Vzhůru do oblak! Jak vybrat toho správného létajícího draka? A jak jej vyrobit?

Rodina pouští létajícího draka při západu slunce altafulla / Shutterstock.com

Podzim je tady a přináší s sebou nejen barevné listí na stromech a chladnější počasí, ale i ideální podmínky pro pouštění draka, které mají (nejen) děti tak rády. V obchodech se dá vybírat z nepřeberného množství různých barev, druhů a tvarů. Krásného papírového draka si však můžete lehce vyrobit i sami doma podle snadného návodu. Pro jakého se rozhodnete?

Přečtěte si také

Inspirace z obchodů: Co dát dětem do mikulášského balíčku?

Výběr létajícího draka

Než vyrazíte na nejbližší kopec a počkáte si na větrné počasí, aby se drak na obloze krásně vznášel, čeká vás důležitý úkol – výběr draka. Jestliže se na výrobu vlastního příliš necítíte, stačí se porozhlédnout v obchodech, které jsou jich na podzim plné. Podle čeho se při výběru rozhodovat?

Jak vybrat draka v obchodě?

Širokou nabídku naleznete nejen v hračkářstvích, ale i v supermarketech. Volit lze mezi klasickým drakem s jednou šňůrkou, drakem delta, který se ovládá dvěma rukama, a již profesionálnějším drakem typu kite. Který z nich pro vás bude nejlepší volbou?

Holčička pouští draka klasického tvaru BlueOrange Studio / Shutterstock.com

Drak „jednošňůrák“

Klasický tvar, který zná velmi dobře snad každé dítě a s nímž si jako malí hráli i naši rodiče a prarodiče. Tato jednoduchá a lehká varianta je typická svou nízkou váhou, a proto se hodí zejména pro pouštění při slabém větru.

Logicky to ovšem znamená, že během silnějších poryvů větru s ním příliš nepochodíte, respektive si moc nezalétáte. Silný vítr totiž draka snadno vychýlí z jeho směru a tím jej rychle pošle k zemi. Pro menší děti a začátečníky se nicméně jedná o skvělou volbu.

Drak typu delta

Drak typu delta je už o něco propracovanější a stabilnější variantou, s níž se nemusíte bát ani silnějšího větru. Delta se ovládá dvěma šňůrami – do každé ruky chytnete jednu a můžete s drakem zkoušet i akrobatické kousky. Zvládá zatáčet, mířit k zemi a zase vzhůru k nebi a mnoho dalších triků. K tomu je však zapotřebí poměrně silný vítr.

Delta se hodí spíše pro ty, kteří s ovládáním draka nemají problém a chtějí vyzkoušet něco nového.

Na obloze jsou desítky draků v různých neobvyklých tvarech a barvách, na travnatém prostranství je spoustu dospělých i dětí Oleinik Iuliia / Shutterstock.com

Drak typu kite

Kite drak, též známý jako komorový, je už o další stupeň více propracovaný a k jeho ovládání jsou zapotřebí čtyři provazy a dvě madla, za něž se provazy přivazují. Pomocí madel se s ním podle libosti zatáčí, provádí různé akrobatické triky a brzdí.

Tento model se hodí opravdu jen pro zkušené a starší piloty, jelikož je pro jeho řízení zapotřebí dostatečný um a zejména síla. Při větším poryvu větru totiž není snadné draka udržet a v případě velkých exemplářů dokáže dokonce vynést dospělého člověka do vzduchu.

Návod, jak vyrobit papírového draka

Před výrobou se vyplatí navštívit papírnictví, kde najdete zpravidla vše potřebné.

Co budete potřebovat:

 • dvě lehké dřevěné laťky
 • arch tenkého bílého papíru
 • barevné papíry
 • tenký provázek
 • motouz
 • ostrý nůž
 • nůžky
 • tužku a fixy
 • lepidlo
 • kolíčky na prádlo
Člověk slepuje papírového draka Ratchanee Sawasdijira / Shutterstock.com

Postup:

 1. Dřevěné laťky pro kostru draka uřízněte v poměru 3 : 2 (například 90 a 60 cm).
 2. Položte kratší tyčku přes tu delší ve 2/3 délky a místo svažte provázkem do tvaru kříže.
 3. Natáhněte motouz po obvodu kostry a ujistěte se, že se tyčky neprohýbají.
 4. Položte kostru na arch papíru, tvar obkreslete s přesahem pár centimetrů a obstřihněte.
 5. Přesah ohněte, naneste na něj lepidlo a přilepte jej přes provázkový obrys kostry. Zajistěte vše kolíčky a nechte konstrukci uschnout.
 6. Ujistěte se, že je papír správně vypnutý, a pusťte se do malování obličeje, případně ho polepte barevnými papíry.
 7. Vytvořte ocas draka z provázku a ozdobte jej kousky krepového papíru.
 8. Na zadní stranu navažte na delší laťku provázek na ovládání.

Zdroje: Letajici-draci.com, RCprofi.cz, Letajicidrak.cz, Drevostavitel.cz