4 potraviny z obchodu, které nejsou vůbec tak zdravé, jak si myslíme

Žena si prohlíží potraviny v obchodě Canva

Často chodíme na nákup v dobré víře. Při procházení regálů si vybavujeme reklamní znělky, někdy zazní i v samotném obchodu. K tomu připojíme vše, co jsme doposud viděli či četli a máme jasný obrázek o tom, co je to zdravá potravina. Nebo ne?

Přečtěte si také

Jeřabiny nejsou jedovaté! Skvěle chutnají a jsou plné zdraví, stačí s nimi udělat jen jednu věc
Jeřabiny nejsou jedovaté! Skvěle chutnají a jsou plné zdraví, stačí s nimi udělat jen jednu věc

Které výrobky zdáním klamou?

Také v obchodě po některých výrobcích saháte zcela automaticky? Jsou zdravé, chutné, výživné... ale je tomu opravdu tak? Pojďte se podívat na vybrané potraviny, které nejsou tím, čím se na první pohled zdají být. Vyznáte se v nich?

Sladké, snídaňové cereálie

Tolik let známé cereálie doporučované dětem pro kvalitní start dne. Vhodné k svačině, k snídani, k večeři... Ale věděli jste, že leckdy obsahují i rizikové barvivo E160b?

E160b aneb Pozor, alergici!

Je vědecky dokázáno, že tento prvek způsobuje podráždění a alergické reakce. Proto není vhodný pro děti a alergiky, kterým při konzumaci hrozí bolest hlavy, svědění či podrážděnost.

Zdravá alternativa

Nejlepší variantou jsou kukuřičné lupínky. Že je vaše děti nebudou jíst? Zkuste je místo do mléka dát do jogurtu! Corn flakes patří mezi nejzdravější cereálie v celé České republice – obsahují pouze kukuřici, cukr, sůl a vitamíny.

Miska kukuřičných lupínků s borůvkami a mlékem Canva

Dáte si hummus?

Super zdravá potravina vhodná i pro vegany. Je rostlinného původu a obsahuje velké množství vitamínů a zdraví prospěšných látek. Jenže…

E211, benzoan sodný!

Benzoan sodný patří mezi konzervanty, které rozhodně zdravé nejsou. Není vhodný pro děti, a navíc je to silný alergen. Zhoršuje astma, kopřivku a je také příčinou dětské ADHD a hyperaktivity. Některé studie dokonce tvrdí, že narušuje strukturu DNA, čímž vzniká rozvoj dědičných chorob, jako je Parkinsonova choroba.

Zdravá alternativa

Máte hummus rádi? Nejlepší bude ten doma vyrobený, na který máme rychlý a levný recept, případně nějaký v poctivé bio kvalitě.

Hummus si zvládnete vyrobit i sami doma

Jogurt s hmyzem?

Říkáte si, že na sladkých jogurtech nemůže přece být nic špatného? Bohužel, ani v tomto případě nebudete spokojeni.

E120 aneb Kyselina karmínová

Kyselina karmínová patří mezi barviva, je to alergen nevhodný pro děti a má živočišný původ. A co víc? E120 je derivát rakovinných látek. Je prokázáno, že způsobuje dětskou hyperaktivitu, anafylaxi, astma či kopřivku. Karmín se navíc vyrábí ze sušených těl samiček hmyzu.

Zdravá alternativa

Nejlepší hodnocení získávají v České republice řecké jogurty. A pokud byste rádi sladký jogurt, přisypte si do toho bílého kakao, džem či jinou pochutinu.

Sklenička jogurtu s jahodami Canva

Ochucené, sycené limonády

Určitě všichni chápeme, že po limonádách nezhubneme, přesto bychom si však mohli myslet, že jsou zdravé. Pramenitá voda s příchutí, co špatného s ní může být? Odpověď zní: Všechno! Proč?

E950 čili Acesulfam-K

E950 je škodlivé sladidlo – pokusy na hlodavcích u nich prokázaly výskyt nádorů, pokud konzumovali Acesulfam-K ve vyšším množství pravidelně.

E951 neboli Aspartam

I aspartam je nebezpečný a nevhodný pro děti. Od roku 1974 existují studie, které tvrdí, že poškozuje mozek a je hlavním zdrojem jeho nádorů. Také je nebezpečný pro osoby s poruchou metabolismu, zvyšuje riziko infekce močových cest, vyvolává závratě, bolesti hlavy, vyrážky nebo poruchy chování u dětí. Je také zcela nevhodný pro kojící a těhotné ženy.

Zdravá alternativa

Natočte si vodu z kohoutku a vymačkejte do ní citron. A že máte vodu nekvalitní? Převařte si ji.