Konec levných a velkých nákupů v Německu! Němci oznámili razantní zdražení potravin a omezují prodej zboží

Regály v supermarketu Canva

Pokud jezdíte na nákupy do Německa, možná jste si všimli, že prodej některých potravin byl v posledních dnech početně omezen. Lidé se totiž obávají zdražování nebo dokonce nedostatku jídla, a tak nakupují do zásoby. V důsledku toho pak trvanlivé potraviny skutečně chybí. V menší míře se podobná opatření objevují i v České republice, týkají se hlavně mouky, těstovin nebo olejů.

Přečtěte si také

Obuvníci se musí přizpůsobit současným trendům. Lidé chtějí levné boty
Obuvníci se musí přizpůsobit současným trendům. Lidé chtějí levné boty

Omezení nákupů trvanlivých potravin

Lidé začali po vypuknutí války na Ukrajině panikařit a tvoří si doma velké zásoby jídla nebo toaletního papíru. Vedení německých maloobchodních společností ale upozorňuje, že důvod k obavám není na místě.

Kdyby zákazníci takto nehromadili zboží, bylo by ho dost," upozornil Christof Lonsdorfer, vedoucí pobočky supermarketu Edeka v Saarbrückenu. Dočasné výpadky údajně mohou nastat pouze u slunečnicového oleje, jehož výroba do značné míry závisí na surovinách z Ukrajiny.

Najděte si mouku v akci

Průzkumy trhu „křečkování” potvrzují

Jen v týdnu od 7. do 13. 3. Němci nakoupili o 170 % více mouky než za stejné období v minulém roce. U olejů se nárůst pohyboval okolo 99 % a u rýže to bylo 74 %.

Edeka patří společně s řetězci Rewe, Lidl nebo Aldi k těm, které prodej vybraných produktů omezily. Zákazníci si tak mohou odnést například jen dvě lahve oleje nebo pět masových konzerv. Většina z nich s takovým opatřením nesouhlasí, zdá se jim přehnané.

Tabulka cen v německých supermarketech Kupi

V Německu na nákupech už neušetříte

Válka na Ukrajině ve velké míře ovlivňuje ceny pohonných hmot, ale také ceny základních potravin. Maloobchodní svaz potravin v Německu v tomto týdnu oznámil, že se ceny u zvýší o 20 až 50 %.

„Musíme se potýkat s velkým růstem cen materiálů, energií a dopravy. A stoupají také ceny výrobců potravin a dodavatelů,“ sdělil mluvčí společnosti Rewe, která v Německu provozuje síť supermarketů a také obchody Billa a Penny Market. Tato slova potvrdil také prezident maloobchodního svazu Josef Sanktjohanser, který varoval před dalším zdražováním, které podle něj bude v řádech desítek procent.

Zdražování má přijít už před Velikonocemi, a to hlavně u másla a oleje

Pro srovnání: Nejlevnější máslo v řetězcích Lidl a Aldi se v roce 2017 o Velikonocích pohybovalo kolem 1,99 eura, zatímco letos před svátky jara bude nejlevnější máslo pravděpodobně stát až k 2,19 eura (cena u 250g balení).

  • Tip: Víte, že nákupní rádce Kupi.cz má na svých stránkách a mobilní aplikaci také akční zahraniční letáky?

Kritika na sociálních sítích

Vlna kritiky se strhává nejen při samotných nákupech, ale i na sociálních sítích. Informace o „přídělech" lidé zveřejňují hlavně na Facebooku nebo na Twitteru, negativní komentáře pak na sebe nenechají dlouho čekat. Jeden z příspěvků se týkal třeba problematického omezení na domácnost. Stanovené běžné množství na osobu a den totiž lidé údajně nedodržovali a chodili do prodejny ve větších skupinách.

Chystají se restrikce i u nás?

V některých obchodech už se cedule s upozorněním na omezení nákupu objevily. V obchodech COOP vám například prodají jen dva balíčky mouky na osobu a den. Ostatní české supermarkety údajně zatím taková opatření nechystají.