Vyplatí se koupě filtrační konvice? Záleží, jaký typ si vyberete!

Žena si nalévá v kuchyni vodu z filtrační konvice Mariia Boiko / Shutterstock.com

Máte doma tvrdou vodu, bojujete s vodním kamenem, zaléváte spoustu pokojových rostlin nebo vám vaše voda prostě jen nechutná a nevoní? Řešením může být filtrační konvice. Tento užitečný pomocník si v poslední době nachází místo ve stále větším počtu domácností a na trhu je z čeho vybírat. Máme pro vás proto pár tipů, na co si dát při nákupu a výběru filtrační konvice pozor a na co určitě předem myslet.

Přečtěte si také

Fungují proti klíšťatům vitamín B, repelentní náramky nebo česnek? Neriskujte a chraňte se účinně

Výhody filtrační konvice

  • Zbavuje kohoutkovou vodu chloru, prachu, těžkých kovů, rzi a dalších nečistot z potrubí.
  • Přefiltrovaná voda lépe chutná, navíc je vhodnější pro přípravu výběrové kávy nebo čajů.
  • Díky zbavení vodního kamene je lepší i pro kávovary, žehličky, zvlhčovače vzduchu, rychlovarné konvice a další spotřebiče., které nezanáší a prodlužuje tak jejich životnost.
  • Jedná se o ekologickou (a z dlouhodobého hlediska i levnější a pohodlnější) alternativu k těžkým baleným vodám.
  • Je vhodnější i pro domácí mazlíčky nebo pro zalévání pokojových či balkonových rostlin (namísto dešťové či odstáté vody).
Skočte si pro filtrační konvici v akci

Na výběru druhu filtru záleží

Hlavním rozdílem mezi jednotlivými výrobky na trhu je zejména druh filtrace. Od toho se odvíjí nejen účinnost konvice, ale většinou také to, kolik stojí (případně jaká je cena náhradních filtrů). V obchodech nejčastěji narazíte na dva typy (aktivní uhlí nebo ionizační s pryskyřicí), případně na třetí (reverzní osmóza). V čem se navzájem liší?

  • Konvice s vložkou s aktivním uhlím: nejběžnější typ, který dobře slouží k absorpci nežádoucích látek (pachů, pesticidů, chlóru apod.) z vody, čímž zlepšuje její chuť a vůni. Pro domácnosti, které se nepotýkají s příliš znečištěnou nebo tvrdou vodou, v klidu stačí.
  • Ionizační konvice: vodu filtrují za použití pryskyřice, která jednoduše řečeno zachytává ionty minerálů a těžkých kovů a nahrazuje je za ionty draslíku nebo sodíku. Filtrační konvice s iontovou výměnou jsou vhodnější a účinnější při změkčování vody a odstraňování vodního kamene.
  • Filtrační konvice s reverzní osmózou: ačkoliv jsou nejúčinnější, patří většinou k nejdražším na trhu a pro běžné domácí použití jsou již zbytečné. Fungují na principu membrány, která propouští pouze molekuly vody a blokuje větší částice, včetně některých potřebných minerálů a stopových prvků.
Nalévání vody z filtrační nádoby do skla v kuchyni Africa Studio / Shutterstock.com

Kolik stojí náhradní filtry? A jsou dostupné?

O kvalitě výsledné vody napoví také to, zda daná konvice využívá pouze jednoduchého, nebo víceúrovňového systému filtrace. Užitečným prvkem je rovněž indikátor výměny kartuše, který si sám ohlídá zbývající kapacitu filtru.

Při výběru se dále zaměřte na objem konvice i odhadovanou dobu výdrže jedné náplně, stejně tak nezapomeňte vzít v úvahu výměnu filtrů. Vždy před nákupem zkontrolujte, jak často je u daného výrobku potřeba filtr měnit, zda jsou náhradní filtry dostupné na našem trhu a kolik stojí. U filtračních konvic totiž není důležitá jejich pořizovací cena (ta může začínat již na pár stovkách), ale z dlouhodobého hlediska cena výměnných filtrů.

  • Tip: Kromě prodejen s domácími potřebami prodávají filtrační konvice také velké řetězce – objevují se například v letákových nabídkách Lidlu nebo Kauflandu.

Filtrační konvice do každé rodiny?

Na závěr tedy poznamenáme, že z hlediska zdraví (nejen vašeho a vaší rodiny, ale i domácích mazlíčků, spotřebičů nebo rostlin) a chuti je filtrační konvice určitě dobrou investicí. Při nákupu jen vezměte v úvahu, zda vám stačí vylepšit pouze chuť a odstranit základní nečistoty, nebo doma bojujete i s vodním kamenem a těžkými kovy. Stejně tak se u některých výrobků nenechte ošálit nízkou pořizovací cenou a vždy si ověřte, na kolik vás vyjdou náhradní filtry a jak dlouho vám vydrží.