Načerpejte sílu a dlouhověkost baobabů! Jak se plody těchto stromů jí a kde je koupit?

Ruka držící rozpůlený plod baobabu s bílou dužinou Davis Dorss / Shutterstock.com

Pozoruhodný dlouhověký strom s tlustým kmenem a plochou, nízkou korunou, který mnoho lidí zná díky příběhům Malého prince. Víte ale, že baobab má také plody, které se dají jíst? Jsou dokonce tak nabité vitamíny a minerály, že se považují za superpotravinu a koupit se dají i u nás. Proč se vyplatí zařadit baobab do svého jídelníčku, kde ho koupit a na jaké způsoby se dá konzumovat?

Přečtěte si také

Papírová brčka škodí planetě stejně jako ta plastová. Navíc mohou ohrožovat naše zdraví
Papírová brčka škodí planetě stejně jako ta plastová. Navíc mohou ohrožovat naše zdraví

Superpotravina z prastarých stromů

Baobaby dorůstají výšky přes 30 metrů a dožívají se tisíce let. Daří se jim v Africe nebo Austrálii, tedy v oblastech s delším obdobím sucha.

Říká se, že jim neublíží ani voda, ani oheň nebo čas. Ne nadarmo jsou proto považovány za majestátný symbol dlouhověkosti a přírodní síly. Je to i z toho důvodu, že jsou jejich plody plné antioxidantů, vitamínů a minerálů. Pro naše zdraví a vitalitu úplný zázrak.

Majestátní stromy baobaby KENTA SUDO / Shutterstock.com

Proč konzumovat plody baobabu?

  • Díky antioxidantům pomáhají bojovat proti stárnutí buněk a volným radikálům, fungují rovněž jako prevence řady civilizačních chorob.
  • Najdete v nich plno aminokyselin potřebných pro regeneraci těla, i vitamínů – vedle těch A a B také pořádnou porci vitamínu C (až 300 mg na 100 g, což je mnohonásobně více, než mají citrusy nebo jablka).
  • Z minerálů jsou baobaby bohaté na železo, fosfor, draslík, hořčík a vápník.
  • Jsou cenným zdrojem vlákniny, která pomáhá zrychlovat metabolismus, podporuje správnou funkci trávicího systému a vylučovací soustavy.
  • Přispívají k dobře fungujícímu imunitnímu systému, snižují míru vyčerpání a únavy. Blahodárně působí na nervovou soustavu a psychiku.
  • Podporují přirozenou tvorbu kolagenu a zlepšují stav kostí, zubů, dásní či kůže.
Podpořte své zdraví

Citrusová chuť v netradičním obalu

Ačkoliv v supermarketech na baobaby pravděpodobně nenarazíte, dají se sehnat i u nás. Celé plody koupíte ve specializovaných obchodech na internetu, případně na ně můžete narazit na tzv. afrických trzích. Cena jednoho kusu začíná zhruba na 150 Kč.

A jak se takový exotický plod jí? Uvnitř tvrdé skořápky kapkovitého tvaru, kterou je potřeba rozbít ostrým předmětem, najdete měkké kousky (hrudky) bílé dužiny s osvěžující, sladce citrusovou chutí. Lze je pojídat jen tak samotné (uvnitř se nachází malé pecky) nebo libovolně přidávat do ovocných a sladkých pokrmů i nápojů.

Rozpůlený plod baobabu s pohledem na vnitřní dužinu OlegD / Shutterstock.com

Prášek usnadní každodenní užívání

Usušená dřeň se potom mele na jemný prášek, který je u nás mnohem rozšířenější a koupíte ho jako doplněk stravy v kamenných a internetových prodejnách se zdravou či sportovní výživou i v lékárnách. Cena za 150–200g balení začíná asi na 170 Kč, menší pytlíčky vychází vždy dráž než větší gramáže.

Dopřejte si snídani s chutí exotiky

Prášek z baobabu má stejně jako čerstvá dřeň sladce kyselou, citrusovou chuť, která se nejen v létě výborně hodí do smoothies, ovocných šťáv, kaší, jogurtů i jakýchkoliv jiných sladkých dobrot. Pro jeho sypkou konzistenci jej můžete používat i jako náhradu za mouku (např. při obalování) nebo méně sladkou alternativu moučkového cukru. Chuťově se baobab velmi dobře doplňuje s banány, mangem, citrusy a jiným exotickým ovocem.

Pro své příznivé účinky se dá prášek z baobabu pít jen tak, rozmíchaný v trošce vody. Doporučuje se užívat 1–2 lžičky denně, nejlépe ihned po probuzení, abyste nastartovali svůj metabolismus a mozkovou činnost.

Kousky dužiny baobabu a olej a prášek z ní Sissoupitch / Shutterstock.com

Olej plný antioxidantů pro mladistvý vzhled

Dopřejte něco z dlouhověkosti těchto stromů i své pleti. Za studena lisovaný 100% olej ze semínek baobabu má výborné hydratační, regenerační a zklidňující schopnosti. Přirozeně se vyskytující antioxidanty bojují proti stárnutí pokožky a vrací jí pružnost. Pravidelná masáž olejem z baobabu se dokonce doporučuje jako účinný způsob, jak předcházet nebo zmírňovat výskyt strií.