte tendence dávat do nádržky více pracího prostředku, než je potřeba, zkuste prací kapsle. Obsahují přesnou dávku gelu a některé jsou dokonce kombinované s voňavou aviváží.

5. Používání aviváže na ručníky a džíny

Při praní ručníků (a dalších savých a rychleschnoucích materiálů) zase není dobré používat aviváž, protože na prádle vytváří tenkou ochrannou vrstvu a ručníky by mohly ztratit svou savost. Také džínům aviváž nesvědčí. Navíc by se měly vždy prát naruby, a pokud nejsou vyloženě znečištěné, pak pouze jednou za několik týdnů.

Žena vyndává prádlo s pračky a drží si nos Andrey_Popov / Shutterstock.com

6. Nezapínání všech zipů

Zoubky zipu mohou být ostré a zatrhávat vlákna ostatních kousků oblečení, především těch pletených nebo vyrobených z jemných látek. Všechny zipy proto před vložením do pračky zapněte a pro jistotu můžete v obchodech koupit na jemnější prádlo speciální síťky nebo pouzdra na praní, které choulostivé kousky ochrání.

7. Zapínání knoflíků

S knoflíky je to přesně naopak než se zipy, proto u nich většina lidí dělá chybu. Propínací oblečení by mělo během praní zůstat vždy rozepnuté, aby se knoflíky nenapínaly a nehrozilo jejich utržení, vytáhání nitek nebo roztažení knoflíkových dírek.

8. Praní přikrývek a prostěradel jen na jeden cyklus

Větší a silnější kusy prádla jako přikrývky, polštáře, prostěradla a deky je ideální prát na 2 cykly. V prvním použijte běžný program a prací prostředky. Druhý nechte prát pouze s čistou vodou, klidně zvolte kratší program s nižší teplotou. Budete mít jistotu, že se pěnicí prací prostředky dostatečně vymyjí a v přikrývkách nebo na prostěradle neulpí, což může způsobovat ekzémy a alergické reakce.

Zdroje: realsimple.com, luxusnipradlo.cz, homeincube.cz