Nezávadná nutně neznamená chutná. Jakou filtrací zlepšit chuť kohoutkové vody?

Žena si napouští sklenici vody z kohoutku r.classen / Shutterstock.com

Voda hraje v lidském organismu nezastupitelnou roli. Pokud však nechceme pít vodu balenou, což je nejen drahé, ale i neekologické, nezbývá nám, než se spolehnout na vodu z vodovodu. Ta je však mnohdy plná chloru a mikroplastů, jejichž každodenní konzumace nemůže našemu organismu přinést nic dobrého. Poradíme vám, co lze pro zlepšení kvality vody udělat ve vaší domácnosti a jaké existují možnosti filtrace.

Přečtěte si také

Zbylé dýně nevyhazujte. Poradíme, jak z nich vyrobit domácí kosmetiku
Zbylé dýně nevyhazujte. Poradíme, jak z nich vyrobit domácí kosmetiku

Jaká je kvalita vody z kohoutku?

Hned na začátku je třeba říct, že kohoutková voda není ze své podstaty škodlivá. Hygienické stanice na její kvalitu dohlížejí, a přestože složení minerálů může vodě propůjčit ne zrovna dobrou chuť, neznamená to, že by byla závadná.

Problém může nastat tehdy, když ji čerpáme odjinud než z městského řádu (například ze studny) nebo je vodovodní potrubí zastaralé a voda do sebe v podzemí naváže bakterie, pesticidy, hormony a těžké kovy jako měď nebo olovo, které způsobují nepříjemný vodní kámen a v dlouhodobém horizontu mohou spolu s chlorem způsobovat určité zdravotní obtíže. Dobrým řešením proto může být filtrace vody.

Dítě držící sklenici čisté vody fizkes / Shutterstock.com

Češi kohoutkovou vodu milují

Česká republika se řadí mezi šest zemí v Evropské unii, které mají 99 z možných 100 % mikrobiologických a chemických parametrů požadované kvality. Pití kohoutkové vody je v Česku velmi oblíbené, což lze přičíst právě její vysoké kvalitě. Dle posledního průzkumu společnosti IBRS používá kohoutkovou vodu na pití až 80 % lidí, její kvalitu oceňuje dokonce 92 % z nich.

Nesedí vám její chuť?

Kupte se slevou Sirup YO.

Porovnat slevy

Potvrzují to i průzkumy webu vodárenských společností skupiny Veolia Česká republika, které se dlouhodobě snaží o osvětu v oblasti zdravého životního stylu, ekologie a udržitelnosti.

Zjistěte si kvalitu vody sami

Pokud bydlíte v Praze, můžete si prostřednictvím aplikace Pražských vodovodů a kanalizací s názvem Mapa kvality vody zkontrolovat kvalitu vody u vás doma sami. Po zadání adresy se zobrazí informace s celkem 19 vybranými ukazateli kvality kohoutkové vody.

„Ze skupiny mikrobiologických a chemických ukazatelů, jež v pitné vodě analyzujeme a sledujeme, jsme vybrali ty ukazatele, na které se nás naši zákazníci nejčastěji dotazují a které jsou pro ně z různých důvodů zajímavé,“ upřesňuje na stránkách kohoutkova.cz Lenka Vavrušková, manažerka útvaru kontroly kvality vody společnosti PVK s tím, že se ročně analyzuje mnoho parametrů až 9 000 vzorků a ukazatele v aplikaci jsou tedy jen zlomkem ze všech kontrol.

Moderní filtrační konvice s vodou B. Iva´s photography / Shutterstock.com

Jak vodu v domácnosti účinně filtrovat?

Filtraci lze v domácnosti provádět několika způsoby. Jako nejsnazší a nejlevnější se nabízí filtrační konvice. Jsou lehké, praktické, většinou se vejdou do dveří lednice a nabízí tak poměrně jednoduchý způsob, jak z vody odstranit těžké kovy a mechanické částice.

Moderní filtry dokážou přefiltrovat 100 až 150 litrů vody, takže jeden vydrží i měsíc používání. Kvalitní filtry navíc vodě zachovají prospěšné látky jako vápník a hořčík. Ale pozor, filtry nedokážou udělat z každé vody pitnou – jsou určeny pouze pro filtraci vody z městského řádu.

Pro vodu bez chlorové pachuti

Dřevěné uhlí pro čistší vodu

K domácímu čištění vody můžete použít také tzv. binchotanovou tyčinku, která je vyrobena z aktivního uhlí. Binchotan ve vodě snižuje množství chloru, váže na sebe nečistoty, pesticidy, herbicidy, tenzidy i ropné látky. Zároveň vodě dodá minerály a jemně nasládlou chuť. Uhlí zlepšuje chuť vody už po několika hodinách, nejlepšího efektu lze však dosáhnout, bude-li tyčinka namočena přes noc.

Jednou za dva až tři měsíce tyčinku důkladně omyjte kartáčkem a převařte ve vodě. I tak má ale životnost maximálně půl roku. Než ji vyhodíte do smetí, použijte ji jako pohlcovač pachů v lednici, botníku nebo kočičím záchodu.

Dvojice kohoutků u dřezu a sklenice s vodou Andrey Zhernovoy / Shutterstock.com

Přefiltrovaná voda rovnou z kohoutku

Pokud si chcete vychutnat skvělou vodu rovnou z kohoutku, nechte si nainstalovat filtraci pod dřez. Tento způsob je sice dražší a vyžaduje zásah odborníka, ale filtrované vody budete mít, co hrdlo ráčí. V praxi to vypadá tak, že vedle klasického kohoutku pro mytí nádobí budete mít i zvláštní kohoutek s filtrovanou vodou.

Další variantou je pořídit si chytrou lednici s vlastním filtrem na vodu. Taková lednice je připojena na vodovodní potrubí a kromě filtrované vody často vytváří i ledovou tříšť a ledové kostky.

Tip na dárek? Čistou vodu si rychle zamilujete

Domácnost bez vodního kamene

Kvalitu vody vylepší i změkčovač vody, který se instaluje k hlavnímu uzávěru hned na počátku vodovodního potrubí. Díky speciální soli odstraňuje z vody těžké kovy, vápník a hořčík, čímž vaši domácnost v podstatě osvobodí od vodního kamene.

Díky svým kompaktním rozměrům jsou tato zařízení ideální i pro malé byty. Změkčovač vody může být také vybaven uhlíkovým filtrem, který navíc vylepší chuť vody. Současný trh nabízí i magnetický změkčovač nebo změkčovač s katexovým filtrem. O konkrétních druzích vás informuje přímo specializovaná firma.