Jak se rychle zbavit škytavky? Nejlepší rady, které skutečně fungují

Žena bojuje se škytavkou Canva

Znáte to pořekadlo, že když dostanete škytavku, někdo na vás myslí? Jde samozřejmě jen o žert, škytavka však potkala snad každého. Je to nepříjemný stav, který obvykle odezní do několika minut. Může však zkomplikovat život, když se objeví v nevhodnou dobu, třeba při milostných hrátkách nebo když chcete učinit proslov. Poradíme vám tedy, jak se jí nejrychleji zbavit.

Přečtěte si také

Bedla vysoká pokaždé jinak. Výborné recepty z nejchutnější houby českých lesů
Bedla vysoká pokaždé jinak. Výborné recepty z nejchutnější houby českých lesů

Víte, jak vzniká škytavka?

Za škytavku je zodpovědná bránice, tedy sval, který nám umožňuje se nadechnout a vydechnout. Při škytavce máte v bránici křeče, které ji spontánně stahují.

Může ji vyvolat mnoho podnětů, od záchvatů smíchu až po sycené nápoje, rychlou konzumaci jídla, nedostatek důležitých živin, dehydrataci nebo třeba i šok.

Po sycených nápojích máte škytavku zaručenou

Kupte se slevou Coca Cola.

Porovnat slevy

Často mohou zaznamenat škytavku lidé, kteří se přejídají nebo mají problémy s pálením žáhy. Ačkoliv může rychle odeznít, ve vzácných případech může trvat i celé dny.

Příliš častá nebo nezastavitelná škytavka může naznačovat vážný zdravotní problém. V takovém případě neváhejte navštívit lékaře, protože by vám škytavka bránila i v běžných činnostech, včetně spánku. Pokud trpíte škytavkou často, je vhodné sledovat, jaké podněty ji nejčastěji vyvolají, a následně se jim vyhýbat.

Žena cucá citron, aby zastavila škytavku Iurii Chornysh / Shutterstock.com

Jak na škytavku?

 • Nemyslete na ni – Když se na škytavku intenzivně soustředíte, obvykle trvá déle. Zkuste se věnovat nějaké činnosti, která vyžaduje soustředění a škytavka nejspíše sama zmizí.
 • Napijte se – Jde o nejlepší způsob, který pomáhá většině lidí. Při pomalém pití ledové vody stimulujete bloudivý nerv. Některým zase více pomáhá pití teplé vody.
 • Kloktejte vodu – Vezměte si ledovou vodu a kloktejte ji zhruba půl minuty.
 • Dýchejte pomalu – Přestaňte mluvit a začněte pomalu a hluboce dýchat. Při nádechu počítejte do pěti a při výdechu také. Škytavka by postupně měla odeznít.
 • Dýchání do sáčku – Vezměte si papírový sáček a dýchejte do něj, přestaňte však dříve, než se vám začne točit hlava.
 • Zadržte dech – Zkuste zadržet dech na 15–20 vteřin a opakujte podle potřeby.
Zásobujte se citrony proti škytavce

Kupte se slevou Citrony.

Porovnat slevy

 • Cucejte citron – Dejte si plátek citronu do pusy a cucejte ho. Poté si vypláchněte ústa, abyste nepoškodili sklovinu kyselinou citronovou.
 • Vezměte si lžičku medu – Nechte med pomalu rozpustit v ústech a pak ho spolkněte.
 • Cucejte kostku ledu – Vložte si kostku ledu do úst a cucejte ji, dokud škytavka neustane.
 • Zatáhněte za jazyk – Tahání za jazyk stimuluje nervy a svaly v krku. Uchopte špičku jazyka a jednou nebo dvakrát ji jemně vytáhněte dopředu.
 • Použijte Valsalvův manévr – Chcete-li provést tento manévr, zkuste vydechnout a přitom sevřete nos a držte ústa zavřená.
 • Nechte se vylekat – Požádejte někoho, aby na vás vybafl. Skutečně to někomu pomáhá.
 • Dosáhněte orgasmu – Existuje případová studie, u které se muž nemohl celé 4 dny zbavit škytavky. Pomohlo mu až dosažení orgasmu. Pokud vám to při milování nevadí, můžete to zkusit, jde to samozřejmě i bez partnera.

Rad na zastavení škytavky existuje mnoho, některé zabírají a některé babské rady jsou neúčinně a někdy i směšné. Pokud často trpíte škytavkou, neváhejte nám do komentářů napsat, co vám nejlépe pomáhá.