Jak snížit spotřebu elektřiny při praní?

Pračka, na níž leží graf zobrazující všechny energetické třídy spotřebiče rawf8 / Shutterstock.com

Spotřebu elektřiny v domácnosti snížíte mimo jiné efektivním praním. Základem je vybrat pračku energetické třídy A+++ a využívat šetrný program, který dnes už najdete u většiny modelů. Ještě více se ale vyplatí prát na nízké teploty a naplnit pračku alespoň na 70 %. Dále hraje roli i rychlost odstřeďování a s tím související doba sušení.

Přečtěte si také

Nejjednodušší recepty na vánoční cukroví, které bez námahy zvládnete i s dětmi
Nejjednodušší recepty na vánoční cukroví, které bez námahy zvládnete i s dětmi

Perte ve správnou dobu

Než začnete přemýšlet o jiných možnostech úspory, ověřte si, jestli máte v nějakém čase elektřinu levnější. Pračka totiž patří ke spotřebičům, u kterých je rozdíl opravdu znatelný.

Nízký tarif se spouští v době, kdy dochází k nižším odběrům, často je to v noci nebo brzy odpoledne. Konkrétní informace vám ale musí poskytnout dodavatel energií.

Šedá pračka, proutěný koš na prádlo, váza s bavlníkem Pixel-Shot / Shutterstock.com

Nízké teploty jsou ekologické i ekonomické

Většinu barevného nebo černého oblečení bez viditelných skvrn můžete prát ve studené vodě. Tím ušetříte až polovinu energie. A pokud jsou na prádle fleky a známky pocení, mělo by stačit 30 °C. Výjimkou jsou bílé oděvy, ale i tam zkuste teplotu omezit, ideálně na 40 °C. Praní při vysokých teplotách navíc poškozuje textilní vlákna.

Díky studenější vodě tedy prodloužíte životnost oblečení a nebudete muset tak často kupovat nové. Tím prospějete nejen svému rozpočtu, ale i životnímu prostředí. A ještě ekologičtější můžete být díky pracím prostředkům na přírodní bázi.

Prací prostředky nakupujte ve slevách

„Testy ukázaly, že program rychlého praní, určený pouze k rychlému vyprání několika kusů prádla, spotřebuje v závislosti na zvolené teplotě méně elektřiny než běžný program. Čím nižší teplota praní, tím větší úspora,“ komentuje Ladislava Zaklová, výkonná ředitelka SOTEX GINETEX.

Člověk otáčí kolečkem na pračce brizmaker / Shutterstock.com

Rychlost odstřeďování

Praní na vyšší otáčky je sice náročnější na spotřebu energie, ale na druhou stranu zkracuje dobu sušení prádla. Volba tedy záleží na konkrétním modelu pračky i na materiálu. Například u vlny se doporučuje maximálně 400 ot./min, zatímco bavlněné oblečení vyžaduje alespoň 1 200 ot./min.

Úsporná, ale zato výkonná

Předem plněná pračka Philco PLDI 1510 B KING v energetické třídě B pojme až 10 kg prádla. Uvnitř přístroje dominuje invertorový motor s 10letou zárukou, který zajišťuje pohyb bubnu s technologií Crystal, jenž napomáhá k preciznějšímu odstranění skvrn a zároveň zabraňuje mechanickému poškození prádla. Pračka navíc disponuje praktickou parní funkcí SpaCare, která efektivně proniká do vláken prádla, a napomáhá tak k odstranění i těch největších nečistot. Zároveň likviduje až 99,9 % bakterií a alergenů, které mohou způsobovat alergie či dýchací onemocnění (na e-shopu PLANEO Elektro až do neděle 16. 10. koupíte většinu praček Philco s 10% slevou).

Porovnání nového a starého energetického štítku u praček Label2020

Jak je to s použitím sušičky?

Sušičky jsou energeticky náročné, na jeden kousek prádla spotřebují 0,5–0,8 kWh. Navíc mohou některé materiály nenávratně poškodit. Jestli tedy chcete ušetřit, používejte je jen výjimečně a raději sušte prádlo venku na šňůře. Prádlo tak bude krásně provoněné a vy ušetříte i za aviváže a bělidla.