Jak vyrobit doma ty nejlepší dárky na poslední chvíli? Potěšte blízké kosmetikou nebo svíčkou

Svíčka v dřevěném stojánku ozdobená šustím Pixabay

Do Vánoc ještě několik dní zbývá, a tak se můžete pustit do výroby jedinečných dárků. Mysleli jste si, že je to složité? Kdepak, kosmetické dárky i domácí doplňky vyrobíte s trochou představivosti během několika minut. Překvapte nejbližší a darujte jim například pleťovou masku, aroma sprej nebo sójovou svíčku s jejich oblíbenou vůní.

Přečtěte si také

Jak správně prát spodní prádlo? Vyvarujte se nejčastějších chyb, které dělá většina lidí
Jak správně prát spodní prádlo? Vyvarujte se nejčastějších chyb, které dělá většina lidí

Ručně vyrobené dárky potěší dvojnásob – vkládáte do nich radost i svůj um, jsou osobité a originální. Chcete ve svém okolí darovat krásné a vlastnoručně vyrobené překvapení? Inspirujte se některým z našich receptů – je to překvapivě snadné!

Odpočinek a vůně – kombinace k nezaplacení

V dnešní uspěchané době je odpočinek více než důležitý. Darujte možnost relaxace. Voňavé relaxace. Koupelové soli potěší nejen milovníky horké vany, ale každého, kdo si jednou za čas potřebuje odpočinout třeba právě formou horké koupele. Vlastnoručně vyrobená koupelová sůl navíc může vypadat skvěle – záleží totiž jen na vás, jak ji zabalíte a čím ji ozvláštníte.

Nezbytný pomocník k výrobě čehokoliv

Pusťte se do toho! Připravte si:

 • hrubozrnnou himalájskou sůl
 • sůl z Mrtvého moře
 • 100% aroma olej
 • jojobový nebo arganový olej
 • sušené květy
 • potravinářské barvivo

Jak na to?

Je čas vše smíchat. Nejprve promíchejte hrubozrnnou sůl s menším množstvím jemné soli. Po promíchání směs obohaťte o vůni, stačí přidat několik kapek vonné esence. Pokud chcete, aby sůl vypadala hezky na pohled i ve vaně, přidejte sušené květy. Nakonec můžete sůl rozdělit a do poloviny dávky přidat barvivo.

Pak už stačí jen vrstvit – v dózičce či sklenici vytvoříte zajímavý efekt. Ozdobte provázkem, cedulkou, nálepkou. Máte hotovo a úžasná koupel čeká, až si ji obdarovaný či obdarovaná dokonale užije! To není dárek... to je pohlazení smyslů – a o to přece jde.

Žena se koupe v lázni s plátky pomerančů Pixabay

Pleťová maska pro vitální pokožku

Další dárek, který závisí jen na jedné dovednosti: míchání. Nakoupíte suroviny, připravíte větší množství přípravku, rozdělíte do dóz či skleniček a hurá, máte hotovo. Pleťová maska potěší nejen kamarádky či kolegyně. Tahle je speciálně určena pro problematickou až smíšenou pleť – důkladně vyčistí, navíc má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Nemusí se aplikovat na celý obličej – v případě nezbedných pupínků stačí aplikovat lokálně.

Připravte si:

 • zelený nebo marocký jíl
 • santalový prášek
 • kurkumu v bio kvalitě

Vybraný jíl (větší množství) smíchejte s trochou sypké bio kurkumy a santalového prášku. Směsí naplňte vybrané dózičky. To je vše! Nezapomeňte si pohrát s balením a přidejte návod k použití: malé množství masky stačí smíchat s vodou (případně květovou vodou) a kašovitou směs nanášejte na čistou pleť. Nechte několik minut působit, poté opláchněte vlažnou vodou.

 • TIP: A co jiné pleťové masky? Když koupíte jakýkoli vhodný kosmetický jíl, může z něj být skvělá maska. Stačí jej nasypat do estetické dózičky a nazdobit. A že se do výroby pouštět nechcete? Jíly zakoupíte i ve vaší oblíbené drogerii, takový Saloos najdete v Tetě i Dm drogerii. Pokud tedy hledáte kosmetické dárky, hurá na Kupi.cz – stačí si prohlédnout vánoční letáky.

Vonná svíčka s květy

Zbyly vám z okurkové sezony nějaké ty fešné zavařovačky? Nebo třeba obaly od svíček? Tak z nich vykouzlete přírodní svíčky. Příprava sójových svíček není nikterak složitá, ba naopak. Tohle je třeba mít, než začnete:

 • sójový vosk
 • dřevěné nebo klasické knoty
 • držáky knotů
 • vhodné dózy, sklenice
 • vybraný esenciální olej

Když se dílo nepodaří, hledejte v akci

Jak na výrobu svíček?

Odměřte si množství vosku pro připravenou dózu. Do hrnce naplněném vodou dejte ještě jeden menší, který naplníte voskem – vosk tak bude pomalu tát ve vodní lázni. Nechte postupně vosk povolit a mezitím si připravte dózu/y. Držáčky s knoty můžete mít připraveny, jakmile část vosku povolí. Pak je namočte do vosku a následně je připevněte do středu svíčky. Je-li dóza či nádoba příliš široká, použijte knoty dva a umístěte je vedle sebe pro rovnoměrné hoření.

Až všechen vosk povolí, nechte jej na chvíli chladnout – pokud byste vůni přidali hned, zbytečně by se část odpařila. Nakonec vmíchejte esenci – přidávejte po kapkách podle požadované intenzity vůně. Pak přichází finální krok – opatrně nalijte vosk do nádobek. Ty si předem můžete dokola obalit utěrkou, aby vosk chladnul rovnoměrně a nedocházelo k popraskání. Při chladnutí sledujte postupné tuhnutí – než svíčka zatuhne, je tu možnost ozdobit ji sušenými květy. Co třeba poupata růží či kvítky levandule?