Vyzkoušejte běžné i ty méně tradiční recepty z luštěnin, které budou chutnat celé rodině

Různé druhy luštěnin v miskách a pytlících Chatham172 / Shutterstock.com

Při zmínce o luštěninách si spousta lidí vybaví především nepopulární jídla ze školní jídelny – čočku na kyselo nebo hrachovou kaši. Luštěnin přitom existuje několik druhů a dají se připravit na nespočet způsobů. Pojďme se podívat, které to jsou.

Přečtěte si také

Co se děje s naším tělem při opalování? Slunce může představovat nebezpečí, které mnozí podceňují

Zdroj bílkovin i minerálů

Čočka, fazole nebo hrách patří ke klasice, kterou zná úplně každý. Ale co takhle cizrna, sója nebo lupina? Luštěniny si rozhodně nezaslouží stát na okraji našeho jídelníčku. Jsou totiž zdraví prospěšné, a to především díky vysokému obsahu bílkovin. Proto je vyhledávají hlavně vegetariáni, kteří jimi nahrazují bílkoviny z masa.

Ani „masožrouti“ by ale luštěninami neměli pohrdat. Obsahují totiž ještě vlákninu, vitamíny skupiny B, antioxidanty a minerální látky, jako jsou vápník, fosfor, draslík, železo nebo hořčík. Navíc se v nich nachází jen velmi malé množství tuku.

Červenou čočku připravíte raz dva, a navíc si pochutnáte

Připravte si klasiku i trochu exotiky

Luštěniny jsou vynikající v tom, že se z nich dá připravit mnoho různých pokrmů. Můžete dát přednost tradiční české kuchyni, ale zrovna tak se klidně inspirujte v zahraničí. Na své si zkrátka přijde každý.

Čočka

Čočka patří mezi luštěninami k těm nejběžnějším. Je také nejbohatší na železo. Asi nejčastěji se používá klasická zelená čočka, ale existují i další druhy: černá beluga, žlutá nebo třeba červená. Poslední jmenovaná je nejlépe stravitelná a taky rychlá na přípravu, takže její obliba stále roste.

V české kuchyni se z čočky připravuje tradičně čočková polévka nebo čočka na kyselo. Tato luštěnina je však hojně využívaná také v Indii, takže pokud chcete trochu experimentovat, zkuste třeba indický dhál. Jedná se o směs připravovanou nejčastěji z červené čočky, případně dalších luštěnin. Nechybí v něm pálivá chilli paprička a spousta voňavého koření.

Indický dhál s citronem a koriandrem v misce, červená čočka Kravtzov / Shutterstock.com

Hrách

Hrachem nazýváme vyzrálá semena hrachu setého. Těm nezralým se říká hrášek a řadí se k zelenině, nikoli mezi luštěniny. Vyzrálý hrách má více minerálních látek – především draslíku a fosforu. Je také významným antioxidantem. Připravit si z něj můžete tradiční hrachovou polévku nebo hrachovou kaši.

Fazole

Fazole obsahují velké množství vápníku a draslíku a jsou dobré na regulaci vysokého krevního tlaku. Existují různé druhy lišící se barvou i velikostí. V Česku jsou běžné ty bílé nebo červené. Exotičtější jsou pak asijské mungo fazole nebo fazole černé. V české kuchyni má tradici hlavně fazolová polévka. Fazole jsou ale velmi populární také v Mexiku. Zkuste proto někdy připravit mexické chilli con carne – pálivou směs fazolí, mletého masa a zeleniny.

Mexické chilli fazole v misce na prkénku Oksana Mizina / Shutterstock.com

Cizrna

S cizrnou už se dostáváme k méně obvyklým druhům luštěnin. V posledních letech je nicméně stále populárnější. Pochází z Indie a chuťově připomíná hrášek. Má vysoký obsah fosforu a vápníku. Využívá se hlavně v blízkovýchodní kuchyni. Známý je například cizrnový dip hummus nebo falafel – smažené kuličky s voňavým kořením.

Hummus si vychutnejte se slevou

Sója

Sója má ze všech luštěnin nejvyšší obsah bílkovin. Proto má své nezastupitelné místo ve vegetariánské kuchyni. Vyrábí se z ní oblíbené tofu a další potraviny, které slouží jako výborná náhražka masa. Známá je samozřejmě také sójová omáčka, ale narazit můžete i na různé sójové nápoje, včetně sójového mléka. Ze sóji se dá vyrobit také pomazánka a celé boby můžete přidat například do salátů.

Lupina v misce, utěrka Jiri Hera / Shutterstock.com

Lupina

Lupina neboli vlčí bob je mezi luštěninami zatím takovou popelkou. Je málo známá a v kuchyni se příliš nevyužívá. Vysokým obsahem bílkovin se přitom téměř vyrovná sóji a na rozdíl od ní má výrazně méně tuku. Používat se dá právě podobně jako sója – třeba k výrobě tofu nebo jako náhražka za kravské mléko. Ve středomořských státech je oblíbenou pochoutkou lupina naložená ve slaném nálevu.