Kvůli válce stoupla cena pšenice. Zdraží maso, vejce i pivo

Pšeničné pole při východu slunce Canva

Rusko a Ukrajina se před válkou velmi významně podílely na globálním obchodu s pšenicí. V důsledku ozbrojeného konfliktu proto vzrostla cena pšenice o rekordních 40 % za týden. Velkoobchodní cena se vyšplhala na 12 dolarů (asi 270 Kč) za bušl (27,2 kg). Jde o největší zdražení od roku 2008.

Přečtěte si také

Klasický, bezlepkový nebo veganský? Guláše, na kterých si pochutná celá rodina
Klasický, bezlepkový nebo veganský? Guláše, na kterých si pochutná celá rodina

Cena pšenice vzrostla o 40 %

Mezi největší dodavatele pšenice na globálním trhu patří Rusko a Ukrajina. Obě země jsou také významnými dodavateli kukuřice, ječmene a slunečnicového oleje.

Válečný konflikt mezi těmito zeměmi způsobil rekordní zdražení pšenice. Nárůst činí 40 % za pouhý týden, což je nejvíce od roku 2008. Válka uzavřela hlavní přístavy, a narušila tak dopravní spojení. Boje rovněž ohrožují výsadbu plodin v nadcházejících měsících.

„Již předtím ceny rostly, nyní je to naprosto bezprecedentní stav, který bude nadále eskalovat,“ uvedl k tématu dopadů invaze na Ukrajinu pro Novinky.cz Tomáš Maier z České zemědělské univerzity v Praze.

Rozříznutý bochník chleba, pšenice Canva

Zdražení pečiva bude minimální

V produkci obilí je Česko samostatné, problém tedy není v objemu, nýbrž v cenách, které se určují na evropském trhu. Přestože nárůst ceny pšenice ovlivní i cenu pečiva, dle Tomáše Maiera nás dramatické zdražení nečeká.

„Mouka se podílí na ceně pečiva, třeba u chleba zhruba ze čtvrtiny, takže to nebude tak dramatické, jak by to na první pohled mohlo vypadat. Chleba místo 30 korun (průměrná cena podle ČSÚ – pozn. red.) bude stát třeba 32 korun. K tomu ovšem pekárnám zdraží energie, to bude ceny šroubovat nahoru,“ uvedl.

Chléb stále najdete v akci za příznivé ceny

Připlatíme si za pivo i vejce

Zdražení podle Tomáše Maiera ovlivní celý potravinářský průmysl. Pšenice se totiž nepoužívá pouze k výrobě pečiva, ale též jako krmivo pro hospodářská zvířata. Porostou tak ceny vepřového, hovězího a drůbežího masa. Zdražení čeká i ječmen, který se používá k výrobě sladu, jedné ze základních surovin pro výrobu piva. Za orosený půllitr proto v budoucnu zaplatíme o něco více.

Vejce v košíku, kolem pšeničné klasy Canva

Zdražení krmné pšenice pro drůbež ovlivní i ceny vajíček

Z dat nákupního rádce Kupi.cz vyplývá, že nejčastěji nabízená vejce o velikosti M v balení 10 ks letos v únoru stála v akci průměrně 20,40 Kč, což je oproti loňsku o 18 % méně. Na rozdíl od nákupu za běžnou cenu tak lze ušetřit až 33 %. V 6kusovém balení jsou nejčastěji prodávána větší vejce o velikosti L z volného výběhu. Za takové balení vajíček od „spokojených slepiček“ v akci zaplatíme průměrně 45 Kč, tedy 7,50 Kč za jedno vajíčko. Bez akce je to jen lehce přes 9 Kč.

Mezi další méně obvyklé varianty vajec patří bio vejce a vejce z podestýlky. Zatímco 10ks balení oproti loňsku zlevnila, tak např. 30ks balení meziročně o 9 Kč podražila. V akci tak jedno vejce o velikosti M vyjde na necelých 2,30 Kč, což není téměř žádná úspora oproti menšímu 10ks balení.

Podle specialistů z Kupi.cz platilo, že pokud vejce jednorázově nespotřebujete, nemá smysl se jimi zbytečně zásobit, ale je lepší nakupovat je průběžně, což vzhledem k ceně obilí už asi brzy nebude pravda.

Detailní záběr na kombajn na pšeničném poli Canva

Drahá sklizeň = drahé plodiny

Zásadní roli v růstu cen jednotlivých plodin hraje též zdražování komodit potřebných k výsevu a sklizni letošní úrody. Těmi jsou zejména pohonné hmoty a železo, bez nichž se zemědělské stroje neobejdou. Už nyní pěstitelé zaznamenávají vyšší náklady než v minulých letech. I proto je nutné zdražit loňské zásoby, aby zbyly finance na sklizeň letošní úrody.

„Celé zemědělství je naprosto závislé na všech komoditách, na naftě, gumě, kaučuku a železe. Jejich ceny šly prudce nahoru,“ uvedl Jiří Báječný, prodejce krmných směsí pro drůbež z Horních Hbitů na Příbramsku.

„Veškeré stroje jezdí na naftu. Ke sklizni obilí potřebujete sečky, brány, smyky, náhradní díly na opravy, které vůbec nejsou k dostání. Pokud se zemědělci něco porouchá, nesežene náhradní díl, nebude schopen stroj opravit, a tím pádem ani nesklidí. To je to hlavní, kvůli čemu se teď zdražuje nejen pšenice, ale také vojtěška, slunečnice a další plodiny,“ dodává.