1. října slavíme Mezinárodní den kávy. Zajímavosti, které jste o ní možná nevěděli

Žena stojí u kávovaru Sage Barista Express Impress Sage

Lahodný, aromatický, lehce nahořklý hnědý nápoj s povzbuzujícími účinky. To je káva, jejíž mezinárodní den připadá na 1. října. Jedni si bez ní nedokážou představit kvalitní ráno, jiní po ní sahají ve chvílích vyčerpání. Mnoho z nás si ji prostě „jen“ vychutná. Věděli jste, že káva je ovoce a že původně nebyla vůbec určená k přípravě nápoje?

Přečtěte si také

Upečte si letos medové perníčky trochu zdravější. Zkuste celozrnnou mouku
Upečte si letos medové perníčky trochu zdravější. Zkuste celozrnnou mouku

Jaké účinky má káva na naše tělo

Podobně jako u mnohých potravin, i u kávy se odborníci nemohou shodnout, zda tělu prospívá, anebo škodí. Faktem nicméně zůstává, že v sobě nese řadu látek, které jsou tělu prospěšné.

Mezi ty zásadní patří draslík, hořčík, vitamíny skupiny B, mangan, fosfor a samozřejmě antioxidanty. Nejznámější látkou, kterou káva obsahuje, je nicméně kofein, který stimuluje činnost centrální nervové soustavy a tím zvyšuje i soustředění a pozornost (díky tomu mohou mít někteří lidé po kávě problém usnout). Některé výzkumy dokonce připisují kofeinu schopnost snižovat riziko vzniku onemocnění srdce a cév.

Zajímavosti o kávě

 • Káva je ovoce – pijete umletá zrnka ze středu ovocných bobulí.
 • Africké kmeny kávová zrna nepražily a nezalévaly je vodou, ale pojídaly v podobě jedlé koule, kterou slepovaly tukem.
 • Slovo káva původ v arabštině z výrazu „qahhwat al-buchta“, volně přeloženo jako „fazole vína“.
Žena připravuje kávu v kávovaru goffkein.pro / Shutterstock.com

Jak si kávu připravit?

Káva je takovým malým chameleonem. Vychutnat si ji totiž můžete skutečně mnoha způsoby, a navíc vždy záleží nejen na přípravě, ale i na dané směsi a podílu jednotlivých složek v ní. Nejčastějším způsobem je příprava s pomocí horké vody, která skrze namletou kávu překape (espresso nebo filtrovaná káva), nebo se jí přelije (turek nebo french press). Jiné techniky k přípravě nápoje využívají i páru (např. moka express).

Mezi netradiční metody patří i vylouhování kávy za studena, a to buď tím, že se nechá studená voda protéct přes namletou kávu, anebo se káva nechá ve studené vodě přes noc macerovat.

Začněte den horkým šálkem za dobrou cenu

Káva do minuty? Vsaďte na kávovary

Běžný kávovar pořídíte v hypermarketech či obchodech s elektrem za pár tisíc. Populární jsou především značky Sage, Sencor, DeLonghi nebo Philips, z těch kapslových pak vede Nescafé, Tchibo či Nespresso.

 • Pokud máte vyšší nároky, může se cena pohybovat i kolem deseti tisíc – například Espresso Sencor SES 9200CH pořídíte v akci do 10 000 Kč v prodejnách PLANEO Elektro. Jeho součástí je i tritanová nádoba na mléko, díky které si stisknutím jediného tlačítka vykouzlíte dokonalé cappuccino nebo caffe latte.
 • A opravdový fajnšmekři mohou jít ještě dál. Třeba kávovary Barista Express Impress od značky Sage nabizí mnoho módu na precizní namletí kávových zrn přípravu a vybrané kávy. Vyjdou vás na cenu kolem 20 000 Kč.
Kávovar Barista Expres Impress, cena 20 990 Kč Sage

Co si objednat v kavárně?

V dnešní době máte v kavárnách opravdu široký výběr. Vedle originálních kousků, jako je například espresso tonic či chai latte, jsou ovšem populární především následující klasiky:

 • Espresso – 30 ml kávy s jemnou pěnou
 • Espresso macchiato – 30 ml kávy s kapkou mléka a mléčné pěny
 • Ristretto – 20 ml espresso
 • Cappuccino – 30 ml espresso, teplé mléko a mléčná pěna (celkem cca 150 ml)
 • Latte macchiato – 30 ml espresso, minimálně 200 ml teplého mléka a mléčná pěna (celkem cca 250 ml)
 • Flat white – 60 ml espresso + teplé mléko s mikropěnou (celkem cca 160 ml)

Příprava kávy může být hračka

A jakou kávu si vybrat?

Existuje mnoho faktorů, ke kterým je třeba přihlédnout, než si samotnou kávu vyberte. Mezi ty základní patří:

 • Směs/druh kávy: Arabica (jemnější, sametová chuť) a Robusta (více hořká chuť) – většinou jsou na trhu různé směsi, z nichž mezi nejkvalitnější patří 100% Arabica
 • Podle druhu zpracování: zrnková, mletá nebo instantní káva (vyrábí se z kávového extraktu)
 • Specifické požadavky: fair trade, bio či bezkofeinová
 • Tablety/kapsle do kávovarů