Jak správně zazimovat letní oblečení

Žena přemýšlí mezi oblečením Cast Of Thousands /Shutterstock.com

S nadcházejícím podzimem nás čeká změna počasí a s ní související výměna oblečení. Trička, šaty, sukně nebo kraťasy budou muset ustoupit teplým svetrům, dlouhým kalhotám a kabátům. Zimní oblečení je ovšem náročné na prostor – proto je načase udělat pořádek ve skříních, vytřídit letní kousky a pečlivě je uložit.

Přečtěte si také

Bobkový list: Nejlevnější pomocník proti migrénám a bolavým kloubům
Bobkový list: Nejlevnější pomocník proti migrénám a bolavým kloubům

Vyberte jen to, co doopravdy nosíte

Pokud nemáte samostatnou šatnu nebo opravdu velké šatní skříně, pravděpodobně musíte měnit jejich obsah podle sezóny. Letní oděvy je zkrátka potřeba zazimovat, aby nepřekážely. Pro většinu lidí to není zrovna oblíbená činnost, ale vězte, že při správném postupu a s vhodnými „vychytávkami“ to zvládnete jedna dvě.

Nejprve si oblečení roztřiďte a zkuste vyřadit to, co už nenosíte. Jsou to samozřejmě věci poškozené, staré a seprané, ale i ty, které vám už nesedí. Někdy máte ve skříni i pěkné kousky, které ale z nějakého důvodu neunosíte – nehodí se už k vašemu stylu nebo je třeba nemáte s čím zkombinovat. Jestliže jste je na sobě neměli celý rok a déle, zbavte se jich. Jenom vám zabírají místo. Můžete je darovat, prodat nebo vyměnit – tak se z nich bude radovat někdo jiný.

Připravte se na chladná rána svetrem v akci

Po důkladném třídění by vám měly zbýt jen ty oděvy, které budete po zimě zase nosit. Předtím, než je uložíte k „zimnímu spánku“, zkontrolujte, zda jsou čisté, případně je vyperte. Nechte je dobře oschnout – jinak hrozí, že zatuchnou, nebo dokonce začnou plesnivět.

Nezapomeňte, že některá trička se dají použít i v zimě – třeba pod svetr. Nechejte je tedy ve skříni, nebo je uložte tak, aby byly v případě potřeby rychle po ruce.

Žena si vybírá v šatníku New Africa /Shutterstock.com

Pomůžou vakuové pytle i plastové boxy

Jakmile máte oblečení připravené, je potřeba rozhodnout se, kam jej uložíte. Správné místo by mělo mít stálou teplotu a nízkou vlhkost. Z tohoto důvodu není nejvhodnější sklep ani půda – pokud je tu vlhko, opět hrozí, že oděvy zatuchnou.

Asi nejlepší je schovat oblečení do úložného prostoru pod pohovkou nebo pod postelí. Zrovna tak můžete využít nejhornější police ve skříních, které jsou jinak většinou málo využívané. Jestliže s prostorem opravdu bojujete, můžete oblečení zavřít třeba do cestovních kufrů, které nejspíš také čekají na letní sezónu.

Aby se vám do daného prostoru vešlo co nejvíce věcí, je dobré využít speciálních vakuových pytlů. Díky nim se totiž z oblečení odsaje přebytečný vzduch a jeho objem se tak zmenší. Pytle navíc chrání vaši garderobu před vnějšími vlivy, jako je právě nežádoucí vlhkost. Různé velikosti úložných vakuových vaků momentálně najdete ve slevě v nabídce obchodu Kitos. Dva kusy o nejmenších rozměrech 48 x 60 cm koupíte za 189 Kč. Největší mají 120 x 92 cm, takže dva kusy seženete za 299 Kč.

Žena vysává z plastikového pytle s oblečením vzduch Vershinin89 / Shutterstock.com

Kromě vakuových pytlů můžete samozřejmě využít i krabice. Nejlevnější variantou jsou obyčejné lepenkové, které nejspíš najdete běžně doma. Myslete na to, že oblečení je v nich nejméně chráněné, a je proto potřeba uložit je na opravdu suchém a bezpečném místě. Lepší variantou je využít krabice látkové nebo plastové boxy s víkem – dají se totiž dobře uzavřít, takže nehrozí znehodnocení oděvů vnějšími vlivy. Využít můžete třeba úložné boxy ze Sconta, které nyní seženete za akční ceny od 199 do 259 Kč podle velikosti.

  • Tip: Oblečení ideálně roztřiďte podle druhu. Jednotlivé boxy můžete opatřit také štítky, abyste na první pohled viděli, co kde máte.

Kromě vlhkosti jsou dalším velkým nepřítelem šatů moli. Proto nezapomeňte vložit mezi šaty trochu levandule, která je bude odpuzovat, případně můžete využít i speciální repelent.