Odstraní skvrny a vychladí pivo: Jak využít obyčejnou sůl nejen v kuchyni?

Sůl, citron, houba a kartáček na kuchyňském dřezu Aygul Bulte / Shutterstock.com

Sůl je jako běžná součást každé kuchyně ideálním a všestranným pomocníkem ve chvílích, kdy nemáte po ruce nic jiného. V mnoha případech si s ní dokonce hravě vystačíte namísto zbytečných chemických přípravků. Naučte se sůl v domácnosti chytře využívat.

Přečtěte si také

Mikulášská nadílka. Co dát dětem do balíčku, aby nebyly zklamané
Mikulášská nadílka. Co dát dětem do balíčku, aby nebyly zklamané

Zbaví ruce nepříjemného zápachu

Právě jste dovařili poctivý guláš plný česneku a cibule, ale vaše ruce nepříjemně zapáchají po aromatické zelenině nebo koření? Stačí vytvořit pastu ze soli a citronové šťávy, rozemnout ji v dlaních a poté pečlivě umýt.

Schopnost soli pohlcovat pachy využijete i mnoha dalšími způsoby. Stačí ji nasypat do bot, kde si přes noc poradí se všemi bakteriemi způsobujícími zápach, nebo s její pomocí vyčistit odpady. Do jednoho litru horké vody přisypte půl hrnku soli (pro zvýšení účinku můžete přidat i jedlou sodu) a nalijte do umyvadla nebo odtoku ve sprše. Nechte chvíli působit a zalijte vroucí vodou. Postup v případě potřeby několikrát zopakujte.

Myslete prakticky a pořiďte si mlýnek v akci

Čas od času to zkrátka odnese nějaký náš oblíbený kousek světlého oblečení. Ať už se jedná o žluté skvrny od potu nebo třeba rozlité červené víno, posypte zašpiněná místa solí (v případě skvrn od potu můžete fleky navíc potřít i trochou citronové šťávy) a přelijte vlažnou vodou. Nechte chvíli působit a vyperte běžným způsobem. Vyvarujte se ale takového čištění u jemných nebo barevných látek, kterým by sůl mohla spíše uškodit.

Rychle vychladí lahev vína

V zimě se sůl využívá k rozpouštění sněhu a dokáže si skvěle poradit i se zamrzlými okny. Věděli jste ale, že ji můžete využít i opačným způsobem? Pokud potřebujete narychlo vychladit lahev vína nebo piva, zkuste do kbelíku či jiné nádoby přidat několik vrstev ledu a soli a vše zalít vodou. Stačí 10 minut počkat a můžete si vychutnat perfektně vychlazené nápoje.

Dvě lžíce s hrubou a jemnou solí Angelus_Svetlana / Shutterstock.com

Odstraní z nádobí připáleniny

Pro vyčištění připálených hrnců existuje mnoho způsobů, pokud ale zrovna nemáte poblíž žádný speciální čisticí přípravek nebo jedlou sodu, pomůže i obyčejná sůl. Stačí do hrnce, pánvičky nebo plechu nasypat dostatečné množství soli a přilít trochu vody. Takto nechte nádobí odmočit nebo pro zvýšení účinnosti přiveďte solný roztok v něm k varu. Připálenina by poté měla jít snáze odstranit.

Chcete-li navrátit lesk dřevěnému nábytku, připravte si roztok teplé vody se solí. Kartáčkem nebo drsnější houbičkou namočenou v roztoku dřevo vydrhněte a nechte důkladně proschnout. Takto účinně vyčistíte i kuchyňská dřevěná prkénka.

Rada na závěr:

Na upotřebení v domácnosti můžete použít jakoukoliv obyčejnou kuchyňskou sůl. Pro přípravu jídel ale vždy zvolte tu kvalitnější. Ano, i mezi solemi existují značné rozdíly. Jejich kvalitu určuje především podíl chloridu sodného (ten by měl být minimálně 96 %) a jiných minerálních příměsí a látek. V rámci nezávislého testování v roce 2018 dosáhla nejlepšího hodnocení hrubozrnná mořská sůl Druid. Pokud hledáte vysokou kvalitu za nízkou cenu, velmi příznivě byly v tomto ohledu hodnoceny také soli s jódem obchodních značek Tesco Value nebo Castello, kterou prodává Lidl.