Jak v domácnosti využít aviváž?

Žena doma čisticí podlahu mopem New Africa / Shutterstock.com

Aviváž nemusíte používat jen na provonění a změkčení prádla. Vyzkoušejte ji i jako voňavý čisticí prostředek v domácnosti. Výsledek vás mnohokrát překvapí! Na co se dá použít? Čtěte dál.

Přečtěte si také

Konec jednorázových e-cigaret v EU. Cílí na mladistvé, navíc vytvářejí další odpad
Konec jednorázových e-cigaret v EU. Cílí na mladistvé, navíc vytvářejí další odpad

1. Provoní oblečení i byt

Asi už víte, že by funkční oblečení, bundy s membránou, spodní prádlo a oděvy s lycrou neměly přijít do kontaktu s aviváží. Oblíbenou vůni na ně nicméně dostanete i bez přidávání do prádla.

Postačí si dát do skříně s oblečením misku nebo talíř s ubrouskem namočeným do aviváže. Stejně můžete dostat i zatuchlinu z dlouho nevětrané chaty a chalupy, osvěžit toaletu nebo jen provonět dům i byt. Do nádoby nalijte trochu aviváže a postavte ji do prostoru. Změnu zaznamenáte již během půl hodiny.

Pořiďte si šikovného pomocníka levněji

2. Vyleští povrchy

Zářit může vaše kuchyň i koupelna. Umyvadlo, vana, pračka, skříňky, dlaždičky, vodovodní baterie, skleněné dveře sprchy i zrcadla vyžadují neustálé leštění. Stačí však smíchat 1 díl aviváže a 4 díly vody a použít roztok jako klasický čisticí prostředek.

Aviváž aplikujte pomocí namočeného hadříku nebo rozprašovače, vše se bude lesknout jedna radost. Vyleštíte dveře, nábytek, okna, lustry, podlahu z vinylu i linoleum, s výjimkou neošetřeného dřeva. Směs nezanechá film ani šmouhy. S neředěnou aviváží zmizí i mastnota. Na okna jí stačí kápnout trošku do vody. A na nábytek, na ten už nebude ani prach tolik sedat.

Osoba s gumovými rukavicemi a hadříkem u kuchyňského dřezu Rozhnovskaya Tanya / Shutterstock.com

3. Vyčistí kartáče a hřebeny

Hřebeny a kartáče umyté v roztoku s aviváží budou zase krásně čisté. Pomozte si při čištění kartáčkem a dílo bude dokonalé.

4. Povolí zaseknuté zipy a uzávěry

Jakmile se vám zasekne zip na bundě, mikině, kalhotách, sukni, kabelce nebo tašce, nakapejte na něj trochu aviváže. Zip se pak jako mávnutím kouzelného proutku opět hladce rozjede. A obdobným způsobem povolíte i zaseknuté uzávěry.

5. Vyčistí skvrny na sedačkách a čalouněních

Aviváž si poradí i s fleky, které ulpěly na vašich potazích, sedačkách a čalouněních. Nařeďte ji s vodou půl na půl a dejte do rozprašovače. Nastříkejte roztok na skvrnu, hadříkem ji opatrně přetírejte a pak nechte zaschnout. Zmizí skvrny od kečupu, kávy i mastné fleky. A co se týče potahů v autě, i ty aviváž vyčistí a krásně provoní.

6. Umyje štětce a tapety

Pokud zapomenete umýt štětce, použijte lázeň s aviváží. Do sklenice s půl litrem vody nalijte půl deci aviváže a nechte v ní štětce do druhého dne. Pak půjdou snadno vyčistit. A pokud se chystáte strhnout tapety, postříkejte je rozprašovačem s čistou vodou a přetřete hadříkem namočeným do aviváže. Za půl hodiny půjdou strhávat mnohem snáz.

7. Vyčistí připáleniny a odstraní nálepky

Roztok s aviváží použijte i na vyčištění připálenin na pečicích mísách a kastrolech. Nechte je přes noc odmočit a umyjte. Velmi dobře takto sundáte i nálepky ze sklenic.

Žena v rukavicích uklízí s rozprašovačem a hadříkem Stock-Asso / Shutterstock.com

Aviváž a příroda

Složky, které dnešní aviváže obsahují, jsou z velké části biologicky rozložitelné. Přesto raději čtěte popisky a vybírejte ekologické prostředky. Pokud koupíte menší balení, bude se vám lépe skladovat a mnohem méně zatížíte i životní prostředí.

A na prádlo? Samozřejmě prací prášek v akci

Co je to aviváž?

Aviváž je tekutá přísada do prádla, která:

  • Dokáže vašemu prádlu zaručit dokonalou vůni. Na výběr máte z mnoha aromat.
  • Přispívá ke snazšímu žehlení prádla.
  • Prádlo působí daleko měkčím dojmem.
  • Nebudete se potýkat s následnou statickou elektřinou po vyprání.
  • Přispívá k oživování barev prádla.
Hrnec na plotně stavklem / Shutterstock.com

Proč je někdy lepší aviváž nepoužívat?

Kromě pozitivních stránek má i svá negativa.

  • Mnoho lidí má na ni alergii. Osoby s citlivější pokožkou by ji neměli používat. Obzvlášť nevhodná je pro lidi trpící na ekzémy.
  • Může způsobovat svědění a zarudnutí kůže.
  • Pokud používáte sušičku, hrozí zanesení jejích filtrů.

Velmi dobré výsledky v testech mají aviváže privátních značek drogerií a řetězců supermarketů – a proto se nemusíte bát v regálech sáhnout i po těch levnějších, které vás svou kvalitou příjemně překvapí.