Jak připravit ten nejlepší smažený sýr, který nikdy nevyteče?

Talíř, na kterém jsou dva trojúhelníky smaženého sýra, hranolky, dresink, vedle je příbor na ubrousku Canva

Je smažený sýr vaší nejoblíbenější položkou na jídelním lístku restaurací? Co takhle udělat si ho doma? Víme, jaké sýry jsou na přípravu oblíbeného smažáku nejlepší. Máme pro vás také tipy šéfkuchařů na to, co udělat, aby se vám sýr neroztekl.

Přečtěte si také

Potravinové náhražky, které hýbou světovou gastronomií. Padělá se vanilka, lanýž i kaviár
Potravinové náhražky, které hýbou světovou gastronomií. Padělá se vanilka, lanýž i kaviár

Sáhněte po tom správném sýru

Není sýr jako sýr a při přípravě toho smaženého to platí dvojnásob. Právě vhodně zvolený sýr je základem dobrého smažáku. Na smažení volte sýry, které mají alespoň 30 % tuku, tučnější sýry si vás totiž získají lahodnou krémovou chutí a také se lépe smaží.

Oblíbenou volbou je gouda, eidam, ementál, čedar a také plísňové sýry, mezi kterými jednoznačně vede smažený hermelín následovaný nivou. Rozhodně doporučujeme vyzkoušet též smažené tvarůžky nebo specialitu v podobě smažených korbáčiků.

Talíř, na kterém jsou vyskládané různé druhy sýrů Canva

Na čem sýr smažit?

Většina lidí na smažení sýru používá klasický olej. Šéfkuchaři se ale shodují na tom, že mnohem lepší chuti docílíte, pokud použijete přepuštěné máslo. Můžete ho buď zakoupit hotové, nebo si jej připravit doma.

Přichystáte ho tak, že necháte při nízké teplotě rozpustit máslo v hrnci a poté ho budete zhruba 30 minut pomalu vařit. Průběžně je třeba máslo míchat a sbírat pěnu. Hotové rozpuštěné máslo přeceďte přes jemné síto a plátýnko, nalijte ho do uzavíratelné nádoby a nechejte vychladnout.

Pohlídejte si sýry vhodné na smažení v akci

Jak sýr správně obalit v trojobalu?

Asi si říkáte, že obalování sýru v trojobalu není žádná věda. Možná vám ale přijde vhod tip, díky kterému bude ještě chutnější. Obalujete sýr v mouce, vejcích a strouhance hned dvakrát? Tímto způsobem pravděpodobně nevyteče, ale bude mít příliš tlustou krustu. Řešením, jak docílit toho, aby sýr nevytekl a měl tenkou krustu, je smíchání strouhanky s polohrubou moukou.

Věděli jste?

Vajíčka, ve kterých obalujete sýr, byste neměli solit, protože by zřídla a špatně by na nich držela strouhanka. Aby strouhanka neopadávala, je také potřeba sýr obalený ve vejcích nechat okapat.

Tipy, díky kterým vám smažený sýr nevyteče

Mezi další tipy, díky nimž můžete předejít nežádoucímu vytečení sýru, patří vložení obaleného sýru před smažením na zhruba 10 minut do mrazáku. Sýr smažte v dobře rozpáleném oleji. To, že už je olej dostatečně rozpálený, poznáte tak, že do něj hodíte drobeček strouhanky. Pokud se kolem něj udělají bublinky, je olej připravený.

Člověk v zástěře krájí bylinky na prkénku Canva

Jak smažený sýr ještě zdokonalit?

Existuje řada možností, jak se dá smažený sýr vylepšit. Skvělé chuti docílíte, když sýr obalíte ve vajíčku obohaceném o nasekané čerstvé bylinky. K sýru můžete samozřejmě přidat také plátek šunky či slaniny nebo místo strouhanky použít rozdrcené kukuřičné lupínky.

Už jste vyzkoušeli sýr obalovaný v kukuřičných lupíncích?

V čem sýr smažit?

Sýr můžete smažit v klasickém friťáku s olejem nebo v hrnci, do kterého se nalije vyšší vrstva oleje, aby v ní byl sýr ponořený a po usmažení mohl vyplavat na hladinu. Možností, jak sýr usmažit bez jediné kapky oleje, je horkovzdušná fritéza. V ní totiž rotuje horký vzduch, jenž pokrm připraví tak, jako kdybyste ho vložili do fritovacího hrnce s olejem.

Fritovací hrnce dnes nabízí celá řada značek, například Tristar, Philips, Princess, Rohnson nebo Tefal. Jejich cena se pohybuje zhruba od 1 000 do 9 000 Kč.

Jaký sýr na smažení nejraději používáte vy?