Salmonela namísto překvapení? Některé šarže Kinder vajec jsou stahovány z trhu

Kinder vajíčka Canva

Kinder vajíčka už desítky let těší nespočet dětí. Mnoho dospělých má příjemné vzpomínky na lahodná čokoládová vejce, která neodmyslitelně patřila k jejich dětství. Ačkoliv mají přinášet radost, některým přinesla starosti navíc, a to kvůli riziku salmonely. Mnoho těchto laskomin je nyní hromadně stahováno z trhu. Hrozí nebezpečí salmonely i u nás?

Přečtěte si také

Nenápadný zabiják ve vaší domácnosti. Za otravou oxidem uhelnatým stojí špatně seřízený kotel
Nenápadný zabiják ve vaší domácnosti. Za otravou oxidem uhelnatým stojí špatně seřízený kotel

Co způsobilo obavy?

57 lidí onemocnělo salmonelou, která může souviset právě s čokoládovými vejci Kinder Surprise. Většina nakažených jsou děti do 5 let. Tuto informaci potvrdila britská agentura Food Standard Agency (FSA) a také Agentura pro zdravotní bezpečnost Spojeného království (UKHSA). Společnost Ferrero začala stahovat své produkty z trhu.

Týká se to však jen Kinder Surprise 20g, které je v balení po jednom nebo po 3 kusech a s datem minimální trvanlivosti mezi 11. červencem 2022 a 7. říjnem 2022. Ostatní produkty by měly být nezávadné.

Rozbalené Kinder vejce Canva

Agentura Food Standard Agency dělila serveru Mirror: „Je to v souvislosti s potenciální spojitostí s propuknutím salmonely. Řada z těchto případů byly malé děti. Aby se snížilo riziko jakéhokoli dalšího onemocnění, spotřebitelé by neměli jíst produkty uvedené v upozornění na stažení a rodiče nebo opatrovníci dětí by se měli řídit radami o rizicích v něm obsaženými.“

Preventivní opatření

Stažení produktů je preventivním opatřením, a pokud má už někdo tyto produkty doma, rozhodně by je jíst neměl.

Jestliže někdo uvedené produkty zakoupil, může se obrátit na linku péče o zákazníky společnosti Ferrero na adrese [email protected] nebo 0330 053 8943 a získat plnou náhradu. Všechna vejce byla vyrobena ve stejné továrně v Belgii. Ostatní produkty od společnosti Ferrero by neměly být nijak ovlivněny.

Kinder bueno Kinder

Jak se salmonela projevuje?

Salmonelu obvykle provází horečka, křeče v břiše a průjem. U většiny lidí tyto potíže zmizí v průběhu několika dnů. Mohou se však objevit i vážné příznaky vyžadující hospitalizaci. Nakažený člověk by měl dbát na zvýšenou hygienu, neměl by se fyzicky dotýkat ostatních a také by neměl manipulovat s jídlem, které budou ostatní konzumovat. V období před velikonočními svátky je zvýšený zájem o nákup sladkostí v podobě vajec a dalších velikonočních motivů.

Pořiďte si sladkosti se slevou, riziko u nich nehrozí

Mohou být nebezpečná Kinder vejce i v Čechách?

Aktuálně je v plném proudu vyšetřování, které má za úkol zjistit příčinu nákazy. Zatím však nejsou žádné indicie, že by bylo riziko nákazy také v Čechách. Mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce vyvrátil, že by existovalo riziko, že se potenciálně nebezpečné produkty společnosti Ferrero vyskytují i v tuzemsku. Neměly by se vyskytovat ani na slovenském trhu. Rizikové šarže Kinder vajec se nacházejí ve Spojeném království, v Německu a Nizozemsku.