Jak ošetřit odřené koleno, když u sebe nemáte dezinfekci

gáza je skvělý pomocník

Krásné počasí babího léta, plno energie a divočení. Vysněný čas dětské radosti je tu, a s ním i mnoho nehod. Nejčastější z nich je odřené koleno. Jenže co když jsme právě v lese a nemáme dezinfekci? Mrkněte na naše rady.

Přečtěte si také

Čechům dělá při pandemii společnost alkohol a televize, až 40 % jich pije doma o samotě
Čechům dělá při pandemii společnost alkohol a televize, až 40 % jich pije doma o samotě

Vyhněte se bagatelizaci!

Často máme tendenci zranění bagatelizovat. Zejména v dospělosti nad vším mávneme rukou. Vždyť je to jen škrábnutí! Ano, pro nás ano. Ale dětské tělo je více náchylné na různé zdravotní neduhy. Jen si vzpomeňme, kolika nemocemi jsme si prošli jako děti!

Proč je dezinfekce důležitá?

Nepodceňujme odřené koleno ani říznutí. Znamená to, že všechny tři vrstvy pokožky jsou prodřeny až do krve, a tudíž hrozí vpád různých nečistot a bakterií rovnou do krevního oběhu. Zastavme tento proces dřív, než se promění v něco nebezpečnějšího.

Tělo si pomůže samo, ale…

Krvácením se rána čistí. Tělo se o to postará a je to tak v pořádku. Ale zpravidla nenecháváme téct krev po celé noze a nečekáme, až se tok zastaví. Honem taháme kapesníky a krev otíráme. Všechny bakterie a nečistoty tedy vracíme zpět do ranky. Znovu a znovu.

Co udělá dezinfekce?

Dezinfekce má schopnost vyčistit ránu. Proces čištění se projevuje právě oním nesnesitelným štípáním. Způsobují to hojivé látky v dezinfekci obsažené. Zároveň zpomaluje krvácení a rána se rychleji zacelí.

Jsme v terénu a bez dezinfekce!

Nezoufejme. Příroda je štědrá a nabízí mnohá léčiva, která najdeme po cestě. Využít můžeme jitrocel nebo heřmánek. Skvělým pomocníkem je také šalvěj. Jak jednotlivé rostlinky fungují?

Jitrocel 

Jitrocel kopinatý najdeme na loukách. Je to ideální pomocník, jsme-li někde venku. Jednoduše utrhněme pár lístků jitrocele a přiložme na ránu. Látky rostliny zajistí přirozenou očistu.

Heřmánek

Heřmánek sice najdeme všude, ale nepomůže nám ve své přírodní podobě. Musíme z něj udělat odvar, kterým poté ránu omýváme. Jedná se o ideální variantu, pokud jsme poblíž domova.

Šalvěj

Najdeme ji především na zahrádkách v bylinkových záhonech nebo sušenou připravenou na čaj. Připravíme velmi silný odvar – ten už nepijte. Je to nebezpečné. Silný odvar je ideální dezinfekce a čistič rány. Navíc tlumí bolest.

Tip na zázrak v květináči

Aloe Vera

Aloe vera je rostlinka, která nejen dobře vypadá doma na parapetu, ale je významným pomocníkem i pro své všeobecné zdravotní benefity. Vyrábějí se z ní džusy, krémy i masti. Nám postačí ustřižená špička dužnatého listu. Rozpůlíme ho a gelovou část přiložíme na ránu. Aloe vera velmi rychle zastavuje krvácení, navíc má dezinfekční účinky.

pomozme uplakanému dítku od bolesti bylinkami

Odřené koleno? Co s ním?

Jak postupovat v okamžiku, kdy už je koleno odřené, dětský pláč se rozléhá všude kolem a my jsme tu od toho, abychom situaci vyřešili? Mrkněte na to, jak správně ošetřit odřené koleno.

Hlavně jemně!

Zapomeňme na metody minulé doby, kdy se všechny kamínky a nečistoty drhly rýžovým kartáčem přímo z rány. Je to nejen zbytečné, ale také velmi bolestivé a traumatizující. Nedělejme to! Bohatě postačí pečlivé opláchnutí rány vodou. Pokud se v rance přece jen nějaká viditelná špína drží, zkusme to udělat prsty. Jen zlehka. Většinou se vše pustí okamžitě.

Na řadě je čištění

Opláchnutí vodou je taková hrubá očista, jež odstraní fyzické částečky, které do odřeniny zkrátka nepatří. Dalším krokem je dezinfekce jako taková. Možná jsme museli do rány dokonce sáhnout. Pokud nemáme dezinfekci, použijeme jednu z výše uvedených metod. 

Zakrytí rány

Obecně je důležité nechat ránu dýchat. Nezakrývat ji. Rychleji se vytvoří strup a zahojí se. Bohužel v případě neustále aktivních dětí to není možné. Proto použijme náplast nebo obvaz. Veselé voděodolné náplasti děti budou bavit a jen tak si je nebudou chtít odstranit. Navíc vydrží i vlhkost a seženete je v každé drogerii i lékárně. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz